NASA hledá dobrovolníky pro simulovaný život na Marsu. Otevírá pro ně novou průzkumnou základnu

Filip HouskaFilip Houska

mars-dune-alpha

Foto: ICON/BIG

Průzkumná základna Mars Dune Alpha

0Zobrazit komentáře

Zda naše generace někdy poletí na Mars, je doslova zatím ve hvězdách, to ale neznamená, že se lidstvo na tento meziplanetární supervýlet nebude postupně připravovat. V texaském Houstonu proto začíná pod taktovkou vesmírné agentury NASA vznikat speciální průzkumná základna simulující podmínky na Marsu a jednou by se mohla stát domovem budoucích astronautů na rudé planetě.

Stavba Mars Dune Alpha s rozlohou okolo 158 metrů čtverečních, která byla vytištěna na 3D tiskárně, vzniká na popud právě NASA, která ji bude využívat pro svou simulovanou průzkumnou misi. Pro ni hledá posádku čtyř dobrovolníků, kteří by se do tohoto ubytovacího zařízení na dvanáct měsíců zavřeli a podnikali v něm nejen vědecké práce, ale také řešili problémy, jež na skutečném Marsu mohou nastat.

Posádka tak bude vystavena například špatnému komunikačnímu signálu se Zemí, omezené dostupnosti potravy, poruchám vybavení nebo situacím, kvůli kterým bude muset opustit základnu a problém řešit zvenčí. Vedle toho dostanou za úkol pěstovat rostliny v laboratorním prostředí, přičemž k dispozici mají být i lékařské stanice a odborný výcvik v nich.

Součástí budou i čtyři soukromé kajuty, specializovaná pracoviště a obytné prostory nacházející se prostřední části základny. Na první pohled pak zaujme i různá výška stropů, která je vertikálně členěná obloukovou konstrukcí – důvodem pro tento designový prvek je, aby se zabránilo prostorové monotónnosti a únavě členů posádky.

NASA pak bude průběžně monitorovat vývoj uvnitř a dělat z něj relevantní závěry, které by mohly posloužit při skutečné misi na Mars. A základna Mars Dune Alpha, která byla zcela vytištěna na 3D tiskárně a navržena uznávanými architekty z ateliéru Bjarke Ingels Group, má být ideální příležitostí, jak se potřebných výsledků dobrat.

„Jde o nejvěrnější simulované obydlí, jaké kdy lidé zkonstruovali. Mars Dune Alpha má sloužit k velmi specifickému účelu – přípravě lidí na život na jiné planetě. Chtěli jsme vyvinout co nejvěrnější analogii, která by lidstvu pomohla splnit sen o expanzi ke hvězdám,“ říká Jason Ballard, spoluzakladatel firmy Icon, která se stará o technickou stránku základny.

Ačkoliv Mars Dune Alpha nevypadá tak ambiciózně jako unikátní „marsovská“ vesnice, která má vyrůst v Mohavské poušti a bude určena pro podobné účely, NASA si od celého projektu slibuje velký pokrok vstříc vědeckému bádání na jiné planetě. Umístěna bude zatím v budově Johnsonova vesmírného střediska v Houstonu a do 17. září zůstává otevřena novým zájemcům.

Možnost přihlásit se do této simulované mise na Marsu je však k dispozici jen Američanům, potažmo osobám s trvalým pobytem ve Spojených státech. Nutností je také věk mezi 30 až 55 lety a dobrý fyzický stav. Čtyři nejšťastnější se pak v nové základně budou hlásit na podzim příštího roku, přičemž v simulovaném prostředí Marsu zůstanou celý rok a bude jim chodit i výplata.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym