Nápadům z českých univerzit pomůže miliardový fond. Podpoří firmy, které vznikly z výzkumu na vysokých školách

Poznatky z univerzit by díky novému fondu měly mít snažší cestu ke koncovému uživateli

Foto: Artem Podrez/Pexels

Univerzitní výzkum může vést až ke vzniku spin-off firem, které akademické poznatky dále rozvíjí a přivádí přímo na trh. Na podporu jejich vzniku v České republice byla nyní vyčleněna částka 1,1 miliardy korun, kterou bude podpořen vznik a vývoj spin-offů působících především v biotechnologickém sektoru, tedy společností pracujících na vývoji léčiv, lékařských přístrojů a diagnostice.

Peníze poputují z nového investičního fondu i&i Biotech Fund. Ten vznikl ve spolupráci Evropského investičního fondu (EIF) a pražského biotechnologického inkubátoru i&i Prague při Ústavu organické chemie a biochemie AV. O přípravách fondu akademie informovala už v březnu. Ke vstupu do fondu se nyní chystá také dceřiná společnost UK Charles University Innovations Prague, přičemž v budoucnu by měli přibýt i další soukromí investoři.

Peníze jsou určeny na podporu vzniku a rozvoje společností působících v přírodních vědách, medicíně a biotechnologiích, které mají své kořeny v akademickém prostředí nejen českých univerzit. Hlavním cílem je pomoci poznatkům uskutečněným na akademické půdě dostat se do praxe ke koncovým zákazníkům.

mikroskop2

Fond se bude soustředit především na podporu medicínských projektů

Foto: Chokniti Khongchum/Pexels

Celý koncept spin-off společností staví na duševním vlastnictví univerzit a výzkumných institucí. Ty těmto společnostem poskytují licenční smlouvu na duševní vlastnictví a v některých případech v nich také drží podíl. Biotechnologický inkubátor i&i Prague se věnuje právě vyhledávání a podpoře technologií vyvinutých v ČR a okolních zemích.

Podle ředitele fondu a spoluzakladatele i&i Prague Jaromíra Zahrádky v tuto chvíli fond, který se soustředí především na inovace v oblasti vývoje léčiv, diagnostiky a lékařských prostředků, disponuje více než 45 miliony eur (tedy přibližně 1,1 miliardy korun). Zahrádka uvedl, že tato částka má být v následujících letech rozdělena mezi zhruba 20 projektů. Ředitel pro ČTK také řekl, že v příštím půl roce je v plánu investice do tří až čtyř projektů.

Bude se jednat o projekty, které za sebou již mají úspěšné laboratorní testování, přičemž jeden z nich se od fondu dočká částky ve výši dvou milionů eur, tedy přibližně 50,7 milionu korun. Jak ovšem Zahrádka připomenul, výše částky může u velmi slibných projektů dosáhnout až 4,5 milionu eur, tedy 114 milionů korun.

Fond chce finance cílit na takové projekty, u kterých je největší potenciál dostat je s pomocí financí co nejdále. Zároveň však půjde také o potenciální ziskovost daného projektu. „Na konci se naše snažení bude hodnotit včetně toho, kolik peněz jsme s tím vydělali. Ale vedle toho se také bude hodnotit, jak úspěšní jsme byli také v tom, že se mění kvalita péče u pacientů, že přinášíme nové věci společnosti,“ shrnul Zahrádka.

Jak zdůraznila předsedkyně AV ČR Eva Zažímalová, vznik spin-off firem není v České republice jednoduchý, mimo jiné i kvůli nejasné legislativě v této oblasti. „Dobrý výzkum bez dobrých finančních prostředků dělat nelze,“ připomněla Zažímalová.

S přispěním ČTK.

Fanoušek projektů Elona Muska a všeho, co dělá z budoucnosti současnost. Milovník historie, dobrého humoru, kostkovaných flanelek a soli ve vlasech.