Nakladatelka se zásluhou o architekturu. Ukazuje dětem stavby a učí je o nich přemýšlet

Jana Kostelecká vydává o architektuře knížky a pořádá i podobně laděné tábory. Za to získala cenu za výjimečný počin v oblasti architektury.

Eliška NováEliška Nová

mesto

Foto: CzechCrunch

Jana Kostelecká v podcastu Město

0Zobrazit komentáře

Před lety s kamarádkou zvažovala, že by udělala televizní pořad, který by dětem přiblížil architekturu. Nakonec se z toho stala knížka pod názvem K čemu jsou architekti, z Jany Kostelecké se stala nakladatelka a knihu ilustroval – a také z většiny napsal – architekt Ondřej Dušek.

„Chtěli jsme dětem ukázat reprezentativní výběr toho, co architekti dělají, proč a také jak a s kým. Cílem není, aby se z dětí stali architekti, ale ukázat celou šíři toho povolání,“ říká Jana Kostelecká. Kniha představuje povolání architekta přes jednotlivé realizace v Česku. Děti se za jednotlivými domy tak mohou jednoduše vypravit na výlet.

„Hlavní sdělení je, že architekt nepřemýšlí jen o domě postaveném na jedné parcele, je to někdo, kdo přemýšlí o souvislostech, takže myslí i na celou ulici, čtvrť a město,“ líčí nakladatelka, která byla hostem nového dílu podcastu Město, který si můžete pustit níže.

V nakladatelství Jakost vzniklo už mnoho dalších titulů. Mezi nimi je i D.E.S.I.G.N, D.O.M.E.K nebo Z.A.H.R.A.D.A. Kostelecká vydala ale například také titul Planeta Praha.

Nakladatelka se snaží o osvětu v oblasti architektury proto, že se o ní lidé nejsou příliš schopní bavit. Konverzace o architektuře podle ní většinou sklouzává ke stanovisku líbí, nebo nelíbí. „Myslím, že nám ve veřejné debatě velmi často uniká podstata. Proč jsou věci tak, jak jsou, jestli by něco nešlo lépe. Často se zasekneme na tom, že se nám něco prostě nelíbí,“ říká.

I proto se rozhodla dělat knihy a různé přednášky pro děti. Chce se s nimi bavit o tom, jak vnímají prostředí kolem sebe. „Pokud to podceníme, může se stát, že internetová generace na prostor kolem sebe zapomene. Je přitom důležité, aby se o něj zajímala a aby se o něj starala,“ uvádí nakladatelka, která do Česka například přivedla večery Pecha Kucha Night.

K tomu všemu Kostelecká pořádá v pražském Centru architektury a městského plánování (CAMP) dětský tábor zaměřený na architekturu a na stejném místě se v její režii konají i různé kurzy pro školy a skupiny. Za to všechno ji na konci loňského roku ocenila Česká komora architektů, která pravidelně uděluje také Českou cenu za architekturu. Kostelecká získala ocenění za výjimečný počin.

Podcast Město s nakladatelkou Janou Kosteleckou si můžete poslechnout na SpotifyApple PodcastechGoogle Podcastech či na YouTube. Uslyšíte v něm mimo jiné odpovědi na tyto otázky:

  • Jaké děti k architektuře přistupují?
  • Proč se rozhodla vydat knihu Planeta Praha o pražské přírodě a živočiších, kteří v ní žijí?
  • Jak jsou koncipované letní tábory se zaměřením na architekturu?
  • A jak se začal psát příběh večerů Pecha Kucha v Praze?
kostelecka_1

Foto: Česká cena za architekturu

Jana Kostelecká