Nás bláznů je málo. Malá sklárna v srdci Bílých Karpat dodává do Saúdské Arábie i papežovi
V kraji s dlouhou sklářskou tradicí před několika lety otevřel svůj malý byznys i Ladislav Breznický. Ten dodává své výrobky do celého světa.
Sklárna Glass LB
Poslední dny je venkovní teplota milostivá, v létě se ale ve zděném domku v Květné před žárem člověk neschová. Bývá tu asi tak ještě o deset stupňů víc než venku. Když jste tady v jednom z nejparnějších dní v roce, může to být klidně přes čtyřicet stupňů. Vyrábět sklo není byznys pro lidi, kteří nesnáší horko.
Květná patří k obci Strání v srdci Bílých Karpat a jde o místo s jednou z nejdelších sklářských tradic v Česku. Na jedné straně stojí větší budova Skláren Květná, které tu dlouhá léta hrály prim. Přes silnici, ani ne kilometr odtud, otevřel v roce 2010 malou rodinnou sklárnu pojmenovanou Glass LB také Ladislav Breznický. Byť je jeden dům malý a druhý velký, ani jeden nelze přehlédnout. Oba září na hlavní cestě procházející dědinou svou modrou fasádou.
„Dřív jsme tu měli prostor ještě menší, před rokem jsme část přistavěli. Byli jsme tu hodně stísnění. A když přišla nějaká exkurze, nemohli jsme se zkoordinovat. Teď už tady mohu leccos vysvětlit a povykládat,“ líčí Breznický. Je kolem poledne a malá sklárna už pro dnešek pomalu zavírá. Ostatně provoz začal v pět ráno.
S vlastním podnikem se Breznický pustil především do výroby nápojového skla. Byť pouze na něj se sklářství rozhodně neomezuje. Vedle skleniček, číší na víno a štamprlí jsou tu vázy i různé dekorace. To vše v místnosti, které dominuje obraz, na kterém je několik chalup.
„To jsou staré hutě. Malovala je manželky teta v šedesátých letech ve sklárně v Rapotíně, která patřila pod Valašské Meziříčí. Dělali osvětlovací sklo. Teta tam celý život malovala lustry a vázy. Když Rapotín zavřeli, našlo se to tam celé zmáčené, tak jsem to vzal a převezl sem,“ vypráví Breznický a v podstatě tak shrnuje dlouhou tradici zdejšího kraje.
Namísto výroby osvětlovacího skla nyní obraz přihlíží třeba výrobě designových vodních dýmek. Nebo aspoň jejích částí. Foukají se tu baňky různých tvarů. Samy o sobě vypadají jako vázy. Šroubují se ale na další komponenty, které dohromady vytvoří nefalšovanou šíšu. Jde o velkou zakázku do Saúdské Arábie.
„V Bratislavě je velmi šikovný designér, který udělal revoluci ve vodních dýmkách – nádoby, které jsou z mosazi nebo bronzu, udělal z porcelánu. Tím prodloužil životnost tabáku i kouření z dýmky. Další firmy mu dodávají nožky nebo hadičky. Je to asi patnáct komponentů, které se musí dát dohromady. My jsme součástí toho celého a dodáváme jen jemu,“ vysvětluje Breznický.