Nábytkářský gigant IKEA spouští pronájem nábytku a možnost rychlých oprav poničených kusů
Světová jednička ve výrobě nábytku a bytových doplňků IKEA přichází s dalším zajímavým plánem, jak chránit životní prostředí a zároveň podporovat rostoucí trend sdílené ekonomiky. Několik měsíců po oznámení o ukončení prodeje jakýchkoliv plastových produktů do roku 2020 a zahájení ekologičtější výroby vybraného zboží z rýžové slámy se rozhodla, že zákazníkům nabídne novou metodu, jak její nábytek využívat. Půjde na to přes pronájem.
Celá iniciativa má být založena na známém (a logickém) principu pronájmů: zákazníci si vybraný nábytek nebo doplněk do domácnosti na konkrétní dobu nechají zapůjčit, aby jej po skončení této lhůty přinesli zpět na prodejnu a zapůjčili si další, potřebný kus. Těmito kroky by se tak mohlo zamezit zbytečnému vyhazování nábytku, pokud by se po čase ukázal pro dotyčné jako nepotřebný nebo neatraktivní.
„V IKEA vnímáme cirkulární ekonomiku jako příležitost, jak inspirovat naše zákazníky být její součástí. Neustále pracujeme na nových službách a možnostech, které zákazníkům usnadní nakupování, následnou péči o produkty a likvidaci v souladu s cirkulární ekonomikou. Na některých trzích, jako je například Švýcarsko, vyvíjíme a testujeme různá řešení v oblasti bytového zařízení, která následně testujeme společně se našimi zákazníky,” uvádí švédský nábytkářský gigant.
Pronájem nábytku startuje jako první ve Švýcarsku, kde mají zákazníci možnost si sjednat zapůjčení zatím pouze židlí a stolů. Švédská firma má nicméně výrobky k pronájmu postupně rozšiřovat a jednou by chtěla půjčovat i například kuchyňské linky. „Pak budete moci říct, že leasing je prakticky další cestou, jak si zafinancovat kuchyň,“ doplňuje šéf IKEA Torbjorn Loof.
Spolu s pronájmem však přichází i další byznysový model, ze kterého bude moci těžit nejen samotný výrobce, ale také zákazníci. Výhledově by totiž na každé pobočce měl být odborný tým opravářů, který by poničený nábytek (například z přepravy, ale také po několikaměsíčním užívání) vracel do původní podoby. Ta by pak mohla být znovuzabalena a určena k dalšímu, možná levnějšímu prodeji.
Nehledě na to, že sama IKEA se snaží zákazníky přesvědčovat, aby opotřebovaný nábytek nevyhazovali a raději si koupili náhradní díly, které firma na vybraných trzích oficiálně nabízí. „V roce 2018 se nám podařilo prodat přes jeden milion náhradních dílů k opravě již zakoupených výrobků,“ prozradila pro CzechCrunch Adriena Rambousková z českého zastoupení IKEA.
Na podobnou vlnu naskočí i IKEA v Česku
O výhodách takzvané cirkulární ekonomiky ve spojitosti s nábytkem a bytovými doplňky přemýšlí právě i české zastoupení firmy. Ačkoliv na tuzemský trh model pronájmů zatím nedorazil, IKEA to v Česku řeší alespoň přes koutky se zlevněným zbožím. „Součástí všech obchodních domů IKEA jsou koutky se zlevněným zbožím, ve kterých prodáváme opravené nebo znovu zabalené produkty, které byly poškozeny například při přepravě a můžou tak být opětovně vráceny do prodeje,“ dodává Rambousková.
Od roku 2017 navíc IKEA českým zákazníkům nabízí mimo jiné i službu pod názvem Druhý život nábytku s cílem prodat (nebo darovat) takový nábytek, který už v dané domácnosti nemá své místo.
Foto: Arch.Design