Na školní obědy zdarma pro chudé děti vydá spolek manželů Tykačových letos bezmála 100 milionů

Projekt Obědy pro děti oslavil letos na podzim desáté narozeniny, prošlo jím na 70 tisíc žáků. Ivana Tykač o něm popovídá na konferenci Money Maker.

Luboš KrečLuboš Kreč

ivana-tykac

Foto: CzechCrunch

Ivana Tykač vystoupí na konferenci Money Maker

0Zobrazit komentáře

Hlad a učení moc nejdou dohromady. Z řady studií vyplývá, že nenasycené děti se hůř soustředí a neprospívají fyzicky ani mentálně. Nejde jen o rozvojové země, stejný problém existuje i v západním světě. Včetně Česka. Jedním z lidí, kteří se na tuto přehlíženou situaci rozhodli zaměřit, je podnikatelka Ivana Tykač. Před jedenácti lety založila se svým manželem – miliardářem Pavlem Tykačem – organizaci Women For Women, která mimo jiné zprostředkovává obědy zdarma pro děti ze sociálně slabých rodin. Se svými zkušenostmi se podělí s účastníky konference Money Maker.

Obědy pro děti v září oslavily deset let a za dobu své existence pomohly 70 tisícům dětí. Když s programem Tykačovi začínali, bylo do něj zapojených necelých 400 dětí, takže následně došlo k poměrně velkému rozmachu. „Projekt jsme spustili v roce 2013, tedy rok po založení Women For Women. Školní oběd tehdy stál maximálně 23 korun, zatímco dnes se pohybuje až kolem 38 korun. Jedná se tedy o výdaje ve výši až devět tisíc korun ročně,“ rekapituluje Ivana Tykač.

A dodává: „V loňském školním roce díky projektu obědvalo více než 14 tisíc dětí. Celková částka, kterou jsme žáky základních škol v celé České republice podpořili, dosáhla téměř 77 milionů korun. V tomto školním roce již nyní víme, že budeme potřebovat minimálně 93 milionů.“ Z dat nadace vyplývá, že u 58 procent zapojených dětí došlo k navýšení docházky do školy, u 62 procent se zlepšilo chování, zhruba třetině se začal i pozitivněji vyvíjet prospěch.

Obědy nejsou ale jediná iniciativa, které se Ivana Tykač, jinak též úspěšná podnikatelka s nemovitostmi, v rámci Women For Women věnuje. Pomáhá také ve školkách se svačinami, radí při rozvodech (sama zakladatelka je nyní už podruhé vdaná), lobbuje také za to, aby děti ze stejnopohlavních párů měly stejné podmínky jako děti z tradičních rodin.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

V našem státě žije nemalá skupina dětí, které vyrůstají s rodiči v registrovaném partnerství. Postavme konečně tato partnerství na stejnou úroveň jako tradiční manželství a zabezpečme tak všem dětem žijícím v naší zemi stejná práva bez ohledu na to, jakým způsobem byly počaty nebo se narodily, a bez ohledu na typ své rodiny,“ apeluje Ivana Tykač na politiky, kteří ve sněmovně nyní řeší, zda a jak zrovnoprávnit manželství i pro gaye a lesby.

Ivana Tykač dlouhodobě hovoří o tom, jak důležitá je role vzdělávání ve společnosti: „Pokud nechceme, aby lidé na webu či na sociálních sítích věřili bludům, pak musíme posílit systém našeho vzdělávání, který bude klást větší důraz na rozvoj kritického myšlení.“ S manželem Pavlem pak mimo jiné podpořila talentovaného mladého vědce Matyáše Boháčka, kteří se věnuje studiu umělé inteligence a dezinformací.

A právě o tom, jak uvažuje o vzdělávání, proč se rozhodla podporovat zrovna obědy zdarma a jak o výchově přemýšlela u vlastních dětí (s manželem jich celkem vychovávali osm), bude Ivana Tykač hovořit na konferenci Money Maker, kterou CzechCrunch pořádá v úterý 21. listopadu v pražském prostoru Cubex.

Mezi dalšími vystupujícími budou Tomáš Čupr, spolumajitel finanční skupiny Penta Marek Dospiva, Tamara Kotvalová z Carollina, zakladatelé montessori škol Duhovka Ivana a Tomáš Janečkovi, ekonom Mojmír Hampl nebo byznysmeni Zdeněk Cendra a Petr Borkovec. Vstupenky na konferenci Money Maker jsou ještě k dispozici.

Kvůli kauze Feri vystupuje Ondřej Kania z TOP 09. Takové činy nejde přehlížet a relativizovat, říká

Zakladateli sítě soukromých škol se nelíbí, jak se někteří vysocí představitelé TOP 09 postavili k činům Dominika Feriho. Proto ze strany odejde.

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

ondrej-kania

Foto: Nguyen Lavin/CzechCrunch

Ondřej Kania, zakladatel vzdělávací skupiny Consilium

0Zobrazit komentáře

„Po mnoha letech v nejbližší době oficiálně vystoupím z TOP 09,“ oznámil na svých sociálních sítích Ondřej Kania. Zakladateli a spolumajiteli vzdělávací skupiny Consilium se nelíbí, jak se nejvyšší představitelé politické strany, jíž je členem, postavili ke kauze bývalého poslance Dominika Feriho. Ten podle čtvrtečního nepravomocného verdiktu Obvodního soudu pro Prahu 3 znásilnil dvě dívky, provinil se i jedním pokusem o znásilnění a má za to jít na tři roky do vězení. Například zakladatel a bývalý šéf strany TOP 09 Karel Schwarzenberg k rozhodnutí pronesl, že žádná justice není podle jeho zkušenosti zcela nezávislá a je mu Feriho líto. Dlouholetý člen a podporovatel strany Ondřej Kania teď uvedl, že nemůže reakce některých svých kolegů ignorovat.

K vystoupení měl třicetiletý podnikatel podle svých slov blízko už před posledními volbami, když se kauza Dominika Feriho objevila. Již tehdy ho zasáhly výroky a relativizace ze strany vysokých představitelů strany. V květnu 2021 se taktéž vymezil proti vyjádření bývalého ministra zahraničí Karla Schwarzenberga, který označoval sexuální útoky Dominika Feriho na ženy za normální, a senátora Tomáše Czernina, který za výpovědí dívek proti mladému politikovi viděl politický boj.

Už v té době Ondřej Kania zvažoval, že kvůli tomu ze strany vystoupí. Nakonec tak před volbami do Poslanecké sněmovny neučinil. „Zpětně to pokládám za chybu,“ napsal nyní na svůj Facebook. Některé reakce se mu nelíbí ani teď po soudním verdiktu, byť ve svém vyjádření konkrétní nebyl. Karel Schwarzenberg pro CNN Prima News ve čtvrtek na adresu Dominika Feriho uvedl: „Je mi ho líto.“ Samotný verdikt vnímal s nedůvěrou. „Žádná justice není podle mé zkušenosti zcela nezávislá,“ prohlásil Schwarzenberg.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Pražský Obvodní soud ve čtvrtek po tři čtvrtě roce rozhodl o Feriho vině. Rozsudek není pravomocný a bývalý poslanec se proti němu na místě odvolal. Ondřej Kania už dál spojován s TOP 09 být nechce. „Teď, když je Feri (byť nepravomocně) odsouzen, a je patrné, že někteří (jemu blízcí), vysoce postavení spolustraníci o tom museli vědět, nebo to alespoň slepě přehlíželi (koneckonců ty činy se odehrávaly i ve sněmovně), v takové straně prostě zůstat nemůžu,“ uvedl zakladatel sítě soukromých mateřských, základních a středních škol, které operují ve čtyřech evropských zemích a navštěvuje je zhruba 1 500 studentů.

Problémy se sexuálním obtěžováním tak Ondřej Kania dobře zná i z praxe. „Na naše školy chodí vysoké stovky mladých dívek. Vím z praxe, jak je čím dál častější, že zažívají (osobně i online) nejrůznější projevy sexualizované agrese a násilí. Dokonce jsem se za svou praxi nesetkal jen s těmito jevy mezi studentem a studentkou, ale i mezi učitelem a studentkou. Není možné to přehlížet. Není možné to relativizovat. Je evidentní, že se ty skutky staly, a je neuvěřitelné, že to je stále někdo schopen relativizovat. Toho nechci být součástí,“ dodal Kania.

ondrej-kania

Přečtěte si takéVolby skončí dobře, Babiš je slabší než Zeman minule, říká KaniaVolby skončí dobře, Babiš je slabší než Zeman minule, říká Ondřej Kania. Česko je lepší, než myslíme

V letošním roce své veškeré podnikatelské aktivity zastřešil značkou Consilium. Do skupiny patří agentura JK Education, která se specializuje na studium v zahraničí a která celý byznys v roce 2012 odstartovala. V roce 2017 začal Kania otevírat také vlastní školy, nejprve v Česku a postupně se rozšířil na Slovensko, do Chorvatska a Španělska, a akvíroval také několik dalších projektů.

Součástí Consilia je dnes Pražské humanitní gymnázium, mezinárodní škola Saba ve španělské Tortose, česko-anglické jesle a školky Bambíno, česko-anglická základní škola a gymnázium Square, síť amerických škol American Academy v Praze, Brně a Záhřebu a také bilingvní mateřská škola a základní škola Beehive. V celé skupině drží většinový podíl Ondřej Kania, necelá čtvrtina patří finanční skupině J&T, která do Consilia v roce 2021 investovala desítky milionů korun.