Na Netflixu vyšel seriál Terminator Zero. Je to nejlepší příspěvek do kultovní sci-fi ságy za 30 let
Nový seriál z univerza Terminátora Jamese Camerona přenáší dění do Tokia v 90. letech. Vzniká zde umělá inteligence, co má konkurovat Skynetu.
Přestože od roku 1991, kdy James Cameron poslal do světa druhého Terminátora, vyšly čtyři další filmy ze stejného univerza, žádný z nich neměl upřímnou snahu ho výrazněji prohloubit. Vršily se zápletky, časové paradoxy, verze Johna Connora a akční scény, stále ale šlo o variace téhož. Co ovšem zeptat se, co se v době kolem Dne zúčtování dělo v Japonsku a jak by vše vypadalo jako anime?
Takové otázky si položili tvůrci nového seriálu na Netflixu Terminator Zero. Jeho hlavní děj se odehrává v roce 1997 v Tokiu, kde vědec Malcolm Lee pracuje na vývoji umělé inteligence Kokoro. Lee už delší dobu trpí nočními můrami o konci světa, které vyhodnotil jako předpověď skutečnosti. Musí zastavit Skynet a jediný prostředek, který by k tomu mohl dopomoci, je Kokoro. Tedy pokud se mu podaří umělou inteligenci přesvědčit, že si lidstvo zaslouží přežít.
Pochybnosti o jeho vlastním vynálezu ale nebudou jedinou překážkou. Roboti z roku 2022 poslali terminátora, aby Leeho zlikvidoval a předešel tak jakékoliv šanci na zastavení Dne zúčtování, kdy Skynet vypustí nukleární střely ze Spojených států na Rusko a naopak – a rozpoutá tak apokalypsu. Samozřejmě, lidskému odboji se do minulosti zase podaří poslat vojačku Eiko, která se pokusí vědce, jeho tři děti a spolu s nimi i budoucnost lidstva ochránit.
Na první pohled se může zdát, že je to pro terminátorskou franšízu zcela typický námět. To, jakým směrem se ale vyvíjí, dává jasně najevo, že posledním filmům jen chyběla fantazie, ne prostor, kam rozvíjet jejich svět. Osmidílná řada anime svoji plochu necelých čtyř hodin využívá jak pro krvavé akční scény a hororově laděné momenty střetů s bezcitným vraždícím strojem, tak pro budování emočního pouta s hlavními postavami a filozofování.
Právě to ostatně šlo očekávat už podle názvu studia, které na Terminator Zero pracovalo. Production I.G stojí například za dvojicí oceňovaných a vlivných sci-fi Ghost in the Shell a Ghost in the Shell 2: Innocence, politickým thrillerem Jin-Roh: The Wolf Brigade nebo vychvalovaným kyberpunkovým seriálem Psycho-Pass. Režii pak měl na starosti primárně Masaši Kudó stojící za oblíbeným Bleach a scénář napsal Mattson Tomlin, jež spolupracoval na příběhu Batmana z roku 2022.