Nedostatek nabíječek? Když jezdila první auta na benzín, taky nebyly všude pumpy, říká Holečko

V dalším díle TechCastu mluví vizionář Martin Holečko o tom, že žádné technologie nevznikají zčistajasna. I přesto mohou působit jako zjevení.

nahledova-fotka-do-red-vykopavaciho-cl

Foto: CzechCrunch

Martin Holečko byl hostem dalšího dílu TechCastu

0Zobrazit komentáře

Martin Holečko je člověk, který se nezaměřuje jen na elektromobilitu, metaverzum nebo vesmírné bádání. Pokud ale jde o technologie budoucnosti, těžko byste v českých luzích a hájích hledali někoho jiného, kdo se na ně dokáže dívat v takové komplexnosti. Holečko nezapomíná zdůrazňovat historické souvislosti a nebojí se ani vizionářských předpovědí. Zakladatel společnosti Etnetera Group a konference Future Port je hostem dalšího TechCastu, technologického podcastu z dílny CzechCrunche.

Holečko poodhalil svůj neobyčejně holistický pohled na technologie. „Záleží hodně na nás, jestli nás technologie spasí nebo zničí. Je na nás, jakou cestu jim určíme. A je i na nás, jaký typ hodnot jim dáme do vínku,“ prorokuje nejistou budoucnost hned v úvodu podcastu, který si můžete poslechnout na Spotify, Google Podcastech, Apple Podcastech nebo na YouTube. Obecně je ale optimista a pokládá si hlavně otázku, jaké problémy lidstva technologie budou moci vyřešit.

V dnešní době plné algoritmů, chytrých zařízení a umělých inteligencí je snadné nabýt dojmu, že technologie budoucnosti budou něco zcela nerozpoznatelného od toho, co známe dnes. Jakkoliv je ale zanedlouho 48letý pražský podnikatel vizionářský, v této otázce zůstává nohama na zemi. To proto, že nové technologie nevznikají zničehonic.

„Málokdo si to dnes uvědomí, ale iPhone nebyl první telefon s dotykovým displejem, ten vznikl už v někdy v devadesátých letech. Nebyl to samozřejmě ani první zapisovací nástroj a nebyl to ani první telefon s foťákem. Ale Apple byl geniální v tom, že si počkal na dobu, kdy všechny tyhle technologie dospěly do určitého bodu, a poskládal je tak, že výsledek působil jako zjevení,“ popisuje proces, kterému říká konvergence.

Jedním z oborů, kde technologie podle Holečka ve velkém právě v těchto letech konvergují, je elektromobilita. Připomíná, že koncept elektromobilu vznikl dokonce dřív než spalovací motor. Ale až teď, o více než století později, díky vyspělosti ostatních technologií – především baterií – začíná doba elektromobilová.

Konstruktéři zároveň už automaticky přistupují k elektrickému pohonu společně s autonomním řízením jako k nevyhnutelně spojeným nádobám. V kombinaci s jednodušší konstrukcí, kvalitními bateriemi a příjemným uživatelským rozhraním se tak podle Holečka zcela změní pohled na auto. „Budeme ho považovat za věc na podobné úrovni, jako jsou dnešní mobil nebo notebook,“ říká.

Ačkoliv nezapomíná ani na ostatní pohony, budoucnost jednoznačně vidí v elektromobilitě. Prostými logickými úvahami se pak vypořádává s obvyklými argumenty proti ní. Kritici například často namítají, že pokud se do sítě připojí najednou velké množství elektromobilů, zkolabuje.

„Nějaké opodstatnění to samozřejmě má, protože všichni přijedou z práce mezi pátou a osmou, začnou nabíjet a vytvoří tak špičku. Ale dnešní rozvodné sítě jsou stále lepší a budou se postupně dobudovávat. Když bylo prvních deset aut na benzín, taky nestála pumpa na každých pěti kilometrech,“ hýří optimismem Holečko s tím, že vývoj elektromobilů a rozvodných sítí jsou jako slepice a vejce.

Snaha inspirovat mladou generaci

Podnikatel ale nezapomíná ani na pojítka s dalšími technologiemi. Říká, že tím, jak se vyvíjí doprava, mění se i způsoby toho, jak a kam jezdíme. A tím se následně otevírá téma plnohodnotného spojení na dálku bez nutnosti fyzického přesunu – čili metaverza.

Právě virtuální realita bude jedním z témat, které Holečko společně s kolegy pokryje i na letošním ročníku konference Future Port Youth, sesterské akci velké konference Future Port. Menší z nich vznikla poprvé v pandemickém roce 2020 speciálně se zaměřením na mladé publikum a CzechCrunch je letos jejím hlavním mediálním partnerem.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„Viděli jsme, že během covidu se výrazně zhoršil pohled mladých lidí na budoucnost. Koronavirus samozřejmě nebyl jedinou věcí, měli jsme rasové nepokoje ve Spojených státech a teď do toho přibyla válka,“ vysvětluje Holečko motivaci, proč se rozhodl vytvořit konferenci, jež má studenty ve věku 15 až 25 let pro budoucnost naopak nadchnout.

Kromě umělé inteligence a metaverza se tak zaměří například na oblast, kterou nazývá novou vesmírnou érou. Od 50. let minulého století až donedávna totiž bylo vesmírné odvětví de facto stejné, ovšem po programu Apollo trpělo nedostatkem financí a zájmu. „Když vznikly SpaceX a Blue Origin, tak opět vzrostl o toto odvětví zájem, protože tyto firmy ze startu rakety udělaly něco, na co se dá koukat,“ vysvětluje v podcastu Holečko. Na letošní Future Port Youth tak pozval i šéfkonstruktéra raket společnosti Blue Origin, která patří do portfolia Jeffa Bezose.

Letošní Future Port Youth se bude konat 10. listopadu. A to poměrně netypickým způsobem – z Prahy totiž bude konference živě přenášena do škol po celém světě. Idea Martina Holečka spočívá v tom, aby žáci měli netypický školní den a o tématech se následně v kolektivu bavili a přemýšleli. Další informace – včetně soupisu řečníků a témat – lze najít na webu akce.

Pátý díl TechCastu s Martinem Holečkem si můžete pustit celý na Spotify, Google Podcastech, Apple Podcastech nebo na YouTube. Dozvíte se v něm víc o těchto tématech:

  • V čem spočívá technologický pokrok.
  • Proč si je Martin Holečko jistý, že budoucnost dopravy je v elektromobilitě.
  • Jak vidí budoucnost metaverza.
  • Co dělá aktuální lety do vesmíru atraktivními.
  • Co čekat od letošní konference Future Port Youth.

Podřídíme se, reaguje Apple na nařízení EU o nasazení USB-C. Lightning z iPhonů zmizí

Zda budou mít iPhony prodávané v zemích Evropské unie skutečně USB-C, nebo je Apple zbaví portů úplně, je zatím nejasné.

Filip HouskaFilip Houska

iphone-eu-usbc-1

Foto: Apple / CzechCrunch

Apple kvůli nařízení EU zruší Lightning v iPhonech

0Zobrazit komentáře

Veškerá přenosná elektronika prodávaná v Evropské unii, včetně chytrých telefonů, tabletů a později i notebooků, se definitivně přepne do režimu USB-C. Jak europoslanci schválili před pár týdny, jakýkoliv jiný standard pro nabíjení zařízení nebude pro výrobce povolován. S tím měl velké problémy především Apple, veřejně se k tomu ale příliš nevyjadřoval. Teď své mlčení prolomil. A opravdu s tím spokojen není.

Je to jednoduché – a hlavní roli hrají iPhony. Apple u svého vlajkového produktu dlouhé roky tlačil vlastní řešení pod názvem Lightning. V době, kdy drtivá většina výrobců přecházela na moderní USB-C, Apple tuto změnu odmítal udělat, protože by nad svým dobíjecím (i datovým) standardem ztratil kontrolu. Jen o ní a také bezpečnosti pro jeho uživatele to ale samozřejmě není.

Kalifornská firma na něm totiž točí nemalé peníze, z nichž velkou část tvoří licenční poplatky pro výrobce, kteří by chtěli kabel se specifickou koncovkou z jablečných dílen také vyrábět. A nebyl by to Apple, kdyby i dnes, po slavné éře Steva Jobse, nebyl tak trochu rebelskou společností, která nemá v oblibě poslouchat nařízení jiných a automaticky reagovat na technologické trendy.

Evropští zákonodárci ale Apple pomaličku odsouvali k útesu. Roky bojovali za to, aby v zemích Evropské unie fungoval pouze jeden standard pro nabíjení – USB-C. Odůvodňovali to tím, že díky plošné implementaci tohoto portu v přenosné elektronice lidé ušetří peníze za neustálé nakupování nových kabelů a také se zredukuje množství elektronického odpadu.

Začátkem letošního října pak bylo finálně rozhodnuto, že chytré telefony, tablety, čtečky knih, digitální fotoaparáty, bezdrátová sluchátka, počítačové myši, reproduktory i ovladače k herním konzolím, které budou prodávané na evropském trhu, budou muset mít USB-C od podzimu roku 2024. Týkat se to bude i laptopů, jejichž výrobci musí dle nařízení USB-C nasadit do konce roku 2026.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„Je zřejmé, že se budeme muset podřídit. Nemáme na výběr,“ reaguje nyní Apple, respektive jeho seniorní viceprezident pro globální marketing Greg Joswiak, na dlouho probírané nařízení EU. Jde navíc o snad vůbec první veřejné vyjádření ze strany firmy. A je jasné, že z těchto slov, která zazněla na konferenci Tech Live pořádané deníkem The Wall Street Journal, nečiší zrovna nadšení.

Nebyl by to ovšem Apple, kdyby se pustil do nějakých konkrétních detailů. Ačkoliv se oficiálně vyjádřil, nezmínil například to, kdy USB-C do iPhonů dorazí. „Jsou to Evropané, kteří diktují načasování pro evropské zákazníky,“ dodal Greg Joswiak. Patrně to ale nebude dříve než v „nutném termínu“, tedy okolo podzimu přespříštího roku. Jestli ale vůbec…

I když europoslanci schválili nasazení USB-C coby jednotného standardu pro přenosnou elektroniku, nezmínili, že tam doopravdy musí být. Apple (ale i jiní výrobci) se mohou klidně rozhodnout tak, že jakékoliv porty ze svých zařízení odstraní. Ostatně bezdrátové nabíjení je dnes běžné a samotný Apple v poslední době tlačí takzvaný MagSafe, malý puk pro magnetické dobíjení iPhonů i nových sluchátek AirPods.

Všeobecně ale ve firmě z rozhodnutí EU nadšeni nejsou. Apple argumentuje i tím, že případný přechod iPhonů z Lightningu na USB-C způsobí „mnoho elektronického odpadu“. Svým způsobem ano, ale zároveň také ne, když se přihlédne k tomu, jak jsou základní kabely od Applu nekvalitní a rychle se opotřebují. Hlavní problém pro firmu je ale jinde – jednoduše nemá ráda, když jí někdo něco takto striktně diktuje.

Každou neděli vám naservírujeme nejdůležitější zprávy týdne.

Newsletter Weekly | Poslední vydání