Nadace PPF podpořila digitalizaci skautů. Poslala peníze aplikaci, která šetří čas vedoucím i rodičům
Do volnočasových spolků je sdruženo 350 tisíc českých dětí. Ondřej Běnek, Lukáš Haraga a jejich Levitio oddíly převádějí do digitální doby.
Lukáš Haraga a Ondřej Běnek, zakladatelé aplikace Levitio
Popularita skautingu a podobných aktivit v Česku dlouhodobě roste. Počet dětí, které tráví čas ve spolcích jako Junák, Sokol, Pionýr nebo u mladých hasičů, už dosáhl 350 tisíc. Donedávna však byli všichni závislí na technologiích z doby analogové. Změnit se to snaží aplikace Levitio, kterou nyní finančně podpořila Nadace PPF.
Příběh Levitia se začal psát před několika lety ve chvíli, kdy se ve skautu potkali softwarový developer Lukáš Haraga a specialista na komunikaci Ondřej Běnek. Z pozice vedoucích totiž rychle zjistili, že jim zabírá příliš mnoho času administrativa, vyplňování excelových tabulek, hlídání docházky či komunikace s rodiči.
Výsledkem tak nevyhnutelně bylo, že měli méně času na samotný program pro děti. Sami se tak pustili do tvorby aplikace, která by jim věci spojené s řízením jejich organizace usnadnila.
Dnes lze v Levitiu na pár kliků jednoduše zapisovat docházku, dát dohromady skautskou výpravu nebo napsat na digitální nástěnku všechny potřebné informace k další schůzce. Rodiče si zase mohou plánované události sesynchronizovat se svým kalendářem nebo svou ratolest omluvit. Podobnou misi má na poli mateřských škol i česká aplikace Twigsee.
Nápad skautských vedoucích zaujal i Nadaci PPF. „Autory Levitia jsme se rozhodli podpořit proto, aby mohli dotáhnout vývoj aplikace a všech jejích plánovaných funkcí a posunout český skauting na cestě k digitalizaci. Cílem naší podpory je pomoci projektu i v mezinárodní expanzi, protože podobná aplikace neexistuje ani za hranicemi České republiky,“ říká za Nadaci PPF Jana Tomas Sedláčková, členka správní rady. Přesnou výši finanční podpory ani jedna ze stran nekomentovala.
Všechny funkce Levitia směřují k ušetření času. Právě ten je komoditou, které si volnočasoví vzdělavatelé obzvlášť cení, protože peněz v jejich oblasti není nazbyt a musí si je vydělávat jinde, což s časově náročným koníčkem nejde dohromady.
Podle výzkumu agentury Ipsos 42 procent Čechů neví, že vedoucí za svou činnost zpravidla nedostávají zaplaceno. Právě vysoká míra administrativy odrazuje 52 procent nové generace potenciálních vedoucích.