Nadechněme se čerstvého vzduchu. Evropa hlásí výrazně lepší kvalitu ovzduší, což nemusí být nutně pozitivní zpráva
Zpráv o zlepšujícím se ovzduší se za poslední dva měsíce objevilo hned několik. Satelitní měření zaznamenalo méně emisí v Asii, ale také Evropě, což nyní potvrdila i Evropská agentura pro životní prostředí. Její měřící stanice rozeseté po starém kontinentu hlásí na některých místech zlepšení kvality ovzduší až o polovinu. Je tedy čas se zhluboka nadechnout a užít si čistšího ovzduší, dokud je to možné, protože se bohužel jedná jen o přechodný stav.
Důvod, proč se kvalita ovzduší zvyšuje, souvisí s aktuální pandemií koronaviru, která výrazně utlumila tempo života valné většiny obyvatel naší planety, osob žijících v České republice nevyjímaje. Tento útlum má za následek omezení aktivit, které jsou zdrojem emisí vypouštěných do vzduchu. To zákonitě vyústilo ve zlepšení kvality ovzduší, které bylo pozorováno především na místech, kde koronavirus udeřil nejsilněji.
Úbytek oxidu dusičitého (NO2) hlásily některé oblasti v Číně a také Pádská nížina v Itálii, tedy epicentra nákazy, ve kterých byly či stále jsou karanténní opatření pro tamní obyvatele nejstriktnější. Lidé v těchto oblastech zůstávali doma, výrazně byl omezen dopravní provoz a utichly i některé výrobní podniky.
Mezi zdroje, které potvrzovaly dopad pandemie koronaviru na evropské ovzduší, patřily například satelitní snímky pořízené družicí Evropské kosmické agentury (ESA), které poměrně jasně demonstrovaly pokles znečištění, ovšem hlubší data prozatím chyběla.
O něco přesnější obrázek o vývoji kvality ovzduší v Itálii a dalších koutech Evropy nyní poskytla Evropská agentura pro životní prostředí (EEA). Podle jejích údajů lze sledovat úbytek NO2 a látek produkovaných silniční dopravou především v městských oblastech.
Například v Miláně byl za poslední měsíc pozorován pokles NO2 v ovzduší nejméně o 24 %. A nižší je i meziroční průměr, kdy ve dnech od 16. do 22. března roku 2019 byla koncentrace NO2 vyšší o 21 % oproti letošnímu měření ve stejném období. Meziroční pokles pohybující se v rozmezí 26 až 35 % hlásí i Řím a vůbec největší meziroční pokles byl zaznamenán v Bergamu, kde se koncentrace oxidu dusičitého meziročně zredukovala dokonce o 47 %.