Na Slovensku postavili Slamák. Rodinný dům izolují balíky slámy a hliněná omítka
Sláma je dle architektů nejen skvělý izolant, ale zlepšuje i akustiku domu a v kombinaci s hliněnou omítkou zlepšuje vlhkost vzduchu uvnitř.
V obci Liptovský Ján na severu Slovenska vyrostl dům, který dostal jméno Slamák. Tvoří ho totiž balíky slámy. Na první pohled jsou neviditelné, rodinná stavba je ale má v srdci.
Sláma tvoří základní izolant budovy. Na Slovensku, především pak v nížinách, se historicky používal docela běžně. Dnes naopak běžný není vůbec. I proto to byla pro architekty Slamáku docela velká výzva.
„Tou největší byla hlavně požární ochrana, protože sláma není certifikovaným stavebním materiálem, respektive v období plánování nebyla. Existují ale předpisy, podle kterých se dá takováto stavba plánovat i realizovat,“ uvádí pro CzechCrunch architekt Martin Boleš. Na projektu pracoval spolu s kolegy Alešem Berecem a Erikou Bolešovou.
Problém použití slámy ale je, že ne každý tyto předpisy zná, architekti tedy museli pro stavbu najít někoho, kdo má se stavěním z tohoto neobvyklého materiálu zkušenosti. „Aby měl dům vyhovující požární vlastnosti, je potřeba použít správné síly omítky,“ vysvětluje Boleš a dodává, že minimálně v západní Evropě je stavba slaměných domů už bez problémů možná.
Podle architekta je sláma v porovnání se standardními izolacemi na trhu při stejné síle omítky srovnatelně dobrá. Musí být ale pokládána ve správném směru. Na to by měl ideálně dohlédnout odborník. Je ale také možné použít prefabrikované slaměné panely. I ty už jsou podle Boleše na trhu dostupné.