Našli jsme vnitřní i energetickou svobodu. Je v Českém soběstačném domě na Šumavě
Pavel Podruh vymyslel dům, který by byl energeticky soběstačný. Dnes stojí na Šumavě. Vyzkoušeli jsme, jaké to je žít jen ze slunce.
Našli jsme svobodu. Pokud by ji někdo hledal, ukrývá se v Českém soběstačném domě. Na začátku tohoto na Česko velmi speciálního projektu byla prý kombinace decentralistického smýšlení a touhy manifestovat ho v reálném světě. Výsledkem je dům, který může sloužit jako ukázka pro ostatní, kteří potřebují přesně to samé. Ukázat, že to jde i jinak.
Název nelže. Český soběstačný dům je skutečně plně soběstačný. Stojí na pozemku, který není nijak zasíťovaný, přesto nejde o žádné středověké stavení, kde by se svítilo svíčkami. Dům si veškerou energii, kterou potřebuje pro svoji spotřebu, vyrobí ze slunce. K tomu má na střeše solární panely o výkonu patnáct kilowatt-peaků. „V pěkných dnech dům vyrobí kolem 38 kilowatthodin elektřiny, což ale reprezentuje spíš jeho současnou maximální schopnost spotřeby,“ líčí pro CzechCrunch Pavel Podruh, který celý projekt vymyslel.
Přeměřeno na reálný výkon, oněch 38 kilowatthodin nabije na sto procent baterii s kapacitou 22 kilowatthodin. K tomu zahřeje tisíc litrů vody v akumulační nádrži na osmdesát stupňů. A pak už není solárů potřeba, samy se vypnou a jdou odpočívat. Kdyby následovala tma trvající pět dní, pořád by vše fungovalo, jak má. Byla by k dispozici elektřina stejně jako teplá voda.
To znamená, že slunce – i to české, o kterém se říká, že je vlastně slabé – by utáhlo klidně víc. Za předpokladu, že by bylo kam energii uložit. A právě s tím se chystá nyní Podruh hnout. „Ten potenciál, který solární panely od jara do podzimu vlastně nevyrobí, mě trápí právě proto, že už to nemáme jak spotřebovat. Jsou to nevyrobené přebytky, dům by v ten samý pěkný den dokázal ke spotřebovaným 38 kilowatthodinám vyrobit klidně i dalších šedesát kilowatthodin sluneční energie,“ líčí majitel a realizátor domu v jednom.
O tom, že jedině on mohl vymyslet takový dům, svědčí i to, co s tím, co ho trápí, plánuje udělat. Potenciál slunečního svitu chce totiž využít pro těžbu bitcoinu. „Úplně si to o to říká. Energetické přebytky z off-grid domu tak budou pomáhat kultivovat decentralizaci měnového systému, byť samozřejmě jen malinko. S tím bych potřeboval pomoci technicky, třeba vybrat stroje,“ líčí Podruh a dodává, že na přebytky má ještě jeden, o dost konvenčnější nápad – a to jsou sušičky na ovoce či byliny. Jak majitel dodává, je potřeba být pořád jednou nohou v realitě.
S přebytky je to skutečně tak. My jsme do Českého soběstačného domu vyrazili na podzim, ovšem při mimořádně slunném počasí. Byť v době, kdy se rychle stmívalo. K normálnímu provozu, který čítá vaření, svícení či sprchování, jsme zvládli také nabíjet baterii elektroauta. To platí ale skutečně jen od jara do podzimu. V zimě je situace krapet jiná.
V nejhorší dny, kdy padne takzvaná bílá tma, zatím Český soběstačný dům vyrobil nejméně 1,57 kilowatthodiny, což je prý skoro nic. Pro představu – minimum spotřeby, kdy se jednou denně vaří a fungují čerpadla topení a vody, jsou čtyři kilowatthodiny na den. „V takové dny to chce trochu energetické kázně. Ne každé jídlo musí být vařené, ne každý den musíme prát a používat myčku, vlastně v tom nevidím žádné omezení. Zatím se ale nestalo, že bychom použili elektrocentrálu. Vždy se během pěti dní, na které je koncipována plně nabitá baterie, objeví aspoň jeden, kdy je třeba jen velmi oblačno a výroba se vyšplhá na 10 kilowatthodin na den. To už pereme a vaříme o sto šest,“ přibližuje podnikatel.