Nápadům z českých univerzit pomůže miliardový fond. Podpoří firmy, které vznikly z výzkumu na vysokých školách

mikroskop1

Foto: Artem Podrez/Pexels

Poznatky z univerzit by díky novému fondu měly mít snažší cestu ke koncovému uživateli

0Zobrazit komentáře

Univerzitní výzkum může vést až ke vzniku spin-off firem, které akademické poznatky dále rozvíjí a přivádí přímo na trh. Na podporu jejich vzniku v České republice byla nyní vyčleněna částka 1,1 miliardy korun, kterou bude podpořen vznik a vývoj spin-offů působících především v biotechnologickém sektoru, tedy společností pracujících na vývoji léčiv, lékařských přístrojů a diagnostice.

Peníze poputují z nového investičního fondu i&i Biotech Fund. Ten vznikl ve spolupráci Evropského investičního fondu (EIF) a pražského biotechnologického inkubátoru i&i Prague při Ústavu organické chemie a biochemie AV. O přípravách fondu akademie informovala už v březnu. Ke vstupu do fondu se nyní chystá také dceřiná společnost UK Charles University Innovations Prague, přičemž v budoucnu by měli přibýt i další soukromí investoři.

Peníze jsou určeny na podporu vzniku a rozvoje společností působících v přírodních vědách, medicíně a biotechnologiích, které mají své kořeny v akademickém prostředí nejen českých univerzit. Hlavním cílem je pomoci poznatkům uskutečněným na akademické půdě dostat se do praxe ke koncovým zákazníkům.

Peking

Foto: zhang kaiyv/Unsplash

Čína rychle roste

Celý koncept spin-off společností staví na duševním vlastnictví univerzit a výzkumných institucí. Ty těmto společnostem poskytují licenční smlouvu na duševní vlastnictví a v některých případech v nich také drží podíl. Biotechnologický inkubátor i&i Prague se věnuje právě vyhledávání a podpoře technologií vyvinutých v ČR a okolních zemích.

Podle ředitele fondu a spoluzakladatele i&i Prague Jaromíra Zahrádky v tuto chvíli fond, který se soustředí především na inovace v oblasti vývoje léčiv, diagnostiky a lékařských prostředků, disponuje více než 45 miliony eur (tedy přibližně 1,1 miliardy korun). Zahrádka uvedl, že tato částka má být v následujících letech rozdělena mezi zhruba 20 projektů. Ředitel pro ČTK také řekl, že v příštím půl roce je v plánu investice do tří až čtyř projektů.

Bude se jednat o projekty, které za sebou již mají úspěšné laboratorní testování, přičemž jeden z nich se od fondu dočká částky ve výši dvou milionů eur, tedy přibližně 50,7 milionu korun. Jak ovšem Zahrádka připomenul, výše částky může u velmi slibných projektů dosáhnout až 4,5 milionu eur, tedy 114 milionů korun.

Fond chce finance cílit na takové projekty, u kterých je největší potenciál dostat je s pomocí financí co nejdále. Zároveň však půjde také o potenciální ziskovost daného projektu. „Na konci se naše snažení bude hodnotit včetně toho, kolik peněz jsme s tím vydělali. Ale vedle toho se také bude hodnotit, jak úspěšní jsme byli také v tom, že se mění kvalita péče u pacientů, že přinášíme nové věci společnosti,“ shrnul Zahrádka.

Jak zdůraznila předsedkyně AV ČR Eva Zažímalová, vznik spin-off firem není v České republice jednoduchý, mimo jiné i kvůli nejasné legislativě v této oblasti. „Dobrý výzkum bez dobrých finančních prostředků dělat nelze,“ připomněla Zažímalová.

S přispěním ČTK.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym