Byl plný legračních chyb, i tak se stal legendou. Teď se Oblivion vrátil ve fantasticky vylepšené verzi

Jedna z nejoblíbenějších a nejslavnějších videoher na hrdiny se vrací jako The Elder Scrolls IV: Oblivion Remastered.

Michal MančařMichal Mančař

oblivion-remaster-elder-scrolls-01

Foto: Bethesda

The Elder Scrolls IV: Oblivion Remastered

0Zobrazit komentáře

Ve své době to byla jedna z největších her vůbec. A to jak významem, tak rozsahem. The Elder Scrolls IV: Oblivion neboli předchůdce Skyrimu je teď zpět – a v působivé moderní podobě. Devatenáct let od premiéry se vrací ve zmodernizovaném remasteru, který bere jádro zbožňované fantasy hry na hrdiny a obléká ho do moderní grafiky.

Zajímá vás herní průmysl v Česku?

Tak se přihlaste k odběru našeho herního newsletteru Good Game!

Newsletter Good Game | Poslední vydání

Přenesl vás do světa Tamriel a po vzoru předchozích dílů série The Elder Scrolls vám dal obrovitánskou volnost. Podle libosti jste mohli čarovat, ohánět se mečem, pobíhat po hradech, jeskyních i lesích otevřeného světa a objevovat jeho tajemství. A bojovat s démonickou invazí. Teď se Oblivion vrací. A jeho návrat na streamu sledovalo přes půl milionu nedočkavců.

Studio Bethesda oznámilo vydání The Elder Scrolls IV: Oblivion Remastered, zdokonalené verze své hry, po níž následoval neméně legendární Skyrim. Výrazně vylepšený Oblivion vyjde se všemi rozšířeními díky vývojářům ze studia Virtuos na PC, Xbox i PlayStation, kde si ho užijete… už dnes! Na Steamu je za 55 eur, na konzolích za 1 299 korun. A najdete ho i v předplatném Game Pass Ultimate.

Remaster Oblivionu bere veškerý původní obsah, který vás desítky hodin bavil už v roce 2006, ale výrazně zdokonaluje především vzhled hry díky technologii Unreal Engine 5. Všechny modely byly vyrobeny nanovo, postavy dostanou lepší mimiku, vylepšené bude i audio včetně dodatečného dabingu. Remaster však mění i prvky hratelnosti. Uživatelsky přívětivější či zajímavější má být jak rozhraní hry, tak třeba i souboje nebo lukostřelba. Uvidíme, jestli předělávka zachová i další poznávací znamení Oblivionu – jeho úsměvné chyby.

Hra se zaslouženě ikonickým statusem (94 bodů ze sta podle recenzí sesbíraných Metacriticem hovoří jasně) byla na jednu stranu vpravdě velkolepá. Však jí svůj hlas propůjčili například herci Sean Bean nebo Patrick Stewart. Stali jste se v ní hlavním hrdinou epického fantasy příběhu. Pohybovali jste se říší, kde lesy střídaly hory, každé z několika měst nabízelo nespočet úkolů, každý zapomenutý kout mapy dávnou ruinu k prozkoumání…

Ve své době Oblivion dokonce uchvátil i základní umělou inteligencí, která postavám ve hře dávala jistou míru nezávislosti na scénáři. Jenže ona inteligence občas znamenala, že se postava někde zasekla ať už fyzicky, nebo v konverzaci. Nepřátelé také mívali problém překonat dveře (pokud v nich přímo neuvízli). Simulace fyziky se občas zbláznila a připomínala dílo poltergeista předávkovaného extází.

Ke hře vyšlo několik oficiálních přídavků – některé vychvalované do nebes, jiné zatracované jako třeba nechvalně proslulý placený doplněk v podobě brnění pro koně, který zlé jazyky označují jako nechutný milník v monetizaci videoher a mikrotransakcích. A především ji rozšířily doslova tisícovky fanouškovských úprav. Od kosmetických až po totální předělávky.

Kromě remasteru Oblivionu se mimochodem ještě jedna taková předělávka chystá. I když ne přímo pro Oblivion, ale pro další díl v sérii Skyrim. Jmenuje se Skyblivion a jde o fanouškovskou konverzi právě Oblivionu do modernějšího nástupce. Fanoušky série The Elder Scrolls možnost zahrát si legendu ve vylepšené verzi (ať už od fandů, nebo ofiko) potěší, ještě větší radost by jim ale udělalo plnohodnotné pokračování.

Od Oblivionu je to totiž už zmiňovaných a dlouhatánských 19 let, i ten Skyrim původně vyšel v roce 2011 a od od té doby už se sám dočkal remasteru. Vývoj The Elder Scrolls VI přitom Bethesda oznámila už před sedmi lety. Ale kdoví, třeba se před novinkou dočkáme i remasteru předchozího Morrowindu. Upřímně? Nebyli bychom proti!

Místo práce v korporátu se chtěli živit hraním dračáku. Tak si v Praze postavili herní doupě

Chuť dobrého piva s napětím strategických deskovek. Nový podnik má ambice stát se centrem pražské komunity fanoušků her a popkultury.

the_grail

Foto: CzechCrunch

Na čepu mají v The Grail plzeň nebo Proud

1Zobrazit komentáře

Jen dvě stě metrů od tramvajové zastávky na pražském Arbesově náměstí stojí zašlá béžovo-oranžová budova, která působí, jako by vzešla přímo z učebnice brutalistní architektury. Na první pohled nevypadá jako dům, do nějž by se hnaly davy. Její zašlá, nevkusnými graffiti pokreslená fasáda a schody, do nichž roky usazená špína vyžrala fleky, by leckoho odradily od vstupu. To by však byla chyba.

Kdo se odhodlá projít skrze mříží chráněné vstupní dveře, na toho čeká průvodce v podobě kostnatého pařátu. Po směru, kterým ukazuje, může odvážlivec dojít až ke dveřím, za jejichž prahem snadno zapomene na strasti všedního světa. „Hledá se Pigor. Tři sta zlaťáků tomu, kdo ho přivede. Živého nebo mrtvého, hlásá plakát s podobiznou mohutného orka, fiktivního humanoida ze světa fantasy. „Dlouhán Johnsos. Vysmíval se králi. Tři stovky a padesát tomu, kdo ho přivede. Živého,“ zní další inzerát, který tentokrát vyzívá k zadržení zarostlého trpaslíka.

Teplé světlo zářivky v hlavní místnosti padá na železný držák s leštěnými kravskými rohy, ze kterých se dá pít pivo. Pod výčepem se na baru vyjímá kamenná silueta poháru s elegantním nápisem „The Grail“. Tak se jmenuje nový deskoherní bar na pražském Smíchově, který před měsícem otevřeli tři nadšenci: Honza Raban a bratři Adam a Igor Svatošovi.

Regály podniku se prohýbají pod tíhou více než 180 deskových her, připravených k okamžitému rozehrání. Zákazníkům nehrozí, že by museli sedět u stísněných stolů, na které se sotva vejde balíček karet. Všechna místa jsou přizpůsobená těm nejrozsáhlejším herním bitvám.

„Hodně populární je Slay the Spire, desková adaptace počítačové hry, která vycházela docela nedávno,“ vypráví Raban, kterého vzápětí doplňuje kolega Adam Svatoš. „Také strategie Scythe lidi moc baví. A nesmíme zapomenout na sérii her s názvem Na křídlech, dodává, zatímco má v ruce bílou krabici, na níž rozpíná křídla zeleno-rudý drak.

Neplatí se sem žádné vstupné. Zákazník tak utratí peníze pouze za nápoje a jídlo, kterými se rozhodne posilnit po boji s drakem nebo strategické bitvě u herního stolu. Kromě plzně nebo Proudu, jejichž čepování se majitelé The Grail učili od mistrů z Plzeňského Prazdroje, nabízí podnik míchané koktejly s názvy inspirovanými fantasy tématikou. Tím bezkonkurenčně nejoblíbenějším je drink Maximum power. „Recepturu neprozradím. Ale je to něco, co člověka rozhodně nakopne,“ nastiňuje Raban.

lego-marvel-spider-man-iron-man

Přečtěte si takéLEGO Spider-Man a Iron Man? Jeden potěší, druhý budí výsměchJeden se povedl, druhému se vysmívají. Ze dvou nejoblíbenějších superhrdinů jsou sběratelské LEGO sochy

Těm, kteří touží po hlubším ponoření do světa fantazie, jsou v deskoherně k dispozici k pronájmu útulné soukromé místnosti, designované tak, aby nadšence co možná nejvíce vtáhly do děje. Aby svůj zážitek ještě podtrhli, mohou si od majitelů baru půjčil ručně vyráběné kulisy a malované figurky monster i hrdinů.

Kdo chce vyzkoušet Dungeons&Dragons, ale nemá s tím zkušenosti, tomu zařídíme herního vypravěče. Dříve jsme to dělali sami, a nyní spolupracujeme asi s šesti lidmi, kteří se v této hře vyznají od A do Z,“ vysvětluje Svatoš.

The Grail ale není podle majitelů jen o hrách a dobrém pití. Je to také prostor pro sdílení a objevování. Díky projektoru a velkému plátnu se zde pravidelně promítají třeba kultovní filmy a geekovské klasiky a konají se zde zajímavé přednášky a kreativní workshopy.

Geekem na plný úvazek

Svět fantasy a deskových her je spjatý s životem Honzy Rabana už od dětství. „Nejdřív jsem hrál deskové hry, a když jsem dospíval, začal jsem k tomu ještě navštěvovat inscenace středověkých bitev a akce s prvky larp,“ vypráví s odkazem na tzv. live-action role-playing, druh zábavy založený na hraní rolí.

Své vášně se nevzdal ani v dospělosti. „Před třemi lety jsem se domluvil s jedním kamarádem, kavárníkem, na tom, že v jeho podniku budu pořádat akce zaměřené na hraní deskových her. Nakonec z toho vycouval. Ale já se nadchnul natolik, že jsem se rozhodl vybudovat něco svého, vypráví.

Naplno se tak dal do provozu Mana Potion, deskoherního klubu, který sídlil kousek od zastávky metra Florenc. Protože měl doma sbírku 150 her, nebyla pro něj otázka vybavení herny nijak složitá. Uvědomoval si ale, že ony samotné mu zisk nepřinesou.

harry-potter-hbo-max

Přečtěte si takéHerci seriálu Harry Potter? Lithgow je Brumbál, Essiedu jako SnapeSnape bude mít ghanské kořeny, Brumbála ztvární John Lithgow. HBO potvrdilo herce seriálu Harry Potter

Narozdíl od některých jiných deskoherních podniků si totiž Rabas nechtěl za jejich zapůjčení nechat platit. „Lidé tohle umí ocenit. Navíc, ke hraní si vždy dají něco dobrého na baru. Jasně, že se sem tam najde nějaká skupinka, která si za tři hodiny hraní dá tři čaje. Ale to není nic, co by nás položilo. Jsme prostě rádi, že si lidé umí užít dobrou deskovku a vyberou si pro to náš podnik,“ říká.

Ve stejném domě, jen o patro níž, otevřeli vlastní podnik i Adam a Igor Svatošovi. „Odešel jsem z korporátu, abych mohl pracovat jako vypravěč  Dungeons&Dragons. Dodnes s bratrem vedeme na školách herní kroužky a lidé si nás zvou domů. Neměli jsme ale žádné vlastní místo, kam bychom mohli zvát naše klienty. A tak, když jsme se s Honzou seznámili přes mého bratra, nabídl nám jednu místnost ve své deskoherně. Brzy nám ale začala být malá a správce domu měl zrovna volný prostor k pronájmu,“ vzpomíná Svatoš.

Pro velký zájem však Rabasův podnik Mana Potion, do nějž se vešlo současně pouze čtyřicet lidí, brzy přestal nápor návštěvníků zvládat. „Měl sem i týdny dopředu plno a musel jsem odmítat zákazníky. Navíc jsem byl na všechno sám,“ říká. Trojice zapálených hráčů se tak rozhodla spojit síly a vybudovat udržitelnější obchodní model.

Místo konkurence jedna velká komunita

Vizí The Grail je nejen nabídnout prostor pro hraní, ale také stát se útočištěm geek komunity v Praze a poskytnout prostor i pro její budování. To se podniku zatím daří. I když je to teprve měsíc od jeho otevření, už stihl zaujmout velkou komunitu fanoušků Magic: The Gathering, titulu, který si už v devadesátých letech získal srdce mnoha nadšenců. „Chodí nám sem pravidelně parta asi čtyřiceti lidí, která tyto karty zbožňuje,“ říkají majitelé.

Každé pondělí a pátek se zde odehrávají přátelské miniturnaje této hry, jednou za dva měsíce pak majitelé organizují větší klání pro ty, kteří touží po opravdové výzvě.

Majitelé ale nebudují komunitu jen ve svém podniku. Přátelské vztahy si udržují i se zavedenými, dnes už pro mnohé Pražany kultovními herními místy, jako je herna Černý rytíř.Nechceme se k ostatním stavět jako ke konkurenci. Konkrétně tým Černého rytíře máme opravdu rádi a v mnohém nás podpořili. Když například mají plno, posílají zákazníky k nám,“ líčí Svatoš.