Nedaleko Berounky stojí rodinný dům jak z bondovky. Visí ve vzduchu a jezdí se do něj výtahem
Kvůli komplikovanému terénu a poloze pozemku museli architekti dostat dům co nejvýše. Řešením se staly železobetonové pilíře a lávková konstrukce.
Nedaleko Berounky vznikl atypický rodinný dům, do kterého se vstupuje výtahem. Kvůli složitosti pozemku, na kterém stojí, byl totiž vztyčen na železobetonových pilířích, aby měli majitelé co nejlepší výhledy i maximum slunce. Objevte více příkladů zajímavé architektury v našem pravidelném newsletteru Arch, k jehož odběru se můžete přihlásit v boxu níže.
Nestává se příliš často, aby mohl člověk na jednom místě obdivovat celou řadu jedinečných rodinných domů navržených v rozličných stylech. V jedné z vilových čtvrtí nedaleko Berounky je však taková podívaná k dispozici. Čtvrť na severním a západním úpatí kopce Babka začala vznikat již na počátku 20. století, díky čemuž zde stojí řada secesních i prvorepublikových vil. Po revoluci se místo opět stalo vyhledávanou adresou a začala zde výstavba novodobých rezidenčních staveb, často v maximálně reprezentativním stylu.
Díky tomu má celá lokalita jedinečný charakter definovaný různými architektonickými přístupy, ale i velkorysostí a měřítkem staveb. Nejnovějším přírůstkem do této pestré mozaiky je vila Sidonius. Atypický objekt se usadil na jedné z nejprudších a nejvýše položených parcel, což s sebou přineslo celou řadu výhod, ale i nevýhod a výzev pro studio Stempel & Tesar architekti.
Díky své poloze nabízí pozemek krásné výhledy do údolí řeky Berounky, lemované kopci Českého krasu se siluetou Prahy v pozadí. Právě výhled je tady to nejcennější, a proto bylo snahou architektů dopřát jej všem obytným místnostem ve vile a naservírovat jej z co možná nejlepšího úhlu.
Na pozemek nedopadá příliš mnoho slunce, nejvíce ho je v nejvyšší části, která však byla velmi těžko přístupná. Otázkou tedy bylo, jak dům postavit tak, aby byl co nejvýše, a zároveň byl pohodlně přístupný.
Koncept podoby stavby proto vychází z principu visutých domů, což mu pomáhá eliminovat některé nevýhody a maximálně těžit z hodnoty pozemku. Dům díky své formě mostní konstrukce na pilířích připomíná ocelovou lávku, která vede ze svahu do prostoru, pootočená k nejlepším výhledům a jižnímu slunci.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch JobsVnější nosná část montované ocelové konstrukce stojí na železobetonových pilířích, mezi kterými je rozestup 18 metrů. Uvnitř je konstrukční výplň, která slouží jako nosný rastr oken a střešní a podlahové konstrukce.
Jak uvádí sami architekti, dům je stavební, statický i technologický experiment. „Nebyl prostor ani chuť řešit stavbu tradičními postupy, ale hledaly se cesty, které posunou myšlení a prověří nejnovější technologické výrobky a zařízení na trhu. Počínaje okny od švýcarské společnosti Air-lux s patentovaným těsněním přes kompresory až po chlazení a topení napojené na tepelná čerpadla s vrty, aby bylo v domě s nižší akumulační schopností zajištěno celoročně příjemné vnitřní klima,“ uvedli architekti ve své zprávě.
Vstup do domu začíná podzemním tunelem vedoucím kolem garáže s fitness a ateliéru. Tunel ústí u paty jednoho z pilířů. Na obytnou úroveň domu se tak lze dostat pouze výtahem, který vede i do technické místnosti v mezipatře. Na jedné straně domu se nachází dětské pokoje, na straně druhé ložnice s koupelnou a výhledy. Srdcem celého domu je obývací pokoj s jídelnou a kuchyní, které plynule navazují na jižní terasu.
Právě terasa je spojnicí mezi interiérem a prostorem horní zahrady s bazénem. Ta díky práci krajinářského architekta dostala břidlicový charakter, doplněný březovým hájem, a je v zajímavé harmonii s architektonickým konceptem celého domu.