NASA otevřela přihlášky pro nové astronauty. Žonglujete nebo šijete? I to může rozhodnout o přijetí
Americký úřad pro letectví a kosmonautiku, který je známý pod zkratkou NASA, znovu otevřel své brány a hledá kandidáty na příští generaci astronautů. Být jedním z těch, kteří zhruba každých pět let ukončují úspěšně dvouletý trénink, je snem mnohých, ale jen naprostému minimu se to nakonec skutečně podaří.
O přijetí či nepřijetí k aktivním 48 astronautům mohou rozhodnout maličkosti. Přestože vstupní požadavky vypadají na papíře čistě technicky, NASA ví, že musí brát ohled také na spoustu lidských faktorů a vlastností, které mají se vzděláním nebo zkušenostmi pramálo společného.
Až do konce března se mohou hlásit ti, kteří jsou americkými občany, mají magisterský titul z inženýringu, biologie, IT nebo matematiky, minimálně dvouletou praxi a minimálně 1 +000 nalétaných hodin v pozici vedoucího pilota (kapitána).
I přes tento primární filtr (který se tentokrát ještě v detailech rozšířil) se naposledy přihlásilo rekordních 18 300 lidí, z nichž vybrala NASA jedenáct, tedy neuvěřitelných 0,0656 % přihlášených. Pravděpodobně se tak jedná o jednu z vůbec nejnáročněji získatelných prací na světě. Pro srovnání, na Harvardské univerzitě je toto číslo kolem 4 %, v Googlu v desetinách procenta.
Fází, kdy může kandidát vypadnout, je v celém procesu mnoho. Někteří zákonitě skončí právě na velmi komplexních fyzických testech. Budoucí astronauti musí být navíc vysocí mezi 157 a 191 centimetry, musí mít bezchybný zrak a krevní tlak menší než 140/90. V prvních měsících tréninku také absolvují test plavání nebo let v letadle s nulovou gravitací.