Nájemní bydlení budoucnosti. Jak se bude žít v domě, který v Karlíně spojuje architekturu s uměním?

Pražský Fragment vzniká jako dům, který má budoucím nájemcům usnadnit život. Developer Trigema odhalil, kolik bude takový komfort stát.

mezonet_terasa_d

Foto: Trigema

Některé byty v rezidenčním projektu Fragment budou mít i terasy

0Zobrazit komentáře

Developer Trigema v květnu zahájil pronájem bytů v nájemním domě Fragment, který vyrůstá přímo naproti budově staré Invalidovny v pražském Karlíně. Ve stavbě, kterou podepřou sochy od výtvarníka Davida Černého, je už nyní k nahlédnutí také vybavený vzorový byt.

Bydlet se ve Fragmentu sice začne až na konci letošního roku, případní zájemci si ale mohou byt zarezervovat již nyní. Společnost Trigema totiž zahájila první etapu předpronájmu. Souběžně s tím také odhalila, jak bude bydlení v neotřele pojatém domě vypadat.

Podoba bytů, kterých bude v projektu celkem 140, byla až do května neznámá. A jelikož Fragment od počátku vzniká jako tak trochu jiný developerský projekt, očekávání byla velká. Dům totiž netradičně spojuje architekturu s uměním. Na jeho podobě se podíleli architekti Jiří Řezák a David Wittassek ze studia Qarta architektura společně s českým výtvarníkem Davidem Černým.

„Fragment má ambici přepsat kapitolu nájemního bydlení v Česku. Svým propojením umění a designu jak v exteriérech, tak v interiérech, přidanými službami a vysokým standardem široce přesahuje hranici obyčejného rezidenčního bydlení,“ říká o projektu Marcel Soural, předseda představenstva investiční skupiny Trigema.

Fragment

Foto: Svoboda & Williams

V projektu Fragment si lze již prohlédnout vzorový byt

Vysokým standardem Soural myslí především to, že jednotlivé byty jsou nabízené kompletně zařízené podle návrhu interiérového designéra. V prostoru tak bude kromě kuchyňské linky také veškerý nábytek – pohovka, jídelní stůl se židlemi či postel. Fragment je prostě navržen tak, aby se nájemce mohl poté, co dům otevře své dveře, rovnou nastěhovat. A do bytu pak stačí přivézt jen své osobní propriety.

Developer Trigema navíc pracuje s důmyslným technologickým vybavením všech jednotek. To zahrne stropní vytápění i chlazení, filtraci a úpravu vlhkosti i teploty přiváděného vzduchu a chytrou domácnost, pomocí které lze ovládat teplo, ventilaci, osvětlení, domovního vrátného či zabezpečení.

Hrubá stavba projektu již byla dokončena, hotové je i usazení oken. V současné době probíhají práce na interiérech a na fasádě, kterou vyrábí firma Spiral. Právě fasáda dodá celému objektu jiný rozměr, jelikož vytvoří jakýsi rozpixelovaný efekt.

Fragment fasáda

Foto: Trigema

Díky členitosti hmoty působí stavba rozpixelovaným dojmem

A kolik bude bydlení v nadčasovém nájemním domě vlastně stát? Pronájem má na starosti realitní kancelář Svoboda & Williams. Na jejích stránkách již nájemní nabídku rozšířily jednotky o dispozicích 1 + kk až 5 + kk. Garsonka začíná na 18 tisících za měsíc, nejžádanější dispozice 2 + kk pak na 26 tisících.

Za luxusní mezonet se třemi koupelnami a dvěma terasami nájemce zaplatí nejméně 85 tisíc měsíčně. K uvedeným cenám je však potřeba přičíst ještě poplatky za energie a služby, které si může každý nájemce zcela přizpůsobit svým potřebám.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„Ceny jsou nastaveny velmi příznivě, zejména když vezmeme v potaz, v jak atraktivní lokalitě se projekt nachází, že jde o novostavbu od renomovaných architektů a že jsou všechny byty pronajímány kompletně zařízené ve vysokém standardu,“ uvádí Andrea Střechová ze Svoboda & Williams.

Nájemní bydlení se v uplynulých letech dostává do hledáčku rezidenčních developerů stále častěji. Nedaleko Fragmentu staví developer AFI Europe projekt Tulipa Karlín, další nájemní byty vznikají také v projektech Tulipa Třebešín nebo AFI City. Do tohoto typu výstavby investují také společnosti Finep či Skanska.

Fragment

Foto: Trigema

Fasádu zajišťuje společnost Sipral

Ukazujeme to nejzajímavější ze světa architektury a co se nejen v Česku staví.

Newsletter Arch | Poslední vydání

U Plzně vyhlásili konec satelitům. Nahrazují je výstavbou, která připomíná tradiční vesnici

Developer si nechal u evropského úřadu zaregistrovat čtyři štíty domů. Ty chce zároveň poskytovat dalším společnostem, které by o ně měly zájem.

Eliška NováEliška Nová

Řetězová výstavba ve Vejprnicích

Foto: Na Křížení cest

Řetězová výstavba ve Vejprnicích u Plzně

0Zobrazit komentáře

Na západě Čech vyhlásili konec satelitům – výstavbám na okraji existujících vesnic, kde lidé nedohlédnou za hranice svých zahrad. Nepotřebovali přitom vymýšlet nic světoborného, stačilo se ohlédnout do historie. Developer LoopWay odstartoval ve Vejprnicích u Plzně řetězovou výstavbu, která navazuje na tradiční českou vesnici.

„Nestavíme na individuální kráse jednoho domu, ale na celku,“ vysvětluje architekt projektu Jakub Mareš z Ateliéru k světu. Cílem konceptu je sjednotit lokalitu a vytvořit jednotnou tvář veřejného prostoru. Podle developera se to podařilo, a to tak dobře, že se projekt Na Křížení cest rozhodl nechat zaregistrovat u Úřadu Evropské unie pro duševní vlastnictví. Čtyři varianty štítů, tedy v podstatě čel budov, jsou tak průmyslovým vzorem.

„Jde o právní ochranu souboru domů, který dává smysl právě v pojetí celého území,“ vysvětluje architekt Mareš s tím, že registrace je jeden z možných způsobů ochrany a deklarace, že je území vyřešené nejen pro tento jeden projekt v době výstavby a prodeje, ale i pro budoucnost a další projekty jinde v Česku.

Ostatně LoopWay už se podle svého průmyslového vzoru chystá stavět v lokalitách v Plzeňském i Středočeském kraji. Vzor chce ale přenechat k využití i dalším společnostem. „Nabízíme ho k dispozici i dalším developerům se zájmem o udržitelné příměstské bydlení. Podmínky jsou zcela individuální. S autorským týmem ale chceme být u koncepce území od počátku územní studie,“ vysvětluje spolumajitel LoopWay a architekt Richard Myslivec.

Řetězová výstavba ve Vejprnicích

Foto: Na Křížení cest

Projekt Na Křížení cest navazuje na tradiční vesnickou zástavbu

V řetězové výstavbě ale nejde jen o to, že by se projekt vracel k historické vesnici. Jde také o vymezení veřejného, poloveřejného a soukromého prostoru. „Cílem bylo stanovit tyto plochy a udržet správné velikosti a viditelnost prostoru a zón. To zní možná složitě, ale podobné principy fungovaly v každé vesnici od pradávna a postavená jsou na nich i všechna shromažďovací místa na menších městech,“ říká Mareš.

Na tyto kvality jsme podle architekta začali v novodobém urbanismu zapomínat a je to škoda. „Když se nemáte kde v klidu potkat, prostory nejsou příjemné anebo je potřeba pro setkání udělat něco navíc, tak i setkání a vztahy v nich prostě vznikají méně,“ dodává architekt. Místo, kde je tomu právě naopak, je pak bezpečnější a má přesah na integritu celé čtvrti a nakonec i na životní spokojenost.

Na Křížení cest si klade za cíl na dřívější zástavbu plně navázat. Tím, jak jsou domy koncipované, umožňují vytvářet vesnický život stejně, jako se to děje o kus dál – v tradiční vesnici. A právě v tom se liší především od klasického satelitu.

Pravidlo bílé fasády

Zároveň ale koncept vyžaduje i určitá pravidla. Aby řetězová výstavba dobře fungovala, jsou regulovány doplňkové stavby na pozemcích. Ty mají pevně dané místo a nelze je umisťovat libovolně. Zároveň nesmí zabírat víc než čtyřicet procent plochy pozemku.

Jednotné musí být i fasády, a to v bílé barvě, rozdíl v domech dělají jednotlivé vstupy do domu, které jsou odlišené pastelovými barvami. „Při prodeji se budeme snažit ve spolupráci s developerem najít motivační pravidla, která by měla být součástí smlouvy. Cílem je nastavit rozumné mantinely, které udrží lokalitu čistou a bez nánosů,“ vysvětluje architekt, jak si chtějí podobné věci ohlídat.

Řetězová výstavba ve Vejprnicích

Foto: Na Křížení cest

Součástí domu je i zahrada s terasou

„Podmínky územní studie projektu jsou přísné, neregulují ale výstavbu a její podobu stoprocentně. Věříme, že zde lidé vzájemně vytvoří komunitu a budou chtít jednotnost sami ctít. Důležité je, aby se případné odchylky řešily v rámci vlastníků v dané části území, podobně jako třeba v bytových domech. Odchylky časem vznikat budou, ale měly by být kontrolované a společné. Klíčová bude komunita, její tvoření a vzájemná důvěra,“ dodává Myslivec z LoopWay.

Investor myslel i na současné výzvy s klimatem, projekt je tedy udržitelný. V zásadě to znamená, že součástí každého domu je retenční nádrž, dvojí splachování a rekuperace. V lokalitě jsou zároveň vsakovací plochy na dešťovou vodu. Vytápí se pomocí tepelného čerpadla.

„V projektu vše řešíme dešťovou vodou. Tím šetříme množství centrální uliční dešťové infrastruktury, kdy nemusíme jednu vodu odvádět a řešit její likvidaci a jinou, tedy pitnou vodu k domům složitě přivádět,“ vysvětluje architekt. Myšleno je i na hospodaření se zeminou – to, co se vykope, využije se jinde.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Výstavba ve Vejprnicích zahrnuje pouze rodinné domy. Jsou ve dvou dispozičních řešeních s obytnou plochou 112 až 215 metrů čtverečních. K tomu je zahrada s terasou, poloveřejná předzahrádka a garáž nebo kryté stání. Architekti také v projektu dbali na vytvoření veřejných ploch, které vybízejí k tomu, aby tady lidé trávili volný čas.

Společné prostory mezi domy tak doplní stojany na kola, herní a cvičební prvky nebo lavičky a stoly s ohništěm. „Je o dohodě s budoucími majiteli a obcí, co přesně v místě ocení a bude fungovat. Není pro nás důležité, jestli půjde o námi navržené lavičky, houpačky nebo jen příjemný pobytový trávník s kompostem či krmítkem,” vysvětluje Mareš.

Developer si k projektu přizval také sociology, se kterými tohle všechno konzultuje. V plánu je ale především podpořit místní iniciativu. Není také vyloučeno, že by součástí budoucích projektů byly kromě rodinných i menší bytové domy, které do lokality zapadnou a umožní lidem v místě bydlet, aniž by museli vlastnit pozemek.

Řetězová výstavba ve Vejprnicích

Foto: Na Křížení cest

Rodinné domy jsou k dispozici ve dvou řešeních

Ukazujeme to nejzajímavější ze světa architektury a co se nejen v Česku staví.

Newsletter Arch | Poslední vydání