Našli jste pod stromečkem dron? Nově ho musíte registrovat. S bezpečností ve vzduchu pomáhá i český Dronetag
Vánoce již tradičně jistě přinesly řadu nových majitelů dronů. Ti by ovšem neměli svůj stroj pouštět do vzduchu hned, jak jej vybalí. S koncem prosince totiž vstupuje v platnost zcela nová evropská legislativa, která bude užívání dronů regulovat, a to jak v případě většiny nových i současných profesionálních letců, tak amatérů. A řešení přináší například český startup Dronetag.
Zatímco ještě před pár lety byly drony jen hračkou v rukou profesionálů, dnes se – podobně jako u zrcadlovek – jedná o relativně dostupný a žádaný gadget, se kterým lze létat a pořizovat zajímavý obsah. Až doposud byl provoz dronů poměrně benevolentní, což se ovšem od 31. prosince změní.
„Povinná registrace a složení online testu bude platit od 31. prosince 2020 pro všechny piloty vyjma těch, jejichž drony nemají kameru nebo spadají do kategorie hraček a současně jejich vzletová hmotnost nepřesahuje hmotnost 250 gramů,“ vysvětluje zásadní změny Lukáš Brchl, šéf Dronetagu.
Startup nabízí unikátní IoT zařízení, které zajišťuje bezpečný a koordinovaný provoz dronů. A právě toho bude chtít docílit i nová evropská legislativa. „Drony nově uvedené na trh budou muset být opatřeny identifikačním štítkem třídy, do níž náleží. Ty stávající budou v provozu v rámci tzv. přechodného období,“ doplňuje Brchl.
Registrování dronu by mělo být provedeno nejpozději do 31. prosince, registraci je ovšem možné vykonat již nyní. Naštěstí tato povinnost nevyžaduje stání dlouhých front na úřadech, ale vše lze provést jednoduše online na webových stránkách Úřadu pro civilní letectví.
Ještě před samotnou registrací je však dobré pořádně nastudovat edukační web Řízení letového provozu, ve kterém se majitel dronu dozví například to, do jaké ze tří kategorií provozu dronů by se měl přihlásit či do jaké třídy vybavenosti a technických parametrů spadá jeho dron.
Jak již bylo řečeno, na ty drony, které jsou určeny pouze jako hračka s hmotností do 250 gramů a rychlostí letu maximálně 19 m/s, se nová legislativa nevztahuje. Drtivá většina majitelů ovšem vlastní drony střední třídy, tedy zařízení výrazně sofistikovanější, která jsou schopna delšího doletu, snímání obrazu a dalších možností.