Návrat Prince of Persia po 14 letech se povedl skvěle. The Lost Crown vrací slavnou sérii ke 2D kořenům

Opět budete skákat přes propasti, vyhýbat se bodákům a šermovat se zloduchy. Jen za toho titulního prince nehrajete, ale zachraňujete ho.

Michal MančařMichal Mančař

prince-of-persia

Foto: Ubisoft

Více akce, více stylizace, více detailů. Ale nový Prince of Persia je přesto tak trochu návrat ke kořenům

0Zobrazit komentáře

Kdo by neznal Prince of Persia. Původně dvourozměrnou kostičkovanou plošinovku, ze které se stala série trojrozměrných akčních her, a dokonce podle ní vznikl i film. Nyní se známá videoherní značka vrací s právě vydaným titulem Prince of Persia: The Lost Crown. Na návrat se čekalo dlouho – a podle prvních recenzí opravdu stojí za to.

Trvalo to čtrnáct let. Naposledy velký titul pod názvem Prince of Persia vyšel v roce 2010. Po hře s podtitulem The Forgotten Sands následovaly jen mobilní předělávky starších kousků. Tuhle časovou díru ale nyní zaceluje Prince of Persia: The Lost Crown od společnosti Ubisoft, který vychází tento čtvrtek na PC, PlayStation, Xbox i Switch.

Původní Prince of Persia z roku 1989 je dodnes milovanou retro záležitostí, v níž jste v roli bezejmenného hrdiny museli překonat nebezpečné pasti (vzpomínáte na zubaté překážky nebo ze země vyjíždějící bodáky?) a v soubojích porazit pohůnky zlotřilého vizíra, abyste zachránili sultánovu dceru. Pokračování z roku 1993 také ještě sázelo na pixelovitou 2D grafiku, už třetí díl slavného jména ale vše přenesl do tří rozměrů, ve kterých hlavní hry série až dosud zůstávaly.

Prince of Persia: The Lost Crown se ale tak trochu vrací k historickým kořenům. Hra je sice vyvedená ve stylizované a pohledné 3D grafice, ale jinak je to z boku viděná plošinovka. Samozřejmě s mnohem modernějším pojetím hratelnosti. Budete v ní skákat přes propasti, vyhýbat se pastem s ostrými čepelemi, šermovat s nepřáteli (nebo po nich střílet z luku) včetně silných bossů, řešit hádanky a pobíhat velmi rozsáhlými úrovněmi.

Výraznou novinkou je žánrové zasazení do stylu takzvané metroidvanie. Tedy zjednodušeně řečeno výměna přímočarých levelů za větší herní svět, který budete s nově získanými schopnostmi postupně odemykat, různě se v něm vracet a prozkoumávat jeho tajemství. Třeba i ve snaze vylepšit nadpřirozené schopnosti hlavního hrdiny Sargona, který se v kulisách perské mytologie vydává k hoře Qáf zachránit uneseného prince Ghassana.

Podle všeho je to velice povedený mix. Pětatřicet let od prvního Prince vznikla hra, která dokonce nadchla tvůrce původních titulů Jordana Mechnera. „Na The Lost Crown jsem přímo nespolupracoval, ale díky tomu si hru můžu užít jako hráč. Vývojáře z Ubisoftu dobře znám a tohle je ten Prince of Persia, jakého jsem si sám přál,“ uvedl na svých stránkách tvůrce, kterého si videoherní pamětníci mohou spojit i s titulem Karateka.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Nový Prince of Persia každopádně kromě otce slavné série nadchl i herní média. Na recenze sbírajícím serveru Metacritic posbírala The Lost Crown velice úctyhodné skóre 86 bodů ze sta. Jedinou větší výtkou v zahraničních prvních dojmech byly občasné technické problémy, které by však měla vyřešit urychleně vydaná aktualizace. V podobně štědrém bodování se nesou i české recenze.

„Prince of Persia: The Lost Crown nedělá ostudu slavnému jménu, které dlouho žilo jen ve vzpomínkách,“ zní verdikt Games.cz se známkou 8 z 10. „Mix průzkumu, skákání, boje a hádanek je zdařilý díky výborně zpracovanému pohybu, zajímavě vystavěnému světu a jednoduchému, a přesto zábavnému soubojovému systému,“ hlásá stejně hodnotící Vortex. A taktéž osmičku hře udělil i magazín Zing: „Hra vás pořádně potrápí, a to po stránce hádanek, soubojů i plošinových pasáží, ale až na velké skoky v obtížnosti si ji určitě užijete.“

Vyzkoušejte hru, kterou pro vás stvořili studenti matfyzu a pedagogické fakulty. Zahrál si ji i Ivan Bartoš

Mladí videoherní tvůrci pro CzechCrunch vytvořili trojici hříček. Jeden tým se inspiroval dinosaurem z Chromu, svou hru vydal i na Steamu.

Michal MančařMichal Mančař

carsick-carventures-bartosSpeciál

Foto: Game Developers Session

Studentskou hru pro čtenáře CzechCrunche si mohli na konferenci GDS vyzkoušet i návštěvníci. Třeba Ivan Bartoš

0Zobrazit komentáře

Koncem roku jsme na CzechCrunchi vydali herní speciál. Ten představil největší česká herní studia a přinesl rozhovory s osobnostmi, jako je Marek Španěl z Bohemia Interactive nebo spoluautor Beat Saberu Ján Ilavský. Zároveň mladým videoherním vývojářům poskytl možnost pobavit vás, naše čtenáře. Zahrajte si jednu z her, kterou pro vás studentští tvůrci připravili.

Jmenuje se Carsick Carventure a je to velice odlehčená hříčka, kterou si zahrajete v prohlížeči. Coby červené autíčko musíte přesně načasovat své skoky, abyste se vyhnuli překážkám v podobě duchů či pavouků. Zní to snadno, ale dostat se do tabulky s nejvyšším skóre rozhodně snadné není. Však si Carsick Carventure sami vyzkoušejte na stránkách našeho herního speciálu. Dokonce i ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš si s károu mezi pavouky zaskákal.

Hra totiž vznikla pro čtenáře CzechCrunche, následně ji ale její tvůrci představili návštěvníkům herní konference Game Developers Session. Místopředseda vlády pro digitalizaci Bartoš na ní vystoupil po boku významných osobností videoherního průmyslu z Česka i zahraničí. Na GDS přednášel například tvůrce Kingdom Come: Deliverance Daniel Vávra, Brian Fargo (Fallout) a Alexej Pažitnov (Tetris).

V kongresovém centru na pražském Vyšehradě byste ale vedle těchto velikánů našli i sál plný mladých vývojářů. Třeba trojici z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy Vladimír Hořký, Jan Nekarda a Petr Šimůnek, které doplnila Sára Borovičková z fakulty pedagogické. Právě ti pro vás Carsick Carventure připravili. A měli při tom velice známou inspiraci. „Naše hra vychází z Chrome dinosaura,“ říká pro CzechCrunch Vladimír.

carsick-carventures-01

Připomíná tím vtipnou kratochvíli, kterou vám rozšířený prohlížeč Google Chrome nabídne, když zrovna vypadne internet. „Protože jsme na vývoj měli jen dva měsíce a zadání znělo udělat snadno přístupnou hříčku, tak jsme se inspirovali právě dinosaurem, kterého skoro každý zná. Ale samozřejmě jsme k tomu přidali vlastní nápady,“ dodává vývojář, který měl na starosti herní design a kódování hry.

„Myslím, že se to povedlo skvěle. Přestože je naše hra jednoduchá a spousta věcí by šla přidat nebo upravit, tak její jádro je zábavné,“ říká Vladimír, který se vývoji her věnuje v rámci magisterského studia na matfyzu. S bakalářskými spolupracovníky Sárou (výtvarná stránka hry) a Honzou (kód a design) se znají už z dřívější společné tvorby, z takzvaných game jamů. Tedy akcí, na nichž vývojáři tvoří hry na zadané téma, často navíc v šibeničním termínu.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Čtvrtý do party Petr Šimůnek na matfyzu působí už coby doktorand a ve studentském týmu měl na starosti vydání hry. Oproti svým kolegům totiž má větší zkušenosti s videoherním průmyslem. Je tvůrcem série online závodních her Engine Evolution, před nedávnem vydal historickou husitskou hříčku zasazenou do jeho rodných Hořic.

„Se Sárou a Honzou už jsme hru s takovým autíčkem měli rozpracovanou. Tak jsme se dali s Petrem dohromady, my si vyzkoušeli něco vydat a otestovali jsme si náš nápad s autíčky i pro naši další hru, on si zase vyzkoušel pozici publishera,“ popisuje Vladimír Hořký rychlý zrod týmu. Ten se během pár týdnů musel popasovat nejen se samotným vývojem, ale i se synchronizací rozvrhů či hledáním času mezi psaním bakalářských prací.

cozy-games-studio-gds

Přečtěte si takéStudenti ČVUT a matfyzu vytvořili pro CzechCrunch vtipnou hruDali jsme studentům ČVUT a matfyzu šanci vytvořit hru pro čtenáře. Vyzkoušejte si, jak se jim to povedlo

„A tím, jak to bylo celkem narychlo, nemáme v kódu žádnou softwarovou nádheru,“ dodává s úsměvem mladý vývojář. „Ale možná nejzrádnější byla skutečnost, že jsme neměli čas na větší testování. Hru jsme sice lidem ukázali na pár různých setkáních a nějaký feedback získali, ale se zadaným termínem a i spolu se studijními povinnostmi byl nějaký pořádný playtesting nereálný,“ popisuje největší překážku v tvorbě Carsick Carventure.

Jinak ale byl vývoj díky vhodné volbě rozsahu a žánru prý poměrně přímočarý. „Dosadili jsme autíčko, které skáče, a to byl základ. Pak už jsme jen mohli přidávat volitelné věci navíc. V tom nám tvrdý deadline dobře posloužil,“ říká Vladimír. Jen u svižně dokončené hry pro prohlížeče to ale neskončilo. Tým na hře pracoval dál, dokonce v předběžném přístupu vydal Carsick Carventure na Steamu a na Epicu.

A co bude dál? „Plánujeme do nějaké míry spolupracovat. Ale samozřejmě do toho vstoupí další věci jako práce, psaní bakalářek nebo Erasmus,“ vytyčuje možnou budoucnost. V těchto plánech připomínají další studentský tým, který se do výzvy CzechCrunche zapojil. Autoři povedené ptačí hry Beak Quick už spolupracují pod názvem Cozy Games Studio a ve společném vývoji také chtějí pokračovat.

Tři čtvrtiny tvůrců Carsick Carventure jsou spojení s Matematicko-fyzikální fakultou Univerzity Karlovy, která je podle Hořkého vhodnou volbou pro vstup do oboru. „Bakalářské studium je obecnější, je v něm hodně věcí mimo samotný game development. Takže máte hodně algebry, analýzy a podobných věcí. Ty jsou ale občas potřeba. I u těch jednodušších her, které jsem dělal, jsem něco z toho využil,“ popisuje dnes už magisterský student.

„Pokud chcete pracovat jako programátor v herním studiu, rozhodně bych to doporučil,“ říká. Pokud však chcete být sólo vývojář, založit vlastní studio nebo prostě nebýt zaměřený na jednu specifickou a techničtější část vývoje, jen matfyz nestačí. „Na škole neřešíte třeba byznysovou stránku videoherní tvorby, marketing, výtvarnou či zvukovou stránku her,“ přibližuje Vladimír. „Ale zároveň jste součástí Univerzity Karlovy, takže na jiných fakultách najdete třeba kurz o podnikání,“ míní.

Úplně nejlepší jsou podle Vladimíra Hořkého na matfyzu kontakty. Lidé, kteří tam studium herního vývoje vedou, studenty propojují s videoherními firmami a pořádají různé oborové akce. „Kdybych se několik let učil hry dělat sám, možná bych jich víc vydal. Ale chyběly by mi ty solidní základy – a hlavně bych neznal ty lidi, které teď znám. A to je hrozně důležité,“ uzavírá mladý vývojář.

Herní speciál CzechCrunche vznikl za podpory společnosti Grip Studios. Firma založená Jakubem Mikyskou a Janem Cabukem v rámci takzvaného co-developmentu spolupracuje s dalšími studii na vysokorozpočtových zahraničních titulech, zapojila se například do vývoje úspěšných her Subnautica, Pillars of Eternity či Marvel’s Midnight Suns.