Na Netflixu přistál první český seriál Svět pod hlavou. Může otevřít nové příležitosti pro domácí tvorbu, říká producent
Svět pod hlavou je první český hraný seriál, který se dostal na Netflix
České filmy se na Netflixu pravidelně objevují už nějakou dobu a často se u nás dostávají i mezi nejsledovanější tituly. Nedávno se ale konečně podařilo na největší streamovací službě prosadit také český seriál, kvalitní kriminálku Svět pod hlavou. Pořad z roku 2017, který představil zajímavý koncept cestování v čase do doby normalizace, se díky tomu dostane k novému publiku. Podle producenta seriálu by to navíc mohlo znamenat novou příležitost k pozvednutí domácí televizní tvorby.
Svět pod hlavou je rozhodně jedním z lepších příkladů, co čeští filmaři umí vytvořit. Hlavního hrdinu, policistu Filipa Marvana, v roce 2016 srazí auto a on se probouzí v roce 1982. Zatímco se snaží pochopit, co se stalo, okamžitě je začleněn jako vyšetřovatel do policejního sboru, kde má řešit sérii kriminálních případů. Zároveň se ale pokouší zjistit, jak se vrátit zpátky do svého života a jestli je to vůbec možné.
Premisu seriálu s časovým skokem hrdiny-policisty tvůrci převzali z oceňované britské detektivky Life On Mars, využili ji ale trochu jinak. Filip se totiž ocitá v době stále aktivního komunistického režimu, který jeho otce dovedl k alkoholismu a nakonec i k sebevraždě. Jeho hledání východiska se tím podstatně komplikuje, protože zmatení z jiného fungování společnosti navíc provází traumatické vzpomínky na dětství se zlomeným rodičem.
Díky rozpočtu vycházejícímu ze společné produkce České televize, TV Joj a koprodukce se společností Bionaut se může Svět pod hlavou naplno ponořit do dobové estetiky. Nejde ovšem o žádné opulentní kulisy, naopak vše působí ponuře i přes teplé barvy, jako by režim dusil svět samotný. Stejně tak se samotná témata seriálu postupně více a více zaměřují na jednu stranu na sarkastické vyobrazení dobového myšlení, na druhou na podrazy a oportunismus ovlivňující další vývoj historie země.
Ještě zajímavější než zápletka hlavního hrdiny v tomto kontextu může být jeho kolega, určitý protipól a rezignovaný cynik ztvárněný Ivanem Trojanem. Jeho ostré poznámky spolu s až ležérním přístupem k násilí vůči spoluobčanům často stojí na pomezí černého humoru a hrůzy, podobně jako seriál jako celek.
Ačkoliv někteří kritici Světu pod hlavou vytýkají určitou umělost ve zpracování základní premisy nebo přílišnou obsesi některými dobovými reáliemi, obecně se mluví o jednom z nejlepších děl, jaká se v televizi v uplynulém desetiletí objevily. Proto byl také ideálním titulem, který dostat ne Netflix a otevřít ho tak novému, nebo připomenout staršímu publiku.