Na pražském Rohanském ostrově bude stavět i J&T. První byty a kanceláře by mohly stát už za tři roky

J&T chce na pražském Rohanu stavět kromě kanceláří celkem až tisícovku bytů. Vznikat tu budou v příštích zhruba deseti letech.

Eliška NováEliška Nová

rohan-city-podle-jt-4

Foto: J&T

Rohan City podle J&T

0Zobrazit komentáře

Na Rohanský ostrov vstupuje nový hráč. Na jednom z nejatraktivnějších pozemků v Praze už začala stavět Sekyra Group, část pozemků ale nyní koupila také společnost J&T Real Estate. Zatímco první staví blíž k centru, J&T bude dotvářet novou městskou zástavbu blíž k Libeňskému mostu. Celková investice je patnáct miliard korun.

První domy J&T plánuje stavět na nároží ulic Voctářova a Štorchova. Jde o dva hektary pozemků, kde by měly v první etapě vzniknout tři rezidenční domy s celkem 258 byty s balkony a terasami. Domy vzniknou podle návrhů studií Unit architekti a Kaama. Developer chce ale v rámci první etapy stihnout postavit také tři kancelářské budovy, kde by mělo být zároveň místo pro obchody a služby. Ty budou dílem studia Loxia, stejně jako veřejný prostor u nich. Vznikne tu mimo jiné piazzetta.

„Výchozím principem je tradiční bloková výstavba, uzpůsobená jednadvacátému století tak, aby celá čtvrť byla dobře prostupná a všechny byty měly kvalitní osvětlení a výhledy do zeleného vnitrobloku či na řeku,“ uvedla architektka z Loxia Jana Mastíková.

rohan-city-podle-jt-3

Foto: J&T

J&T chce kromě kanceláří v místě postavit celkem až tisícovku bytů

První etapa nové výstavby by měla být zahájena už příští rok, respektive v jeho druhé polovině. Dokončena by mohla být v roce 2026, což je docela rychlost. Na Rohanu je ale něco takového možné díky předchozím dohodám. V roce 2018 určilo urbanistickou podobu ostrova studio Pavel Hnilička Architects and Planners. To v zásadě rozkreslilo, kde by v území měly vzniknout ulice, jak vysoké mají být domy nebo jak široké mají být chodníky. Dané je také to, že zástavbu by od řeky měla oddělovat promenáda dlouhá víc než kilometr. Parky a veřejná prostranství budou tvořit polovinu Rohanského ostrova.

Dojednané jsou v místě také takzvané kontribuce tedy peníze, kterými developeři přispějí do městské kasy na občanskou vybavenost za to, že hlavní město změní územní plán. Na Rohanu se to stalo loni za příspěvek ve výši 650 milionů korun. Za tyto peníze by tu měla vzniknout nová základní škola pro více než osm set žáků. Stavět by se měla začít v roce 2026, zkolaudovaná musí být nejpozději do roku 2032.

Dohromady má nicméně J&T v plánu zastavět až čtyři hektary ostrova, na kterých by měla vzniknout celkem tisícovka bytů. Ty budou navazovat na budoucí Park Maniny, kde nyní skončil soutěžní dialog, který předurčil jeho podobu. Park má sloužit také jako protipovodňová ochrana.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Plánované multifunkční budovy mají odbourat hluk z dopravy a zajistit klid v rezidenční části. Dohromady by jich v konečné fázi mělo být pět. „Chceme tu vytvořit živou čtvrť, která bude naplňovat myšlenku města krátkých vzdáleností. Cílem je propojit na jednom místě práci, bydlení i volný čas,“ říká předseda představenstva J&T Real Estate Dušan Palcr.

Harmonogram celé čtvrti teď není přesně dán, orientačně by měl ale nový projekt růst zhruba deset let, kdy další domy vzniknou pod taktovkou slovinského studia Bevk Perović Arhitekti. J&T ale poptalo i ateliér, který by měl navrhnout vnitrobloky jednotlivých obytných domů.

Dvacet hektarů pozemků

J&T koupila pozemky od společnosti Konsorcium Rohan. Ta vznikla v roce 2008 a posléze uspěla ve výběrovém řízení hlavního města na developera revitalizace a urbanistického rozvoje Rohanského ostrova. V Konsorciu, které má opci na nákup pozemků, má poloviční podíl Sekyra Group, spoluvlastníkem je ale právě i J&T, které se ve čtvrti realizuje. Před čtyřmi lety tu společnost dokončila kancelářský projekt Rustonka, před třemi roky pak svoje sídlo na Invalidovně. Letos proběhla kolaudace administrativní budovy Red Court rovněž na Invalidovně. Pozemky na samotném Rohanu nicméně získala firma Dušana Palcra až nyní.

Naproti tomu Sekyra Group a její projekt Rohan City už nyní dokončuje první etapu, ve které se staví dva rezidenční domy a jedna kancelářská budova. Další výstavbu na ostrově chce developer zahájit příští rok, půjde o dvě budovy. Začít by ale měla také další etapa, a to ta, která je na Rohanu nejblíž centru.

rohan-city-podle-jt

Foto: J&T

J&T bude stavět blíže Libeňskému mostu

Dohromady by mělo být na ostrově k dispozici dvacet hektarů pozemků za 1,68 miliardy korun. Všechny zatím Konsorcium od města neodkoupilo. Smlouva mezi ním a Prahou říká, že pozemky budou k odkupu za fixní cenu 8 567 korun za metr čtvereční. Částka se ale zvyšuje o inflaci. Kupní cena, za kterou nakupovala nyní J&T, je tak víc než dvacet tisíc korun.

Rubriku Bydlení a reality podporujíhypox

Koupili a opravili Palác Karlín. Teď chtějí se startupem Komerční banky udělat to stejné se Zirkonem

V pražské čtvrti, kde sídlí řada technologických firem, se zmodernizuje další kancelářská budova. Díky transakci za vyšší stovky milionů korun.

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

zirkon1

Foto: Zirkon Office Center

Budova Zirkon Office Center v pražském Karlíně

0Zobrazit komentáře

V pražské čtvrti Karlín to tepe nejen všemožnými kavárnami a bistry, ale také kancelářským životem, který sem přivádí technologické firmy a startupy, ale také pokračující development. Když vystoupíte na tramvajové zastávce Křižíkova směrem z centra, vztyčí se před vámi pětipatrová administrativní budova Zirkon Office Center. Ta už nepatří mezi nejnovější, ale v následujících letech by měla zásadně prokouknout. Pomůže tomu velká realitní transakce a noví majitelé. Stávající vlastník v podobě skupiny Českomoravská Nemovitostní (ČMN) ji prodal společnosti Lincoln Property Company a startupu Upvest. Upvest tak umožnil svým profesionálním investorům přímý majetkový vstup do projektu. Ty společně chystají rekonstrukci budovy.

Objekt Zirkon Office Center nabízí více než 1,5 tisíce metrů čtverečních pronajímatelných ploch a od roku 2021 patřil do portfolia ČMN. Skupina kolem Radka Stachy a Josefa Eima ho tehdy získala jako součást balíku tří nemovitostí v pražském Karlíně od londýnské společnosti Revetas Capital, a to spolu s budovami Corso a Apeiron. Hodnota transakce tehdy přesáhla dvě miliardy korun. Nyní ČMN podle informací CzechCrunche prodalo Zirkon Office Center za vyšší stovky milionů korun a mělo tím svou investici významně zhodnotit. Přesné detaily neprozrazuje.

Pod novými majiteli čeká na Zirkon Office Center modernizace. „Mělo by se jednat o citlivou rekonstrukci se zachováním hlavní kancelářské funkce s významným vylepšením standardu a aktivace retailové funkce. S tím souvisí mimo jiné vytvoření reprezentativní lobby budovy,“ potvrdil pro CzechCrunch David Musil, výkonný ředitel startupu Upvest, který poskytuje platformu pro financování realitních projektů a patří pod Komerční banku.

zirkon4

Foto: Zirkon Office Center

Budova Zirkon Office Center v pražském Karlíně

Do projektu vstupuje Upvest spolu s renomovaným americkým investorem a developerem komerčních nemovitostí Lincoln Property Company, se kterým Upvest vytvořil společný podnik. Majetkové poměry v něm nechce komentovat. V případě Lincoln Property Company jde o stejný model, na který vsadil v roce 2018. Tehdy získal společně s jiným finančním partnerem v podobě investiční skupiny Enern budovu Palác Karlín, která je jen pár stovek metrů od Zirkonu. Také tady provedl rekonstrukci celého objektu a následně ho obsadil novými nájemníky.

Ze zkušeností nabytých v Paláci Karlín nyní chtějí Upvest s Lincolnem vycházet také u další budovy. Pro samotný Upvest se jedná o druhou podobnou transakci, když loni sjednotil své investory pro projekt akvizice brownfieldového areálu u vstupu do lesoparku Železná studienka v Bratislavě. V karlínském projektu Zirkon Office Center má Upvest vystupovat v roli finančního partnera, Lincoln bude mít na starosti každodenní řízení.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„Budovu Zirkon Office Center plánujeme v nejbližších letech citlivě zrekonstruovat tak, aby naplňovala ESG požadavky budoucích nájemníků a investorů. Díky výjimečné lokalitě hned u stanice metra a tramvajových zastávek, efektivnímu tvaru podlaží a v neposlední řadě i velmi autentické historii budovy, budeme moci nabídnout produkt, jež je v Karlíně velmi žádaný,“ uvádí Štefan Puci, investiční ředitel Lincoln Property Company. Kapitál do projektu vloží vedle Upvestu také samotný Lincoln, ale v jakém poměru si investici s Upvestem rozdělí, není známo.

„Během posledních pěti let jsme při rekonstrukci nedaleké budovy Palác Karlín byli svědky velmi silného zájmu ze strany českých a zahraničních firem o kancelářské a maloobchodní prostory v této lokalitě, což se promítlo do růstu nájemného o více než 40 procent. Poptávka přitom i v dnešní době v Karlíně nadále převyšuje nabídku pronajímatelných ploch, což byl jeden z klíčových důvodů, proč jsme se s naším partnerem, společností Upvest, rozhodli pro akvizici této budovy,“ doplňuje Štefan Puci. V Paláci Karlín sídlí například CzechCrunch, Bonami nebo Albi, v přízemí je McDonald’s.

Investiční skupina ČMN se prý budovy Zirkon Office Center zbavila proto, že se soustředí primárně na držbu a správu nemovitostí. „Zirkon je výjimečný svojí lokalitou přímo u metra a je v něm velká přidaná hodnota, jež však musí být extrahována vhodným redevelopmentem. Přesahuje tak rámec hlavní náplně našeho podnikání, kterou tvoří držba a správa nejkvalitnějších nemovitostí v Praze. Proto jsme se rozhodli Zirkon přenechat špičkovým partnerům a jejich architektům i urbanistům,“ popisuje předseda představenstva ČMN Radek Stacha. Zbylé dvě budovy, Corso a Apeiron, si skupina nechává ve svém nemovitostním fondu NEMO.

tereza-martinkova

Přečtěte si takéV šesti letech zkusila větrný tunel, teď je juniorskou mistryní světaVe větrném tunelu byla poprvé v šesti a moc ji neoslovil. Teď je Tereza Martínková juniorskou mistryní světa

Českomoravská Nemovitostní uvádí, že má aktuálně ve správě majetek s celkovou hodnotou přes 14 miliard korun a pronajímatelnou plochou komerčních nemovitostí téměř 140 tisíc metrů čtverečních. Díky tomu patří ČMN mezi největší pronajímatele kancelářských ploch v Praze. Vznikla v roce 2016 a k financování svého portfolia využívá také dluhopisy. V rámci nich již vydala několik programů řádově v miliardách korun. Samo ČMN uvádí, že na účtu aktuálně drží 1,5 miliardy korun.

„Období vysokých úrokových sazeb je na svém vrcholu, jejich očekávaný pokles v příštím roce povede k oživení aktivity realitního trhu. ČMN je v tomto ohledu díky prostředkům připraveným na nové nákupy v komfortní pozici. Aktuální absence silného zahraničního kapitálu se snažíme využít obdobně jako v roce 2020, kdy nám velmi krátká nejistota na trhu poskytla dvě jedinečné akviziční příležitosti v podobě budov CityWest a Churchill Square,“ doplnil Stacha.

Rubriku Bydlení a reality podporujíhypox