Na Kubě se i díky sociálním sítím rozjely protivládní protesty. Vláda proto začne obsah na internetu regulovat
Na Kubě v posledních týdnech vypukly největší protivládní protesty od 90. let. Někteří obyvatelé nejsou dlouhodobě spokojení se současnou politickou i společenskou situací na severokaribském ostrově, a tak se začali šikovat mimo jiné na sociálních sítích. Komunistická vláda však protesty po celé zemi rychle potlačila a zároveň přichystala nový zákon, díky kterému bude moci obsah na internetu více kontrolovat.
Kubánská vláda schválila zákon, který mimo jiné definuje trestné činy související s obsahem na internetu. Oficiálně tak chce na sociálních sítích zabránit šíření falešných informací či zpráv, které porušují ústavní řád nebo podněcují k činům narušujícím veřejný pořádek, informovala agentura Europa Press. Opozice se obává, že komunistická vláda zákon využije k dalšímu potlačování svobody slova na Kubě.
„Vláda má nyní k dispozici další právní normu, kterou může využít k odůvodnění vypínání internetu,“ uvedl Yaxys Cires z organizace OCDH, která na Kubě monitoruje porušování lidských práv. Vyjádřil také obavy, že vláda zákon použije k dalším represím vůči kritikům.
Internet Kubánci využívají jen pár let
Právě díky internetu se před měsícem na Kubě do řady měst rozšířily protivládní protesty. Podle BBC začaly ve městě San Antonio de los Baños, kde se svolaly přes komunitní online fórum, načež byly živě vysílány na Facebooku a obletěly tak celou zemi. Vláda pak dočasně přerušila internetové připojení a protesty zastavila masovým nasazením policie a zatýkáním stovek lidí.
Dekret, který už vyšel ve sbírce zákonů, označuje za trestný čin mimo jiné šíření obsahu, který útočí na ústavní, sociální či ekonomické principy státu, podněcuje k činům, jež porušují veřejný pořádek, nebo šíří zprávy vychvalující násilí či narušující soukromí či důstojnost lidí.