Nadace Via školí budoucí starosty. Zájemcům ukazuje, co život v komunálu obnáší
Politická angažovanost patří k nejvyšším formám občanské angažovanosti, říká ředitel Nadace Via.
Nadace Via se rozhodla spustit program pro lidi, kteří chtějí vstoupit do komunální politiky
Jedno z hesel Nadace Via zní: „Vytváříme místa, kde je radost žít.“ A s tím se pojí i komunální politika. Pro organizaci je to poměrně netradiční zaměření. Jenže to dává perfektní smysl. Rozhodla se proto vytvořit program, kde by už úspěšní politici z měst a obcí připravili na budoucí funkci ty, kteří nechtějí jen sedět doma a nadávat na politiku.
„Před několika lety jsme si povšimli zajímavého vývoje. Výrazně vzrostl počet lidí, kteří se z různých malých spolků v českých vsích a městech rozhodli založit malou lokální stranu a změnit své okolí tím, že vstoupí do místní politiky. To je skvělá zpráva, protože jde o další krok a stupeň angažovanosti lidí a rozvoje demokracie v Česku,“ vysvětluje ředitel Nadace Via Zdeněk Mihalco.
Všimli si správně. Hned do prvního ročníku programu, který má zájemce připravit na pozici v komunální politice, se přihlásilo 48 lidí ze 41 obcí Česka. Během jednoho roku se několikrát osobně setkali s odborníky, kteří je připravovali na nejrůznější aspekty působení v lokální politice. Mentory jsou zkušení starostové a zastupitelé, kteří už mají s komunálem nějaký čas své zkušenosti.
Díky nim mají účastníci programu získat lepší představu, jak to na obecních a městských úřadech funguje v praxi a co znamená vstup do politiky v osobní nebo rodinné rovině. Svého mentora si může každý z účastníků vybrat.
Mentorkou se stala například i bývalá místostarostka Mníšku pod Brdy, nyní zastupitelka Daniela Páterová. Oslovila ji sama Nadace Via. „Rozhodování bylo jednoduché. Sama jsem před svou kandidaturou měla spoustu otázek týkajících se komunální politiky a bývala bych uvítala mentora, který by mě provedl alespoň částí procesu zapojování se do komunálu. Proto jsem dlouho neváhala a souhlasila, “ uvedla pro CzechCrunch Páterová.
Program má podpořit aktivní lidi z celé republiky. Nadace Via ho spustila po posledních komunálních volbách ve spolupráci s Nadací Jablotron. „Nejdříve jsme ho testovali v pilotním módu a po úspěchu prvních ročníků jsme se rozhodli, že ho rozšíříme a budeme dál rozvíjet,“ říká Mihalco s tím, že program se stal součástí hlavní vize Nadace Via. Tou je společnost aktivních lidí, kteří přijímají zodpovědnost za své okolí v místě, kde žijí.
Na začátku to ovšem nebylo tak jednoduché. Program je zcela unikátní a přelomový i v mezinárodním kontextu. Jinými slovy, Nadace Via je celosvětovým průkopníkem nového pohledu na to, co všechno mohou nadace pokrývat. Mihalco říká, že startu předcházela poměrně dlouhá a důkladná debata, a to zejména na úrovni správní rady. „Nadace je totiž nestranická instituce. Hledali jsme hrany, za které už nepůjdeme. Zároveň jsme si řekli, že například zástupce extremistických hnutí podporovat nebudeme,“ líčí ředitel.