Na první pohled skrumáž, na druhý Václav Havel. Sochař Proško vytvořil dílo pro pražské letiště
Psací stroj, klíče, poslední stránka Charty 77 nebo texty od Magora Jirouse. Nejen tyto artefakty utvářejí nový portrét Václava Havla.
Na Letišti Václava Havla Praha byl tuto středu odhalen portrét prvního českého prezidenta, poskládaný z tisíců předmětů, které nějak souvisejí s jeho životem. Obličej státníka je přitom viditelný jen z určitého úhlu. Dílo totiž vytvořil sochař Patrik Proško, který proslul svými anamorfními portréty. Ty se vyznačují právě tím, že na první pohled vypadají jen jako nesourodá hromada předmětů.
Český umělec a autor nové Havlovy sochy tvoří velkoformátové realizace na neobvyklých místech v krajině i anamorfní instalace významných osobností. Pracnou technikou takto zhmotnil například Nikolu Teslu, Franze Kafku, Tomáše Baťu, Bedřicha Smetanu nebo Mustafu Kemala Atatürka, zakladatele a prvního prezidenta Turecké republiky.
Část Proškovy tvorby je k vidění v Illusion Art Museum Prague (IAM Prague) v pražské Melantrichově ulici, nové dílo vzniklo v rámci jeho partnerství s touto institucí. „Pro naše muzeum vytváříme především portréty významných českých osobností, které zásadním a veskrze pozitivním způsobem ovlivnily vývoj naší země. Václav Havel patří bezpochyby k těm nejdůležitějším. U většiny našich exponátů zároveň záleží na správném úhlu pohledu, stejně jako v životě,“ říká Proško.
Tvorba anamorfního portrétu začíná studiem života a odkazu portrétované osobnosti. Jedině tak může autor nashromáždit tisíce objektů, které dávají smysl v kontextu jejího života, a tak mohou vyprávět její příběh. Socha Václava Havla stojí na autentických dokumentech z doby od 60. let až po 90. léta minulého století.
„Především jsem chtěl zdůraznit to, co Havel byl nejvíc: spisovatel a dramatik. Proto je tu hodně psacích strojů a psacích potřeb. A že to, co říkal, bylo pro revoluční změnu klíčové – proto instalace obsahuje hodně klíčů, které jsem mu umístil také do úst. Jsou zde i artefakty, které jsou hodně známé, například přání k narozeninám Ferdinandu Vaňkovi,“ představuje autor použité materiály.