Na své hře vydělával miliony, byla ale extrémně návyková, tak ji raději smazal. Teď se Flappy Bird vrací

Flappy Bird byl obřím hitem nejen na iPhonech. Návrat primitivní, ale vysoce populární hry však vyvolal kritické reakce od původních fanoušků.

Filip HouskaFilip Houska

flappy-bird-ccStory

Foto: .Gears / CzechCrunch

Flappy Bird v akci

0Zobrazit komentáře

Angry Birds mu přišli příliš komplikovaní, protože se těžko hráli za chůze. Usedl proto k počítači a za tři dny naprogramoval podobnou, leč jednodušší hříčku. Ani v nejdivočejším snu ale nečekal, co po roce způsobí. Vydělával na ní přes milion korun denně a stala se nesmírným hitem chytrých telefonů, zároveň ale byla tak návyková, až měl její vietnamský tvůrce strach, co to udělá u dětí, a proto ji smazal. Jak se ovšem říká… Co je mrtvé, nemůže zemřít. A proto Flappy Bird hlásí velký návrat. S jedním háčkem.

Rozhraní připomínalo atmosféru kultovního titulu Super Mario Bros. Ostatně právě touto japonskou hrou se Dong Nguyen inspiroval, když Flappy Bird vyvíjel. Za pár desítek hodin vytvořil prostředí, v němž hráč musel stlačením prstů na obrazovce telefonu ovládat pixelového ptáčka Fabyho a směrovat ho tak, aby proletěl mezi zelenými trubkami, aniž by do nich vrazil.

Skutečně šlo o primitivní záležitost, ale splnila přesně to, co od ní vietnamský vývojář očekával. Člověk u ní nemusel přemýšlet, dala se hrát naprosto kdekoliv, byla barevná a díky načítání číselného skóre i soutěživá. Hra Flappy Bird se i přes úvodní problémy se stabilitou dostala na vrchní příčky žebříčků v obchodech App Store a Google Play – a lidé ji prostě milovali.

Na vrcholu popularity, začátkem roku 2014, na hře Nguyen vydělával i více než milion korun denně, čistě jen z reklam. Postupem času ale muž, který si dodneška zakládá na velké míře anonymity, začal pozorovat, že se z Flappy Bird stává vysoce návyková záležitost, ze které se vytrácí zábava a potěšení. Naopak mohla být hrozbou pro duševní zdraví hráčů.

Zatímco z byznysového pohledu mohlo jít o situaci, která je spíše přínosem pro budoucnost hry, Nguyen vycítil, že je čas dát Flappy Bird sbohem. Jednu z tehdejších nejslavnějších mobilních her, která byla svým dopadem srovnávána třeba se zmíněnými Angry Birds, zničehonic kompletně stáhl. Fanouškům to oznámil v momentě, kdy do smazání zbýval necelý den. Pak byla pryč.

„Hra Flappy Bird byla navržena tak, abyste si ji mohli zahrát během několika minut jako formu relaxace. Stal se z ní ale návykový produkt. Stal se z ní problém. A abychom tento problém vyřešili, bude nejlepší hru stáhnout. Je navždy pryč,“ řekl v rozhovoru pro americký Forbes. Ze dne na den zmizela z App Storu i Google Play, ne ovšem z telefonů, ve kterých byla již nainstalována.

Spolu s tím se Nguyen stáhl ze sociálních sítí a prakticky přestal komunikovat. Nepochybně si ale musel všimnout, jak se iPhony a jiné telefony s Androidem s nainstalovanou aplikací prodávají na portálu eBay, mnohdy i za skoro dva miliony korun. Přesně takový vliv hra měla. Bylo jen na jejím tvůrci, co s ní bude dělat dál. Práva držel on. Ale i ta mají nějakou expiraci.

Téměř deset let byl herní titul u ledu. S výjimkou přepracované verze na platformu Amazon Fire TV neexistoval. Pořád ale existoval početný zástup fanoušků, kteří dokonce zformovali oficiální komunitu Flappy Bird Foundation, jejímž cílem je zachovat a podporovat Flappy Bird a odkaz hry. A právě ti teď vycítili příležitost, jak malého ptáčka oživit.

Začátkem letošního roku totiž ochranná známka na Flappy Bird vypršela a nakonec skončila v rukou americké firmy Gametech Holdings, od které ji v srpnu odkoupila právě Flappy Bird Foundation. A oznámila, že připravuje její návrat na telefony, který má nastat v příštím roce. To z pomyslného zimního spánku probudilo i Nguyena – a po sedmi letech oživil své sociální sítě.

Jak napsal v příspěvku na X, od nové verze se distancuje a nemá s ní nic společného. Zdůrazňuje, že nikomu ani přímo neprodal práva na použití ochranné známky, čímž odkazuje na to, že mu vypršela a už o ni nestihl včas zažádat. Zajímavé na tom celém je, že by měla být propojena se světem krypta, respektive NFT, na kterých pohořel nejeden projekt.

Je otázkou, v jaké formě nová verze Flappy Bird na herní trh dorazí (a jestli vůbec). Její tvůrci uvádějí, že bude mít nové hrdiny, herní režimy nebo škálovatelnou obtížnost – a náznak, jak bude vypadat, se už objevil na novém webu. Z něj je možné se přidat i na speciální účet komunikační služby Telegram, kde je novinka dostupná ve formě takzvané minihry.

I když ale může návrat po deseti letech někoho potěšit, věrní fanoušci, kteří na Flappy Bird třeba odstartovali kariéru amatérských hráčů, příliš nadšení nejsou. Jde hlavně o to, že se očekává, že bude nějakým způsobem napojena na blockchain, což může v některých evokovat podvod.