Našlapanější počítače díky českému objevu. Výpočetní revoluci mohou přinést 2D materiály z Libně
Vývoj počítačů brzdí závislost na křemíku. Nové dvourozměrné materiály to mohou napravit – a dokonce uspíšit vývoj kvantových počítačů.
Vykrystalizování jodidu chromitého do formy nazývané spinové sklo zní jako něco, co mohou ocenit snad jen výzkumníci z Akademie věd. Ovšem právě chaotické krystalky této chemické sloučeniny by mohly v budoucnu přinést revoluci do světa IT. Čeští odborníci totiž zjistili, že by se tento takzvaný 2D materiál mohl podepsat na výrazném zrychlení počítačů.
Rychlost počítačů do značné míry ovlivňuje jejich operační paměť neboli RAM. V její konstrukci však podle některých odborníků začínáme narážet na limity současných materiálů, ze kterých jsou tyto komponenty vyráběny. Součástky na bázi křemíku zkrátka nepůjde zmenšovat do nekonečna, a tak bude brzy narážet na svůj strop i výkon počítačů.
Vědci proto v současné době pátrají po jiných materiálech, které by umožnily v navyšování výpočetních schopností počítačů pokračovat. Do hledáčku jejich pozornosti se dostávají především takzvané dvourozměrné materiály s neobvyklými vlastnostmi. Prvním takovým byl grafen, jenž má tloušťku jedné vrstvy atomů.
Využití podobných látek například jako lubrikantu zkoumají i vědci na ČVUT, kteří díky němu chtějí hýbat tisícitunovými objekty pouhou rukou. Nejsou však jediní, kdo u nás zjišťuje jejich potenciál. Na Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského Akademie věd v pražské Libni zkoumají vlastnosti jodidu chromitého, jehož struktura je tvořena izolovanými vrstvami atomů chromu a jódu o tloušťce jednoho nanometru.