Nápadem roku je ostravský SprayVision, který modernizuje lakovny. Zabodovaly i Live Penalty Pavla Kacerleho

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

live-penalty

Foto: Live Penalty

Live Penalty umožňuje hráčům v mobilní aplikaci střílet penalty na reálné brankáře

0Zobrazit komentáře

Když se řekne lakování, možná si hned nepředstavíte nějaký moderní technologický výdobytek. Právě o něm je ale úspěch ostravského startupu SprayVision, jehož technologie využívají největší světové firmy v oblasti barev a lakování. Díky tomu teď spoluzakladatel firmy Petr Jahn slaví vítězství ve 13. ročníku soutěže Vodafone Nápad roku.

„V roce 2018 jsme s jednoduchým prototypem vyrazili na veletrh do Německa, abychom si ověřili, zda je o náš nápad zájem. Dnes jsou našimi klienty například automobilky, ale také největší výrobci barev a aplikátorů. Všichni nás letos nechali ve svých investičních plánech, i přesto, že museli škrtat,“ popisuje Jahn.

Technologie SprayVision modernizuje zaběhnuté postupy na lakovacích linkách a díky digitalizaci dokáže ušetřit za materiál a zlepšit kvalitu nanesených laků. Kvalita laku se totiž obvykle měří jen v několika málo bodech, zatímco ostravský startup přišel s řešením (kombinující vlastní software a hardware), díky kterému ji změří v celé ploše – zajistí tak podrobnější výsledky o kvalitě a zvýší efektivitu lakování.

sprayvision

Foto: Vodafone Nápad roku

Vítězové letošního ročníku soutěže Vodafone Nápad roku

V letošním ročníku soutěže Vodafone Nápad roku, jíž je CzechCrunch mediálním partnerem, zabodoval také další tuzemský startup Live Penalty, za kterým stojí studio Smashbuster kolem Pavla Kacerleho a umožňuje přes mobilní aplikaci pomocí speciálního robota kopat penalty proti skutečným fotbalovým brankářům. Vedle celkově druhého místa si firma, jež nedávno získala investici od Jakuba Jankta a J&T, odnesla také ocenění Huawei Startup roku.

Na třetím místě v celkovém bodování soutěže skončil projekt Lemonero, který přináší chytré financování pro e-shopy. Jeho umělá inteligence dokáže pracovat s daty a výsledky daných internetových obchodů a podle nich obratem vyhodnotit a případně schválit půjčku v příslušné výši. Za Lemonerem stojí ostravský startup MonkeyData, který se zabývá analýzou dat právě v e-shopech.

„Letošní rok jasně ukázal, jak důležitou ekonomickou i společenskou roli hrají startupy v době krize a proč se je vyplatí podporovat. Jejich akceschopnost jim umožňuje neuvěřitelně rychle reagovat na situaci,“ říká Martin Kešner, zakladatel soutěže Nápad roku, kterou za třináct let prošly téměř dva tisíce projektů. Řada z nich přitom dál úspěšně funguje a celkově dokázaly získat investice ve výši čtvrt miliardy korun.

Mezi předchozí vítěze Nápadu roku se řadí startupy Miomove, Sense Arena, Drone n Base či Neuron soundware. V letošním ročníku soutěže dokázal získat zvláštní cenu KOOP INNO také startup Resistant AI, který už svou umělou inteligencí pro vyšší zabezpečení bank zaujal také investory.

Odborná porota pak vyzdvihla také dvojici zdravotnických startupů. Aplikace HAIDi umožňuje nemocnicím sledovat výskyt vážných infekcí a předcházet jejich vzniku, přenosné chytré zařízení S-Case zase umožňuje pokročilou diagnostiku přímo v terénu, aniž by musel být přítomen zdravotnický personál.

Rubriku Startupy podporujíjt-retina

Diskuze (0)

Novinka

Anonym