Nápojové obaly by se v Česku mohly začít povinně sbírat za dva roky. Výše zálohy bude 5 korun
O zálohování PET lahví a plechovek se v Česku diskutuje dlouho, nyní začíná systém získávat jasnější obrysy. A to včetně výše zálohy pro spotřebitele.
Ministerstvo životního prostředí v čele s Petrem Hladíkem zarámovalo povinné zálohování nápojových obalů v Česku. Díky systému, o kterém se u nás zatím mluví jen v teorii, by se podle propočtů ministerstva mohlo k recyklaci dostat více než 2,5 miliardy kusů nápojových plastových lahví a plechovek. Do konce letošního roku chce ministerstvo připravit návrh změny zákona o obalech. Nejdříve by systém zálohování mohl začít fungovat v polovině roku 2025. Po schválení legislativy bude totiž potřeba alespoň rok času na přípravu systému a spuštění všech jednotlivých kroků.
Návrh na změnu zákona vznikal v posledních několika měsících, podle slov ministra životního prostředí Petra Hladíka se na něm podílely také obce, města, oborové svazy i výrobci PET lahví a plechovek. Aktuálně ministerstvo pracuje na novele zákona o odpadech, tedy na konkrétním znění paragrafů, po které bude následovat projednávání v Poslanecké sněmovně a Senátu.
„Důvodů, proč zavést zálohový systém, je celá řada. Prvním z nich je snížení volně pohozeného odpadu v přírodě, druhým je ale to, abychom ze staré PET lahve udělali novou. Dnes PET lahve, které skončí ve žlutých popelnicích, jsou prodány a využívány v jiných průmyslech. Jenom část z nich poslouží pro novou výrobu PET lahví. Chceme tak podpořit cirkularitu,“ vysvětluje Hladík.
Na základě zálohového systému by tak opětovně vznikaly nové PET lahve a nové plechovky, což by mělo zajistit předkupní právo na odkup, které budou mít výrobci těchto obalových materiálů. Hladík ale vysvětluje, že na základě analýzy ministerstva zemědělství nehrozí, že by kvalitní PET chyběl v jiných průmyslových odvětvích, do kterých se díky třídění v obcích dostává v současnosti.
„Do zálohového systému nebudou patřit například lahve od mléka či drogistické obaly, ty budou končit stále ve žlutých popelnicích, tedy v systému obchodovaném obcemi. To jsou plasty, z nichž nemohou být vyráběny nové nápojové obaly. Část PET, která nebude mít předkupní právo, bude také prodávána na volném trhu. Z našeho průzkumu ale vidíme, že ani automotive, ani jiná průmyslová odvětví nejsou plně závislá na takto získaných materiálech,“ upřesňuje Hladík.
Podle Hladíka už dnes Česko neřeší, jestli zálohovat, nebo nezálohovat, ale jak zálohovat. Inspiraci může ministerstvo sbírat z ostatních zemí EU. Aktuálně jich zálohuje třináct, jako poslední do systému vkročilo Slovensko. Český systém by mohl podle nového návrhu ministerstva vypadat následovně: zálohy by se týkaly všech nealkoholických nápojů v plastových lahvích o objemu 0,1 až tři litry a alkoholických nápojů do 15 procent alkoholu v plastových lahvích.
Dále také všech nealkoholických nápojů v plechovkách o velikosti 0,1 až tři litry a nápojů s obsahem do 15 procent alkoholu v plechovkách. Výjimky by se týkaly již zmíněných obalů od mléka, mléčných výrobků a drogerie a také nápojů nad 15 procent alkoholu, do systému zároveň nebudou spadat obaly od olejů či sirupů. Ty totiž plast kontaminují a jeho následná recyklace je složitější.