Na ruské oligarchy míří sankce. Abramovič se má po odchodu z vedení fotbalové Chelsea podílet na mírových jednáních
Od roku 2003 je majitelem anglického fotbalového klubu Chelsea Roman Abramovič. Během svého téměř dvacetiletého působení do něj jeden z nejbohatších Rusů napumpoval miliardy korun. Teď se však pětapadesátiletý Abramovič řízení londýnského celku vzdal. Důvodem jsou možné sankce, které mu jakožto ruskému miliardáři kvůli pokračující ruské invazi na Ukrajinu hrozí. Ve svém vyjádření válečný konflikt nijak neadresoval, ale v pondělí se objevily informace, že by měl být sám Abramovič přímo zapojený do mírových vyjednávání mezi Ruskem a Ukrajinou.
Během pondělí odstartovaly na ukrajinsko-běloruských hranicích jednání mezi ukrajinskou a ruskou delegací o dalším vývoji eskalujícího konfliktu. Izraelský deník The Jerusalem Post přinesl informaci, že Roman Abramovič vyslyšel volání ukrajinských zástupců a rozhodl se pomoci ve zprostředkování potenciálních mírových rozhovorů mezi oběma stranami. Zda je přímo v Bělorusku, zatím není oficiálně potvrzeno, avšak Abramovičův mluvčí miliardářovu účast v jednáních potvrdil.
„Mohu potvrdit, že Roman Abramovič byl ukrajinskou stranou kontaktován s žádostí o podporu při dosažení mírového řešení a že se od té doby snaží pomoci. Vzhledem k tomu, co je v sázce, bychom vás rádi požádali o pochopení, proč jsme nekomentovali ani situaci jako takovou, ani jeho zapojení,“ uvedl Abramovičův mluvčí pro agenturu PA. Abramovičova rodina je židovského původu a majitel Chelsea je úzce propojen s židovskými komunitami jak na Ukrajině, tak v Rusku.
Zabavení jachet a luxusních sídel
Západní země v čele se Spojenými státy v posledních dnech oznámily, že si právě na ruské miliardáře chtějí došlápnout. „Tento týden zahájíme činnost multilaterální transatlantické pracovní skupiny, jejímž cílem bude identifikovat, vypátrat a zmrazit majetek ruských společností a oligarchů, na které byly uvaleny sankce – jejich jachty, sídla a veškeré další nezákonně nabyté zisky, které můžeme podle zákona najít a zmrazit,“ uvedl koncem minulého týdne ve svém prohlášení Bílý dům, který na opatřeních a sankcích spolupracuje s evropskými spojenci.
Sankce mají cílit na takzvané oligarchy, jak se označují zpravidla východoevropští magnáti, kteří zbohatli různými způsoby po rozpadu Sovětského svazu. Obvykle mají různé politické vazby, ať už prostřednictvím vlastní účasti v některé z politických funkcí, či vazbou na přední politické představitele včetně současného ruského prezidenta Vladimira Putina. Takové spojenectví pak nejbohatší Rusové obvykle využívají k vlastnímu prospěchu a obohacení.