Na pamětní tisícovky se stály fronty napříč Českem. Na internetu už se prodávají i za pětinásobek

Zdá se, že Česko je národem numismatiků. V touze po vlastnění pamětní tisícikoruny totiž lidé stojí v mrazu ve frontě i několik hodin.

tisicovka

Foto: ČNB

Tisíce lidí od rána čekají před ČNB, aby získali pamětní tisícikorunu

0Zobrazit komentáře

Česká národní banka dnes uvedla speciální tisícikorunovou bankovku s přetiskem k 30. výročí rozdělení československé měny. Do oběhu se dostává 200 tisíc kusů a se zájemci se roztrhl pytel. U pokladen centrální banky napříč Českem totiž od časného rána i přes mrazivé počasí čekaly tisíce lidí, některé pobočky kvůli zájmu musely předčasně zavřít. A první bankovky se už objevují na dražebních portálech. Růst jejich hodnoty se ale podle ředitele odboru peněžního oběhu a ochrany platidel ČNB Jana Mayera neočekává.

Pražská pobočka ČNB otevřela dnes v 07:30 a už v tu dobu se před ní táhla zhruba kilometrová fronta ulicemi Na Příkopě, Panská, Jindřišská a Senovážná téměř až zpět ke vstupu do banky. Někteří lidé ve frontě uváděli, že čekali přes noc navzdory silnému mrazu. V půl deváté ráno je ještě více zchladilo oznámení banky o tom, že pokladny byly z kapacitních důvodů uzavřeny.

Ke stejné situaci došlo i v Hradci Králové a krátce po jedenácté hodině hlásila potíže také pobočka v Brně. „Fronta u pracoviště ČNB v Brně byla pro dnešní den z kapacitních důvodů uzavřena. Prosíme čekající, aby se řídili pokyny bankovní policie ČNB a Policie ČR,“ uvedla banka na svých stránkách.

Fronta na bankovky v Brně byla také stovky metrů dlouhá. Nejvíce lidí stálo ráno v Jánské ulici. Stejně tak i půl hodiny po otevření ostravské pobočky centrální banky se fronta táhla ještě kolem celého bloku budov až zpět ke vchodu do banky. Měřila přes 400 metrů a stále v ní čekalo přes tisíc lidí.

ČNB bankovku vydala s cílem připomenout širší veřejnosti 30. výročí měnové odluky. Navázala na stokorunovou bankovku s přetiskem z roku 1919 vydanou u příležitostí 100. výročí vzniku československé měny. „U veřejnosti to byl velmi vítaný předmět, tak jsme se to rozhodli zopakovat,“ řekl ČTK ředitel odboru peněžního oběhu a ochrany platidel ČNB Jan Mayer.

„Primárně to je určeno pro širší veřejnost, ale víme, že je i zájem jak z oblasti sběratelů, tak z oblasti různých překupníků,“ uvedl Mayer. Růst hodnoty speciální bankovky v čase ale neočekává. „S ohledem na emisní náklad 200 tisíc kusů si to úplně nemyslíme,“ řekl.

Mayer navíc dodal, že největší zájem o vydanou tisícikorunu bude ode dneška do pátku a poslední kusy by se mohly rozebrat začátkem příštího týdne. Už nyní se ale pamětní tisícikoruna přeprodává na internetu. Na dražebním portálu Aukro se objevilo u jednoho prodejce osm kusů – jeden za 5 200 korun.

„Bankovky mám již vyzvednuté. Večer budu kupujícím rozesílat sériová čísla pro výběr, která si budou přát. Vstával jsem kvůli vyzvednutí ve 04:20 ráno,“ uvádí prodejce. S výrazně menším zhodnocením se bankovky objevují na Sbazaru. Jejich cena začíná na 1 150 a končí na 3 500 korunách.

Speciální tisícikorunu půjde běžně platit v obchodech. Od standardní se liší přetiskem na lícní straně, který tvoří výroční logo ČNB k 30 letům existence a motiv dobového kolku z doby měnové odluky. Kdo ji nestihne ukořistit, může si výročí měnové odluky připomenout také výstavou Rozděleno!, která se dnes veřejnosti otevírá v Návštěvnickém centru ČNB a která ukazuje vznik a podobu české měny.