Litva postavila virtuální teleport. Velký portál s kamerou i obrazovkou propojuje města a posiluje pocit jednoty
Někdy – a zvlášť v době pandemie – je těžké oprostit se od vlastní geografické bubliny a představit si život v jiných zemích, Litva se ovšem rozhodla, že kousek od nádraží, odkud lidé normálně vyjíždí do celé Evropy, postaví „Hvězdnou bránu“. Jakýsi virtuální portál, jehož protějšek je v 600 kilometrů vzdáleném polském Lublinu, umožňuje oběma stranám živě vidět, jak to na druhé straně vypadá.
„Chceme, aby lidé přehodnotili význam jednoty,“ stojí ve zprávě litevského města Vilnius, kde nápad na projekt s názvem Portal vznikl. Forma futuristické umělecké instalace s malou kamerou a velkou obrazovkou k tomu má vybízet bez dalšího vysvětlování konceptu. Když lidé uvidí alespoň malý výřez života stovky kilometrů od nich, bude jednodušší se do něj vžít než skrze zprávy nebo diskuze na sociálních sítích.
Právě zde se paradoxně jen umocňuje problém nedostatečné empatie, kterému lidstvo čelí snad už od zformování prvních kmenů. „Tomu druhému“ člověku na opačné straně pořádně nevidíme do tváře, reprezentuje ho jen nějaký davový záběr nebo nicneříkající jméno na displeji. Nejen, že je snadné ignorovat celistvou osobnost „toho druhého“, je přímo těžké si nějakou představit. Portál ve Vilniusu má symbolizovat snahu takový problém překonat.
„Lidstvo čelí mnoha potenciálně smrtelným výzvám, ať už je to polarizace společnosti, klimatické změny nebo ekonomické potíže,“ říká Benediktas Gylys, který měl s myšlenkou portálu přijít jako první. „Když se ale podíváme blíže, těmto výzvám nečelíme kvůli nedostatku brilantních vědců, aktivistů, vůdců, znalostí nebo technologií. Problém je v tribalismu, nedostatku empatie a úzkému vnímání světa, často omezenému našimi státními hranicemi,“ pokračuje Gylys.
Dvojice portálů mezi Vilniusem a Lublinem vzdálenost mezi „námi“ a „těmi druhými“ prostě zkracuje. Jelikož skutečný teleport ještě dlouho (jestli vůbec někdy) nevznikne, velké displeje s živým obrazem nabývají čistě symbolické roviny a zprostředkovávají ideu větší jednoty. Proto také dává smysl, že nejde jen o nezajímavý stream dostupný na internetu, ale fyzické skulptury s vědeckofantastickým podtextem.
Ten přiznávají i sami inženýři z kreativního a inovačního centra litevské Vilnius Gediminas Technical University, kteří měli projekt na starost. V souvislosti se vcelku zjevnou inspirací Hvězdnou bránou zmiňují snahu vytvořit „rozpoznatelný sci-fi symbol“. Kruhový design má zároveň symbolizovat „kolo času“, využití monolitické šedé plochy s kontrastním LED osvětlením zase město budoucnosti.