NATO nasadí umělou inteligenci od Palantiru. Systém má urychlit rozhodování v moderním boji

Za novým systémem pro NATO stojí americká firma Palantir, jejímž spoluzakladatelem je miliardář a dlouholetý podporovatel Donalda Trumpa Peter Thiel.

David ZlomekDavid Zlomek

peter-thiel_nato_palantir

Foto: Filip Houska/CzechCrunch / Joe Lonsdale/YouTube / NATO

NATO bude využívat AI systém od Palantiru

0Zobrazit komentáře

Napětí ve světě roste, mluví se o finanční krizi a následně se zase situace mírní, spekuluje se o roli Spojených států v NATO… A do toho Severoatlantická aliance uzavřela dohodu, která má podstatně změnit způsob, jakým sbírá a zpracovává informace z bojiště. Jde o výsledek strategického partnerství s americkou firmou Palantir, která alianci dodá Maven Smart System (MSS). Za firmou stojí jeden z velkých podporovatelů amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Systém bude využívat generativní umělou inteligenci a velké jazykové modely, a to hlavně k analýze dat z dronů, satelitů a senzorů. Díky tomu by se NATO mělo umět rozhodovat mnohem rychleji než dosud. Systém má být plně funkční už během několika týdnů. Podle představitelů aliance šlo o jednu z nejrychlejších technologických dohod v její historii – celý proces od definování požadavků až po podpis smlouvy zabral pouhých šest měsíců.

„Jsme potěšeni, že můžeme spolupracovat se společností Palantir na zavedení MSS pro bojové jednotky. Tento systém přináší alianci špičkové AI schopnosti přizpůsobené moderním operacím,“ uvedl Ludwig Decamps, který má v NATO na starosti Agenturu pro komunikaci a informace.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Palantir už podobnou technologii poskytuje americké armádě a její nástroje se osvědčily například ve válce na Ukrajině, kde pomáhají analyzovat bojiště v reálném čase. AI systémy jako MSS jsou schopné vyhodnocovat fotky z bojiště, vyhledávat mezi nimi vzorce chování, označovat potenciální hrozby a v některých případech i navrhovat cíle.

Ruská invaze navíc ukázala, jak zásadní výhodu může přinést rychlé vyhodnocování dat z různých zdrojů – a právě v tom umělá inteligence exceluje. Systémy jako Maven už byly v praxi využity při detekci ruské techniky nebo plánování protiútoků. Čína i Rusko zároveň masivně investují do tzv. kognitivního válčení, kde má klíčovou roli právě AI.

peter-thiel-midjourney_x1

Přečtěte si takéSmrt, zmrazení a ožití? Miliardář Peter Thiel si za to již zaplatilNecháte se zmrazit? Miliardář Peter Thiel si za to již zaplatil, chce po smrti znovu ožít

Zpráva o nové dohodě s NATO potěšila investory. Akcie Palantiru krátce po oznámení posílily o více než pět procent. Firma má za sebou mimořádně úspěšný rok 2024, kdy byla nejvýkonnější společností v indexu S&P 500 a hodnota jejích akcií vzrostla o stovky procent. Letošní první čtvrtletí bylo rovněž silné, i když v březnu došlo k částečnému poklesu hodnoty kvůli nejistotě ohledně nových cel, navržených Trumpovou administrativou.

Zároveň ale dohoda Palantiru s NATO otevírá nové otázky. Firmu založila v roce 2003 čtveřice podnikatelů, nejvýraznější tváří je však miliardář Peter Thiel, spoluzakladatel PayPalu a dlouholetý podporovatel právě Donalda Trumpa. Co to může znamenat pro NATO, o jehož členech americký prezident například řekl, že je USA nebudou bránit, pokud nebudou posílat dostatečné příspěvky?

Podnikatel a investor Peter Thiel

O Palantiru se začalo více mluvit v roce 2018, kdy firma přebrala projekt pro americkou armádu Maven poté, co se z něj stáhl Google kvůli silnému odporu svých zaměstnanců. Ti protestovali proti využití umělé inteligence pro vojenské účely a varovali, že technologie může vést k autonomnímu zabíjení bez lidského zásahu. Google proto svoji smlouvu s Pentagonem neprodloužil. Původní Maven byl zaměřen na analýzu obrazových dat z dronů, aktuální systém MSS pro NATO na tento koncept navazuje.

Palantir ale etické pochybnosti nezastavily a projekt převzal. V očích Thiela je právě ochota pracovat pro armádu otázkou vlastenectví. Kritici ale varují, že americká vláda dodnes nemá jasná pravidla pro využívání AI ve vojenských systémech.

Společnost navíc zůstává pod drobnohledem i kvůli svému geopolitickému vlivu. Její technologie využívá izraelská armáda při operacích v Gaze a během prvního Trumpova prezidentského mandátu spolupracovala s americkou imigrační službou na vyhošťování nelegálních přistěhovalců. V Evropě se firma dostala pod palbu kritiky například kvůli spolupráci s britským systémem zdravotnictví a otázkám ochrany osobních údajů.

Přes to všechno Palantir dál roste. Jeho CEO Alex Karp označuje firmu za pilíř nové éry a tvrdí, že „AI je nebezpečná – ale jediný způsob, jak čelit jejímu zneužití, je ji sám využít“.

Do přírody na robotickém koni. Nový stroj od Kawasaki prý překoná jakýkoliv terén a bude poháněný vodíkem

Japonská firma Kawasaki překvapila novým konceptem. Plánuje se zaměřit na vývoj čtyřnohého robota, který se bude v prostoru orientovat díky umělé inteligenci.

kawasaki_group

Foto: Kawasaki Group Channel/YouTube

0Zobrazit komentáře

Na světové výstavě Expo, která se koná každých pět let a letos ji hostí japonská Ósaka, představují vlády, mezinárodní organizace i firmy své nejnovější inovace. Hlavním tématem letošního ročníku je „Designing Future Society for Our Lives“, tedy „Navrhujeme společnost budoucnosti pro naše životy“. O svou vizi budoucnosti se zde podělila i japonská společnost Kawasaki, jejíž motorky si získaly oblibu po celém světě. Nový ambiciózní koncept firmy však vzbudil v posledních dnech výrazný poprask.

Japonské automobilky už delší dobu upouští od elektromobility a sazí spíše na vodík. Proto nebylo překvapivé, že i nejnovější stroj od Kawasaki bude využívat tento druh pohonu. Nikdo však nečekal, že se firma při jeho vývoji přestane spoléhat na kola a zaměří se na čtveřici robotických nohou.

Asi metr a půl vysoký a 180 kilo vážící zoomorfní robot připomínající koně, na němž společnost pracuje, nese název Corleo a Kawasaki ho popisuje jako „čtyřkolku“ s místem pro dva lidi, která je řízena umělou inteligencí.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Koncepce motocyklu vychází primárně z toho, jak se v přírodním terénu pohybují zvířata. Každá ze čtyř končetin, kterými stroj disponuje, je schopná se pohybovat koordinovaně i samostatně. V praxi tak jezdec vypadá, jako by osedlal bytost z fiktivní cyberpunkové reality. Ačkoli Kawasaki přesný mechanismus ovládání blíže nespecifikovala, naznačila, že by mělo být intuitivní a reagovat na váhu jezdce.

Poprvé se Corleo veřejnosti ukázalo na začátku dubna – zatím pouze v počítačově vytvořeném videu. V něm jezdec v helmě projíždí malebnou krajinou připomínající rakouské Alpy. Robot se pohybuje plynule, dokáže klusat, přejít do běhu nebo přeskočit překážku. Nezastaví ho ani náročný terén – poradit si má se sněhem i skalami.

Když jsem poprvé viděla Corleo v akci, nemohla jsem uvěřit vlastním očím. Pohyboval se s takovou ladností, že jsem na chvíli snadno zapomněla, že se dívám na stroj, a ne na živého tvora,“ řekla webu Medium vedoucí inženýrka robotiky Tokijského technologického institutu Elena Miyazaki.

Futuristický stroj by měl mít vodíkový motor o objemu 150 cm³, který ale nebude pohánět přímo robotické nohy, nýbrž má sloužit jako jejich elektrický generátor. Vodík, který motor potřebuje jako palivo, má být uložený v nádrži na zádech robota. Díky tomu bude Corleo téměř bez emisí a zároveň opravdu tichý, tedy ideální třeba na výlety do přírody.

Ačkoli jde ve světě technologií o pozoruhodnou novinku, případní zájemci o inovativní „čtyřkolku” si budou muset ještě nejméně dvě dekády počkat. Společnost totiž přiznala, že jde zatím pouze o koncept, který se v nejbližší době do výroby nechystá.