Nafotil prales, ve kterém se setkal celý svět. O Surinamu jste možná slyšeli, ale navštíví ho málokdo
Cestovatel, dobrodruh, fotograf a milovník Latinské Ameriky Michal Hertlík přibližuje skrze vyprávění a fotografie Surinam, tamní melting pot.
Michal Hertlík je cestovatel, fotograf, dobrodruh a milovník Latinské Ameriky. Ta ovšem není tvořena jen velkými zeměmi, jako je Brazílie či Argentina, ale také Surinamem, přímořským státem se zhruba šesti sty tisíci obyvateli, kteří mají své kořeny v Africe, Asii, Evropě i místních pralesích. Dodnes zde společně žijí na troskách koloniální minulosti, která zemi proměnila od základu. Proč o tomto exotickém koutu planety Hertlík říká, že je to „kulturní hrnec“? Nejen to přibližuje skrze své vyprávění a fotografie.
„Mou největší vášní je cestování, fotografování, objevování nových zemí a jejich kultur. Povídání si s místními lidmi, zkoumání jejich zvyků a tradic,“ popisuje sám sebe slovenský dobrodruh Michal Hertlík, který se nedávno vrátil z několikaměsíční cesty po Surinamu, zemi, o které jste možná slyšeli, ale s velkou pravděpodobností jste ji nikdy nenavštívili.
Jak Hertlík říká, v Latinské Americe se vždy cítil jako doma. Fascinují ho místní zvyky, příroda, hudba, tanec, jídlo i pestrobarevnost životního stylu. Navštívil Venezuelu, Bolívii, Brazílii, Chile, Paraguay i Uruguay, celkem 42 zemí po celém světě, a své zážitky popsal v cestovatelských magazínech i dalších médiích. Surinam je však oproti zbytku kontinentu trochu odlišný. Namísto Španělů jej v minulosti formovali kolonizátoři z Nizozemska. I proto byl stát před vyhlášením nezávislosti v 70. letech minulého století znám jako Nizozemská Guyana.
S rozlohou 163 820 kilometrů čtverečních dnes platí za vůbec nejmenší stát celého kontinentu. Přestože je přibližně dvojnásobně větší než Česká republika, žije zde okolo 610 tisíc obyvatel. Důvodem jsou rozsáhlé džungle pokrývající přes 90 procent území. Právě džungle, koloniální města s holandskou architekturou zapsanou na seznamu světového dědictví UNESCO a další krásy země byly důvodem, proč se sem Hertlík na dva měsíce vydal, aby Surinam, dle svých slov jako první Slovák, zdokumentoval pořádně do hloubky.
Z místa, které rozhodně nepatří mezi tradiční cestovatelské destinace, si nakonec odvezl na 16 tisíc snímků. Ačkoliv leží na jihoamerickém kontinentu, jedná se podle Hertlíka spíše o zemi s karibským způsobem života.
„Pokud se bavíme o Surinamu a jeho obyvatelstvu a kultuře, je potřeba říct jednu zásadní a velmi důležitou věc, která je u této země základem. Surinam je kulturní hrnec, ve kterém bylo kdysi smícháno pět odlišných ras a typů obyvatelstva: Afričané, Indové, Indonésané, bílí Evropané z dob kolonizace a samozřejmě původní indiáni. A je tomu tak dodnes,“ přibližuje Hertlík.
Většina místních jsou potomky afrických otroků, kteří sem byli přiváženi za dob kolonialismu. „To definuje jejich charakter, myšlení a vnímání světa. Jsou velmi temperamentní, výstřední, hluční, živelní, velice spontánní a svým způsobem chaotičtí, což k nim ale zkrátka patří. Naopak úplně odlišné obyvatelstvo je to, které tvoří potomci Indů a Indonésanů. Jsou konzervativnější, umírnění, uctivější, klidnější, milejší, pracovitější, zkrátka jiná mentalita,“ popisuje místní.