Nasypal do mixéru vše, co mu přišlo zdravé, a vytvořil funkční jídlo v sáčku. Měsíčně prodá tisíce kusů
Ristre funguje na stále rostoucím trhu funkčního jídla, soustředí se přitom na superpotraviny. Jeho potravinové „kapsičky“ zaujaly i vojáky.
Svoje podnikání začal Damien Thorn excelovskou tabulkou. Do ní zapsal všechno, co by podle něj měl zdravý člověk sníst, aby do sebe dostal všechny výživné látky a jeho tělo fungovalo v ideálním módu. A pak prostě začal ingredience míchat doma v mixéru. Thorn tím odstartoval projekt, se kterým se mu po zhruba dvou letech podařilo vytvořit pokrm, který zkoušeli výsadkáři a kupují si ho sportovci. Měsíčně se prodeje jeho „kapsiček“ Ristre počítají na tisíce.
Kombinace všeho, co si přečtete jako složení obsahu lesklého oranžového obalu Ristre, pro většinu lidí asi nebude znít lákavě. Řada ingrediencí čítá mimo jiné česnek, zázvor, jablko a skořici nebo taky rybí olej, mandle a pohanku. Ve zvláštní, kašovité konzistenci přesto ucítíte jen málo z nich, a ač se to zdá nepravděpodobné, navzájem se nebijí.
Celkem šedesátka ingrediencí má jasný cíl – Ristre má obsahovat co nejvíc surovin, které se označují jako superpotraviny. Takže tu najdete třeba i japonskou houbu reishi využívanou při výcviku kosmonautů. Nebo gingko bilobu, která má mimo jiné vylepšovat paměť.
Sám Damien Thorn na začátku neměl zkušenosti s potravinářským průmyslem a celé míchání bylo spíš metoda pokus omyl, a to včetně ladění chuti a toho, jak dlouho vlastně sáček vydrží. Motivaci měl ale jasnou – jídlo při práci nestíhal a na běžné teplé pokrmy mohl zapomenout. A alternativy, které zkoušel, mu nevyhovovaly.
Přitom cílem bylo nejen vymyslet něco, co zasytí, ale zároveň pokrm, který má tělo dostat do co nejlepší myslitelné formy. To znamenalo vyhnout se některým postupům a dodatečným látkám, které účinky potravin ničí. Když svůj plán konzultoval s odborníky z VŠCHT, říkali mu prý, že něco takového nevyjde.
Přesto s mixem přišel. Nejdřív pro sebe, pak známé, a nakonec ho uvedl na trh. S obsahem mu pomohli odborníci z potravinářství, otestovaly české a švýcarské laboratoře. A obal vyvinul s dalšími experty takový, aby v něm jídlo bez zvláštních potřeb na skladování vydrželo alespoň půl roku.