Nedaleko Prahy vybudovali akvaponickou farmu budoucnosti. Na Rybí zahradu teď získali miliony
Slyšeli jste o akvaponii? Jejím průkopníkem v Česku je projekt Rybí zahrada, kde se podařilo úspěšně spojit chov ryb s pěstováním zeleniny.
Představte si systém, ve kterém žijí ryby a rostliny v dokonalé symbióze. V rámci uzavřeného ekosystému má jeden organismus příležitost podporovat ten druhý: rostliny vyživují odpadní látky, které vyprodukují ryby, a těm se dostává odměny v podobě čisté vody. V kostce se dá takto popsat obor známý jako akvaponie. A do rozsáhlé akvaponické farmy, která staví základy zemědělství budoucnosti v Česku, jsme se vyrazili podívat jedno horké srpnové odpoledne.
Z rozpálených karlínských ulic rádi vyrážíme za Prahu, do lážovické Rybí zahrady, kterou v roce 2017 založili Jan Dušek a Michal Hrášek. Před horkem naštěstí můžeme uniknout rychle, jelikož naskakujeme do nového SUV Cupra Ateca v limitované edici VZ. Jde o modernizovanou verzi vůbec prvního vozu této nové značky z koncernu Volkswagen, která je navíc vyráběna u nás v Kvasinách.
Ateca je jeden z nejvýkonnějších vozů tohoto závodu, což poznáváme záhy, když kolega, který se chápe volantu, šlape na pedál. Auto má neskutečný odpich. A jelikož se jeho limitovaná edice chlubí výfuky Akrapovič, občas se ozve výstřel, díky němuž si připadáme jako na nelegálním závodu v nočním Tokiu. I když je den a projíždíme Prahou.
Hovíme si ve sportovních sedadlech, která nás pěkně drží při rychlých průjezdech zatáček – těch je po cestě do lážovické farmy skutečně dost. Po zaparkování před halou, kde se ukrývá akvaponický systém, nás vítá jeden ze šéfů Rybí zahrady Petr Velich, který mnoho let působil v oboru akvaristiky a jenž v zahradě dělá každý druhý pátek prohlídky pro zvědavce z řad veřejnosti. Na nic nečeká a rovnou nás vtahuje do světa, který zde společně s Janem Duškem a Michalem Hráškem vytvořili.
Vstupujeme do haly, která stála na počátku akvaponického projektu, který je nyní jedním z největších ve střední Evropě a jeho meziroční růst se od založení každoročně drží na úrovni 50 procent. „První akvaponickou farmu jsme začali stavět před čtyřmi roky. Věděli jsme, že tento obor má všechno před sebou a brali jsme v potaz velkou úsporu vody a energie – tedy parametry, které budou v kontextu klimatické změny do budoucna čím dál důležitější. A protože jde o nový druh zemědělství, který je málo probádaný, vše jsme se učili za chodu,“ začíná vyprávět Velich.
Po vybudování prvního systému podnikatelé zjistili, že není funkční, a tak začali znovu. Počáteční investice proto narostla, ale prvotním neúspěchem se nenechali odradit, protože věřili, že akvaponie má do budoucna velký smysl. Po dalších pokusech a omylech se podařilo vybudovat funkční systém, ke kterému posléze přidružili také zpracovnu na filetování ryb. Když přišli s kůží na trh, poptávka totiž byla právě taková, a tak se jí museli rychle přizpůsobit.
„Čekali jsme, že někam přijdeme, ryby nabídneme a lidi nám urvou ruce. Jenže ono to tak není. Jedna věc je něco umět, druhá věc je něco umět prodat. Kuchaři nám sice řekli, že maso je skvělé, ale s nezpracovanou rybou mají moc práce. Zpracovnu jsme si naštěstí mohli pronajmout už hotovou, ale i tak šla se změnou byznys plánu ruku v ruce spousta nových hygienických předpisů,“ vzpomíná Velich.
Novátorská symbióza fauny a flóry
Vstupujeme do první haly a okamžitě rozpoznáváme typické rybí aroma. Velich nám začíná vysvětlovat, jak přesně jejich akvaponický systém funguje. „První halu jsme rozdělili na dvě patra, ve kterých jsme spojili chov ryb s pěstováním zeleniny v uzavřeném systému, kde si mohou vzájemně pomáhat. Ryby chováme v kádích o objemu 3000 litrů – ve vodě žerou a vylučují, takže se v ní hromadí odpadní dusíkaté látky a zbytkové minerály z krmiva.“
Když se koncentrace těchto látek ve vodě zvedne, ryby začnou mít problémy a mohou hynout, proto je nutná neustálá filtrace vody. V běžném recirkulačním systému by voda z kádě protekla filtrací tak, že by prošla čisticí komorou přes filtrační média, kde by se zbavila dusíkatých látek pomocí takzvaných nitrifikačních bakterií.
Problémem však je, že takto dochází k velkému plýtvání vodou – aby koncentrace škodlivých látek nebyla velká, musí se tekutina neustále vyměňovat. A právě v tomhle případě všechno mění akvaponická inovace.
„My jsme do procesu filtrace zapojili pěstování zeleniny v hydroponickém systému. Což znamená, že rostliny nejsou zasazené v půdě nebo v substrátu, ale ve vodě. Výživu rostlinám dodáváme tak, že voda, která proteče filtračními systémy, jde trubkami ke stropu a pokračuje do oddělení zeleniny,“ říká Velich a ukazuje, kam vedou trubky.
Pokračují do vrchního patra, kde si v pětipatrových regálech hoví rostliny plovoucí na výživné vodní hladině. Voda od jejich rybích souputníků samospádem protéká kořenovým systémem, rostliny z ní vytahují pro ryby škodlivé dusíkaté látky a k rybám se pak dostává naprosto čistá voda. Tento proces se opakuje několikrát denně, což zajišťuje, že je vše dobře vyvážené a ani rostliny ani ryby nijak nestrádají.
„Většina hydroponických farem používá chemická hnojiva, která jsou tvořena tím, co jsme my schopni dostat z vody. Nepoužíváme žádné pesticidy ani herbicidy, protože by uškodily rybám, ryby zase neléčíme antibiotiky, protože by uškodila rostlinám. Celý systém tak funguje zcela bez chemie,“ popisuje Velich.