Nápad roku již zprostředkoval investice za více než 200 milionů korun. Letos hledá nadějné projekty už potřinácté

Peter BrejčákPeter Brejčák

napadrokumentoring-min

Foto: Nápad roku

Během dvanácti ročníků prošlo soutěží Nápad roku na 1 800 projektů

Soutěž pro mladé a nadějné podnikatele Vodafone Nápad roku letos probíhá již potřinácté, což z ní dělá nejstarší event svého typu u nás. Od roku 2007 jí přešlo 1 804 projektů, ze kterých mnozí získali ceny v celkové hodnotě 11,5 milionu korun a výše přímo zprostředkovaných investic přesáhla 200 milionů. Teď soutěž hledá další projekty, které podpoří.

„Třináctý ročník soutěže je důkazem, že Vodafone Nápad roku je akce, která mladým podnikatelům opravdu pomáhá,“ věří zakladatel soutěže Martin Kešner. „Celková výše přímo zprostředkovaných investic do projektů činí 213 milionů korun. To je o to působivější, že jde zpravidla o dosud neobjevené začínající projekty a mladé týmy.“

Příkladem je loňský vítěz, chytré stélky do bot Miomove. Ty umí udělat z obyčejných běžeckých bot osobního trenéra pomáhajícího lidem zlepšovat techniku chůze a běhu. Tím podporuje správné držení těla a mění špatné návyky, čímž mimo jiné předchází bolestem.

miomove

Foto: Vodafone Nápad roku

Chytré stélky do bot Miomove

Známá je i druhá loni oceněná služba Grason, která primárně řešila problém s nedostatkem personálu v gastronomii. Přes mobilní aplikaci propojuje restaurace a ověřené pracovníky se zájmem o krátkodobou brigádu. Zavření restaurací však i tomuto startupu odstřihlo byznys, a proto se nedávno proměnil na tržiště flexibilní práce pro všechny.

Nápad roku teď hledá další projekty, které v rámci soutěže podpoří. Přihlášky je možné podávat do soboty 16. května a podobně jako v předchozích ročnících dostane vítěz finanční odměnu 300 tisíc korun.

Zúčastněné projekty pak mohou získat věcné ceny za 900 tisíc korun, šanci na investici až 20 milionů korun bez ohledu na jejich umístění, Mentoring Day či placený pobyt v technologickém centru Huawei v Číně. Jak doplňují organizátoři – o úspěchu v soutěži přitom nerozhoduje pouze nápad samotný, ale především jeho proveditelnost, kvalita zpracování a potenciál budoucího růstu.

Třicítka nejlepších startupů bude představena 25. května, desítka finalistů pak 15. června. Vyhlášení vítězného projektu vybraného odbornou porotou, do které patří známá jména jako Martin Rozhoň, Lucie Brešová, Miloš Čermák či Jannis Samaras, proběhne 21. září.

Rubriku Startupy podporujíjt-retina