Nabít telefon a pomoci přírodě. Češi vyrazili na Kickstarter s dřevěnou nabíječkou, díky níž si vypěstujete i bonsaj

Filip HouskaFilip Houska

treed

Foto: Treed

Spolu s nabíjením telefonu si můžete vypěstovat i bonsaj

0Zobrazit komentáře

Bez plastů, z udržitelných zdrojů a uvnitř recyklovaného balení. Ekologie v propojení s byznysem a technologiemi je v posledních letech čím dál větší téma a jak potvrdil náš nedávný CzechCrunch Onlajn, na tento trend nasedá i řada tuzemských firem s jasným cílem – ulevit přírodě a ukázat lidem, jak nad svými doplňky přemýšlet uvědoměleji. To je případ také českého startupu Treed.

Treed nepřišel zrovna s revolučním nápadem, ale chce ho nabízet s přidanou environmentální hodnotou. Mladý český tým okolo Romana Unzeitiga totiž navrhl bezdrátovou nabíjecí destičku pro telefony, která je z velké části vyrobena z evropského dřeva a přichází v balení, díky němuž mohou sami majitelé přispět k podpoře přírody. A to nenáročným a rychlým způsobem.

„Bezdrátové nabíjení se dřív nebo později stane naprostým standardem. Už teď můžeme vidět, jak někteří výrobci odstraňují klasické adaptéry pro nabíjení z balení svých telefonů. Apple jde v tomto případě skvělým příkladem. A byť je možné, že na tom chce hlavně vydělat, prodává to jako krok k menšímu zatěžování planety,“ zmiňuje Unzeitig a dodává, že jen za rok 2019 se po celém světě vyprodukovalo přes 50 milionů tun elektroodpadu.

treed-1

Foto: Treed

Klasický výkon 15 W a decentní dřevěný design

Jejich nový produkt, nazvaný jednoduše jako Treed Charger, tak má do této rovnice ideálně zapadnout. Nabíječka nabídne standardní výkon 15 W a bude obsahovat i modul MagSafe pro magnetické uchycení iPhonů a jejich nabíjení. Rozlišujícími aspekty oproti bohaté konkurenci na trhu s bezdrátovými nabíjecími plochami jsou pak materiály.

Prim hraje dubové nebo ořechové dřevo, ze kterých se destička vyrábí. To má být podle slov tvůrců získáváno výhradně z evropských zdrojů, přičemž samotná výroba velké části produktu probíhá přímo v Česku. Po vytvoření je pak nabíječka balena do recyklované krabice, kde si chce Treed dávat pozor na to, aby obsahovala minimum vzduchu i inkoustu. Zkrátka v duchu ekologického minimalismu.

„Hlavní myšlenkou naší komunikace je upustit od strašení daty a ideologickými hesly a vyzkoušet na lidech experiment v podobě toho, že pokud se budou muset starat o něco po svém nákupu a nedelegují řešení určitého problému pouze na externí službu, začnou si sami vyhledávat možnosti, jak se chovat o trochu ekologičtěji,“ dodává Unzeitig pro CzechCrunch.

Součástí bude i kabel z kompostovatelných materiálů, který propojí bezdrátovou nabíječku se zdrojem, a tvůrci slibují, že za každý prodaný kus vysadí jeden strom v oblastech zasažených masivním odlesňováním. Co je ale možná tím největším spojovníkem mezi produktem, zákazníkem a celou touto iniciativou, je možnost si vypěstovat bonsaj, jelikož v krabicí dorazí i její semeno a tableta s rašelinou.

treed-2

Foto: Treed

Ekologické balení s minimem inkoustu i vzduchu

Aby ovšem Treed mohl na trhu uspět, musí dokončit svou kampaň na Kickstarteru, kde týmu zbývá zhruba 1 200 dolarů pro splnění minimálního cíle. „Jít cestou crowdfundingu se nám jevilo jako nejrozumnější řešení a byli jsme překvapeni z úvodního zájmu – polovinu minimální částky (3 300 dolarů) jsme vybrali za méně než 48 hodin,“ pochvaluje si Unzeitig, vedoucí výroby v Treedu.

Jedno balení aktuálně vychází na 49 eur (zhruba 1 300 korun), a pokud bude kampaň úspěšná, doručování by mohlo začít během července letošního roku. Spolu s tím Treed přemýšlí nad způsobem, jak do budoucna zapojit do výroby upcycling, v rámci kterého by rád využíval staré dřevo z vyřazeného nábytku a palet.

„Tím největším plánem je ale dosáhnout bodu, kdy budeme moci vyrábět i kompletně elektroniku, což by z nás udělalo první takovou firmu v Evropě. Jsme snílci, ale přáli bychom si dostat Českou republiku na mapu jako výrobce lokální, uhlíkově neutrální elektroniky,“ shrnuje Unzeitig své poměrně ambiciózní plány.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym