Na železnici dějou se věci. Čeští vývojáři rozjíždí virtuální vlaky v Rail Route a vydávají hru zdarma
Ze stanice předběžného přístupu se k odjezdu chystá simulátor vlakového dispečera. Jeho samostatnou ochutnávku můžete stahovat už teď.
Vláčky a videohry patří k sobě. Vždyť český hit pojmenovaný prostě Vlak zná snad každý, kdo na začátku devadesátých let prozkoumával herní možnosti jinak pracovních PC rodičů. Legendární Transport Tycoon sice tuzemský není, ale i u nás byl (a díky aktivní komunitě stále je) obrovsky populární – a inspiroval sólo vývojáře Jana Zeleného k vytvoření vláčkového titulu Mashinky. Další český vagónek do rozjeté soupravy simulátorů železnice a dopravy nyní přidává studio Bitrich.info se svým Rail Route.
Jednoduše řečeno je Rail Route simulátor vlakového dispečera. Což je mnohem lákavější téma, než by mohlo leckoho napadnout. Už začátkem května totiž hra na PC, která je prozatím v předběžném přístupu před ostrým vydáním, oslavila padesát tisíc prodaných kopií. A ne pouze v domácím Česku nebo mezi šotouši, jak se skalním fanouškům přezdívá.
„Říkám si, že každé dítě má rádo vlaky. Koukají na ně s napětím a radostí. A nejen děti. Tedy alespoň tam, kde mají železniční síť. Kde jsou koleje, tam mají rádi vlaky a tam je i zájem o naši hru,“ říká pro CzechCrunch jeden z tvůrců hry Zdeněk Doležal. Takže když se na Wikipedii podíváte na hustotu železnice v Evropě, získáte dobrý obrázek o tom, kde se Rail Route daří.
Oblíbenost mezi fanoušky – 94 procent ze sedmi stovek uživatelů na Steamu hru hodnotí kladně – samozřejmě není primárně způsobená historickou expanzí mobility v rakousko-uherském mocnářství a dalších zemích. Milovníky vláčků i herních hlavolamů nalákala chytrou hratelností, která může trochu připomínat méně propracovanější hříčku Mini Metro. Případně poněkud více vzdáleně jiný český projekt Factorio.
„Factorio mám moc rád a určitě nás inspirovalo,“ říká Doležal s odkazem na simulátor logistiky a výroby, který je sice v porovnání s Rail Route doslova gigakomplexní, styčné body ve správném načasování a řízení dopravy jsou však znatelné. „Ale třeba srovnání s Mini Metrem, byť ho slyšíme často, je spíš náhoda. Ve vývoji naší hry nehrálo zase takovou roli,“ dodává.
Rail Route začalo jako projekt dvou kolegů. Spolu se Zdeňkem Doležalem studio Bitrich.info zakládal Michal Oprendek. „Pracovali jsme v AirBank, kterou jsme pomáhali stavět téměř od začátku. Michal jako solution architect, já vedl Java týmy. Dobře se nám spolupracovalo a pustili jsme se do pár vlastních projektů. Rail Route byl jedním z nich,“ přibližuje počátky dnes už většího studia Doležal. „Na hře už pracuje asi devět lidí. Vývojáře máme například z Nizozemska a Turecka, zvukař je z Londýna,“ dodává.