NASA vyslala k Marsu historicky páté vozítko. Nese s sebou i malou helikoptéru a bude hledat známky života

Jiří SvobodaJiří Svoboda

nasa_perseverance2

Foto: NASA / JPL Cal Tech

Ilustrace roveru Perseverance od NASA

0Zobrazit komentáře

Je to téměř osm let od chvíle, kdy na Mars dosedlo poslední vozítko z dílen amerického Národního úřadu pro letectví a kosmonautiku. Rover nazvaný Curiosity ale už brzy na povrchu rudé planety zase nebude sám. Doplní ho totiž stroj nové generace zvaný Perseverance (česky Vytrvalost), který dnes odstartoval svůj let z floridského mysu Canaveral.

V 7.50 místního času (13.50 SELČ) se raketa Atlas 5 za zcela ideálního počasí odlepila ze země, zážeh prvního i druhého stupně proběhl podle plánu a nyní už míří směrem k rudé planetě. Stejně jeho jeho předchůdce bude několik příštích let brázdit nový rover písčitý a kamenitý povrch a vědci doufají, že přinese řadu klíčových poznatků.

Ačkoliv design Perseverance vychází z Curiosity, vzhled je takřka to jediné, co mají obě vozítka společného. Obecně vzato se novogenerační vozítko více než kdy jindy bude zaměřovat na možnost života lidí na Marsu. V rámci Perseverance totiž dorazí na Mars řada vychytávek, které odpovídají nejnovějším pozemským výstřelkům techniky.

Jedním z nejatraktivnějších nástrojů bude malá experimentální helikoptéra nazvaná Ingenuity (česky Vynalézavost). Jejím účelem je především otestovat možnosti letu v řídké marsovské atmosféře, která snižuje účinnost rotorů. Ty se proto budou na zhruba dvoukilovém stroji točit asi desetkrát rychleji než na pozemské helikoptéře.

Letecký experiment

Let helikoptéry navíc bude autonomní a fungovat bude pouze za pomocí příkazů samotného Perseverance. Kvůli časovému zpoždění totiž pochopitelně není možné řídit helikoptéru ze Země, a tak bude série letových experimentů velkou neznámou. Když selže, celou misi to neohrozí. Když malý dron poletí podle plánu, bude to velký úspěch.

nasa_perseverance1

Foto: NASA / JPL Cal Tech

Dvoukilovou helikoptéru Ingenuity donese na Mars rover Perseverance

Vozítko se ale začne chovat inteligentně ještě předtím, než vůbec dosedne na povrch Marsu. Vůbec poprvé totiž ještě před přistáním pořídí fotografie povrchu pod sebou a pomocí trysek se bude moci – opět autonomně – vyhnout příliš špatnému terénu na přistání. V minulosti byli inženýři dáni na pospas větru a padákům.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Po přistání by se navíc Perseverance mělo ocitnout v kráteru nazvaném Jezero. Skutečně se jedná o místo, které bylo pojmenované podle slovanského slova pro vodní plochu (není stejné pouze v češtině). Vědci totiž předpokládají, že právě na tomto místě se jezero v minulosti skutečně nacházelo.

Výroba kyslíku přímo na Marsu

Současná atmosféra Marsu je ale z většiny tvořena oxidem uhličitým, proto je sám o sobě neobyvatelný. Klíčovou složkou pro potenciální kolonizaci Marsu je tudíž místní výroba kyslíku, a to jak pro život, tak pro výrobu paliva do raket pro zpětný návrat k Zemi. Právě na tuto chemickou přeměnu má sloužit klíčový přístroj zvaný Moxie, jež Perseverance ponese, aby způsob výroby otestovalo.

Na život na Marsu se soustředí i další zajímavý náklad v útrobách vozítka. NASA do něj nainstalovala i kousek astronautské helmy a vzorky čtyřech druhů látky. Zkoumat se bude jejich odolnost vůči marsovské atmosféře, aby v ní byli budoucí astronauti v bezpečí.

Po technické stránce má ovšem Perseverance mnohem více vychytávek. Jmenovitě například mikrofony – poprvé tak budou moci vědci doslova slyšet, jak zní Mars. Také bude umět vložit do kapslí vzorky horniny, které zavře a na určených místech nechá na povrchu. NASA doufá, že některá z budoucích misí je bude moci vyzvednout a dopravit na domovskou planetu první horniny z Marsu.

karin-fuentes

Přečtěte si takéVe světě čísel. Karin Fuentesová chce digitalizovat účetnictví a nepřepočítala se, investoři již klepou na dveřeVe světě čísel. Karin Fuentesová chce digitalizovat účetnictví a nepřepočítala se, investoři již klepou na dveře

Perseverance má předběžně dosednout na povrch Marsu 18. února 2021. Nebude ale sama – zhruba ve stejném období se totiž dostanou na povrch i první rovery z Číny a Spojených arabských emirátů. Ty už ze Země odstartovali 19., respektive 23. července.

Nové vozítko od NASA má svou misi naplánovanou minimálně na rok, ovšem dá se předpokládat, že jeho skutečná životnost bude výrazně delší. Ostatně osmileté Curiosity stále bez problémů funguje, o generaci starší Opportunity, které přistálo v roce 2004, přestalo komunikovat až v červnu 2018.

nasa_curiosity

Foto: NASA / JPL Cal Tech

Selfie roveru Curiosity, přímo z Marsu

Na hranici vesmíru v moderních sedadlech. Virgin Galactic ukázal interiér lodi, ve které poletí první vesmírní turisté

Jiří SvobodaJiří Svoboda

virgin-interior

Foto: Virgin Galactic

Takto bude vypadat kabina lodi USS Unity, v níž se proletí první vesmírní turisté

0Zobrazit komentáře

O vesmírném turismu lidé sní už v podstatě od chvil, kdy se za hranice zemské atmosféry podívali první astronauti. Čím dál tím více signálů ale naznačuje, že éra, kdy budou moci zažít stav beztíže i běžní smrtelníci, je už na dosah. S přípravami se posouvá dál i jedna z nejnadějnějších firem v tomto odvětví, Virgin Galactic miliardáře Richarda Bransona.

Vesmírný podnik nově představil design a funkce interiéru lodi VSS Unity, v níž první turisté opustí zemský povrch a během krátkého letu nakouknou do vesmíru. Virgin Galactic tak pokračuje v sérii dílčích odhalení skládačky celého projektu – už dříve ukázal vlastní vesmírné kombinézy i celý kosmodrom zvaný Spaceport America.

Včetně stavu beztíže

Zákazníci, kteří již zaplatili za svůj lístek 250 tisíc dolarů (5,6 milionu korun), budou mít vskutku spektakulární výhledy díky celkem sedmnácti oknům. Každý pasažér bude mít jedno vedle sebe a jedno nad hlavou. Usadí se také do pohodlných a lehkých sedadel, proporčně upravených podle osobních preferencí. Pro zaručení komfortu na nich spolupracovala i firma Under Armor, z jejichž dílen pochází také zmíněné vesmírné kombinézy.

virgin-galactic1-min

Foto: Virgin Galactic

VSS Unity přilétá do vesmírného přístavu Virgin Galactic v Novém Mexiku

Letadlo USS Unity (nebo případně jeho budoucí klon) vynese zákazníky na takzvaný suborbitální let, tedy na hranici vesmíru do výšky zhruba 97 kilometrů. Jakmile se dostane do vrcholného stádia, věci se začnou dít i v interiéru. Speciálně navržený pásový systém umožní rychlé a bezproblémové odepnutí a pasažéři se alespoň na pár minut, než začne jejich loď opět padat k Zemi, ocitnou ve stavu beztíže. Sedadla se v tu chvíli položí, aby se ještě více uvolnil prostor v lodi.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

K lepšímu pozorování Země i temného vesmíru pomohou například i skryté úchyty kolem oken s tlustými rámy. Zajímavou designovou volbou je velké zrcadlo, které zabírá v podstatě celou zadní stranu trupu, aby vesmírní turisté mohli sami sebe pozorovat, jak se pohybují v mikrogravitaci.

Cestu zpříjemní i řada technologických vychytávek. Každý pasažér bude mít k dispozici osobní displej s informacemi o letu a barva nasvícení kolem oken jim napoví, v jaké fázi se aktuálně nachází. O fotografické vzpomínky se taktéž pasažéři starat nemusí, v kabině bude nainstalovaných hned šestnáct kamer.

virgingalactic3

Foto: Virgin Galactic

Každý s pasažérů bude mít k dispozici vlastní okno vedle sebe i nad sebou

Cestu v těchto podmínkách postupně zažije nejméně šest stovek lidí (včetně sedmi blíže neupřesněných Čechů a Slováků), kteří už mají cestu zarezervovanou, ovšem další stovky se firmě prý hlásí. Nicméně první komerční lety jsou stále ještě v nedohlednu. Na hranici vesmíru se totiž firma s VSS Unity s pomocí mateřské lodi White Knight dostala teprve dvakrát, naposledy v únoru 2019. Od té doby podnikala hlavně zkušební lety v nižších výškách a za menších rychlostí.

worldee-prusa

Přečtěte si takéZ 3D tiskařů investoři. Josef a Ondřej Průšovi posílají přes 10 milionů korun do českého startupu WorldeeZ 3D tiskařů investoři. Josef a Ondřej Průšovi posílají přes 10 milionů korun do českého startupu Worldee

Dřív, než začne létat komerčně, bude muset podniknout ještě jeden testovací let. V plánu jsou také podle The Verge i další nekomerční lety, při nichž by se měly otestovat všechny interiérové prvky.

Virgin Galactic zatím nikdy nebylo v profitu a ačkoliv je v brzkých fázích svého podnikání, investorům to, zdá se, nevadí. Od chvíle, kdy vesmírná firma pod značkou SPCE vstoupila minulý rok v říjnu na newyorskou burzu, se hodnota firmy takřka zdvojnásobila.

Foto: Virgin Galactic

Součástí designových sedadel je i speciální systém na odepínání pásů

Foto: Virgin Galactic

Interiér budou moci využívat i vědci se svými experimenty

Richard Branson založil Virgin Galactic už v roce 2004 a nutno říct, že za sebou nemá bezchybnou historii. Do problémů se společnost dostala především v říjnu 2014, kdy fatální nehoda předchůdce VSS Unity stála život jednoho z pilotů.

Jiná Bransonova firma, Virgin Orbit, mezitím začala pracovat na tom, aby mohla do vesmíru vypouštět satelity z křídla modifikovaného Boeingu 747-400. Té se však letos v květnu nezadařilo, když selhal zážeh nosné rakety.