Navrhl iPhone, teď bude Jony Ive s princem Charlesem motivovat studenty k ochraně planety
Když někdejší šéfdesignér Applu Jony Ive, který stál za přelomovými produkty typu iMac, iPod, iPhone nebo iPad, brány společnosti v roce 2019 opustil, vysvětloval to tím, že chce hledat nové výzvy. Založil proto vlastní designové studio LoveFrom, mimo jiné navrhl unikátní diamantový prsten a nyní se plánuje ještě více zapojit do ochrany životního prostředí. A spojuje se kvůli tomu s princem Charlesem.
Čtyřiapadesátiletý Brit, který v Applu strávil necelých třicet let, spolu s princem Charlesem otevírá novou designovou laboratoř v Londýně, v níž by měly vznikat inovativní nápady na ochranu planety. Nebude to však Jony Ive, kdo bude s takovými nápady přicházet – laboratoř se naopak otevírá pro studenty umělecké vysoké školy Royal College of Art, kterým bude s jejich prací pomáhat.
Myšlenka pro založení této laboratoře nazvané Terra Carta Design Lab vychází z ekologické iniciativy Sustainable Markets Initiative. Tu loni založil právě princ Charles, aby pomohl urychlit přechod světa k udržitelné budoucnosti. Zapojuje do ní veřejný, soukromý i filantropický sektor a vyzývá, aby všechny strany přinášely ekonomickou hodnotu v souladu se sociální a environmentální udržitelností.
Za lepší budoucnost naší planety
V rámci Sustainable Markets Initiative pak vznikla i listina pojmenovaná latinským výrazem Terra Carta (ve volném překladu Charta Země), která poskytuje rámec pro inovace v oblasti životního prostředí a má být podpořena investicemi ve výši deseti miliard dolarů získanými ze soukromého sektoru. Na jejím znění i formě se podílelo právě studio LoveFrom, které Ive založil s kolegou Marcem Newsonem.
Takzvaná Terra Carta Design Lab je tak návazným doplňkem na snahy za lepší budoucnost Země a Ive věří, že ve spolupráci se studenty Royal College of Art (RCA) dokáží přinést řadu zajímavých nápadů. „Největší výzvy často vyžadují nejgeniálnější a nejkreativnější myšlení. Vím, že díky kreativitě a vynalézavosti studentů vzniknou skutečně účinná řešení,“ dodává Sir Jonathan Ive, který je na Royal College of Art kancléřem.
Smysl fungování laboratoře, lépe řečeno soutěže je následující: studenti vyvinou a odešlou své nápady porotě na RCA. Ta následně vybere 16 finalistů, které představí na letošní Světové klimatické konferenci, jež bude probíhat od 1. do 12. listopadu. Někteří finalisté pak na své výherní designy obdrží příští rok financování včetně kontaktů na různé partnery a mentoring přímo od Ivea. Vybírat ty nejlepší bude i samotný princ Charles.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch JobsÚčastnit se bude moci všech více než 2 300 studentů, tudíž nezáleží na tom, jaký obor studují. Ať už chtějí být architekty, designéry nebo módními návrháři, dostanou stejnou šanci. Jejich nápady pak nemusí mít téměř žádná omezení – jedinou podmínkou je, aby byla proveditelná s co nejmenšími možnými náklady a musí prokazatelně přinést pozitivní dopady na planetu, respektive přírodu a populaci.
Je však nutné podotknout, že celá iniciativa je teprve ve svém zárodku a není samozřejmě jisté, zda se nápady studentů vůbec osvědčí. Jedná se každopádně o další projekt, díky kterému chtějí světově známí lidé pomáhat s kondicí planety. Udržitelnost je všeobecně velké téma, kterému jsme se zevrubně věnovali i my, a to ve speciálu Udržitelný byznys roku ’21, kde jsme vybírali české startupy, které podnikají s ohledem na udržitelnost a ochranu Země.