Na Měsíc a ještě dál. Hyundai ukazuje další přepravní monstrum do toho nejnáročnějšího terénu
Hyundai to s ultimátními vozítky do extrémních terénů myslí skutečně váže. Poté, co koncem loňského roku jihokorejská automobilka rozjela novou divizi s futuristickým směřováním a ukázala dalšího zástupce ze skupiny tzv. Ultimate Mobility Vehicles (UMVs), odhaluje další skvost. A ten by jednou mohl letět i daleko za hranice Země.
Když Hyundai představilo první stroj budoucnosti s přídomkem Elevate, už na první pohled bylo zřejmé, na co bude v případě realizace určen. Díky robotickým technologiím a masivní kostře by mohl pomáhat v náročných terénech a suplovat tak činnosti záchranářů, ovšem mnohem lépe a rychleji. A podobně má fungovat i novinka pojmenovaná Tiger.
Takzvaný Transforming Intelligent Ground Excursion Robot je dalším výstřelem, který pod divizí New Horizon Studios od Hyundai vznikl, a pokud se dostane z grafických vizualizací do reálného provozu, jeho hlavním účelem bude jak pomáhání lidem v nepřístupných terénech, tak prozkoumávání dosud neprobádaných oblastí.
Vzhledem k tomu, že je kompletně robotický a jeho výsuvná kola se zvládnou přizpůsobit jakýmkoliv povrchovým nerovnostem, může být vyslán i do vesmíru. Teoreticky tak může lézt po ostrých skalách na jiných planetách, projíždět se na Měsíci nebo zkoumat asteroidy. Mnohem pravděpodobnější je ale jeho přítomnost na Zemi.
Stejně jako Elevate i zcela autonomní Tiger má být schopen přepravovat zdravotnické potřeby lidem v oblastech postižených zemětřesením, tsunami nebo jinou přírodní katastrofou, a dokonce je ze spárů těchto nebezpečných situací dostávat ven. Tomu má silně dopomáhat jeho pokročilá technická výbava.
Vedle odolné kabiny, která nebude mít místo pro žádného pasažéra a s trochou představivosti připomíná Cybertruck od Tesly, jsou nezajímavější jeho kola, respektive ramena, na kterých jsou připevněna. Každé z nich totiž dostává speciální kloub, díky němuž se samotné kolo může otáčet ve 360stupňovém rozsahu.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch JobsPrávě tato technologická vychytávka dokáže Tigeru zajistit chod ve všech směrech a zdolávání i těch nejnáročnějších výškových překážek, na které narazí. Díky ramenům a obecně masivní platformě má být navíc schopen převážet i těžké nástavby, které se mohou hodit jak při záchranářských akcích, tak výzkumných expedicích.
Stále je však nutné mít na paměti, že jde pouze o koncept. Lépe řečeno vypracovanou studii, u které bude Hyundai hodnotit, zda je proveditelná. Minimálně se ale jedná o zajímavý pohled do budoucnosti. Jihokorejský gigant totiž před časem získal většinový podíl ve firmě Boston Dynamics, která dělá superschopné roboty, a tak je toto spojení vcelku logické.
Hyundai vidí smysl i v letadlech
O tom, že Hyundai už není jen pouhá automobilka, svědčí i projekt, který realizuje na britských ostrovech. Ve městě Coventry v srdci Anglie chce Hyundai Motor Group postavit futuristické letiště určené výhradně pro autonomní taxíky a doručovací drony s kolmým vzletem a přistáním.
Na něm by jednou v budoucnu mohly dosedat stroje několika ambiciozních startupů, jež s tzv. eVTOL letouny experimentují. Ať už jde o Joby Aviation nebo třeba Archer Aviaton, od kterého bude nakupovat letadla americká aerolinka United Airlines. Ve hře je samozřejmě i německý Volocopter či jihokorejský EHang.