Nedostatek vody je problém, který by mohla řešit unikátní vzdušná studna. Vystačí si s vodní párou
Zatímco bez ropy či zlata jsme schopni přežít, bez vody nikoliv. I to je důvod, proč by se časem mohla stát voda dražší komoditou než zlato a jeho černá varianta. Voda se z naší planety ztrácí a již nyní je její nedostatek důvodem úmrtí i násilných střetů. Dystopické budoucnosti se tak snaží zabránit řada projektů, které hledají způsob, jak pomoci tam, kde je vody kritický nedostatek. Jedním z nich jsou i vodní kolektory společnosti Zero Mass Water, které jsou schopny sbírat vodu ze vzduchu i v těch nejvyprahlejších oblastech.
Voda je základní stavební kámen všeho živého, co na naší planetě můžeme najít. Bez ní by se z modré planety plné rostlinných a živočišných druhů stala jen další šedá, horninami pokrytá hrouda pohybující se vesmírem. Život bychom na ní hledali jen těžko. I přesto si málokdo uvědomuje, jak je voda vzácná, a mnozí jsou lhostejní vůči faktu, že o ní pomalu přicházíme.
Nám, obyvatelům střední Evropy, se sice může zdát, že je vody všude okolo dostatek, ovšem kvůli jejím nerovnoměrným zásobám představuje nedostatek vody již nyní v některých oblastech skutečně závažný problém, který se bude i nadále prohlubovat.
Problém závažnější, než by se mohlo zdát
Spotřeba vody roste s tím, jak roste světová populace. S tím souvisí rozmach stavebního, výrobního i potravinářského průmyslu, které mají za úkol nově přibývající zástupce lidského druhu živit, šatit a dávat jim střechu nad hlavou. Zatímco dnes žije na naší planetě přibližně 7,8 miliardy lidí, v roce 2050 by se toto číslo mělo zvýšit na 10 miliard.
Nedostatek vody může v konečném důsledku ovlivnit i země, které jsou od problému tisíce kilometrů daleko
Již dnes nemá přístup k čisté vodě přibližně 844 milionů lidí, což je asi jeden člověk z devíti, jak informuje The Guardian. Každý rok zemře v důsledku nedostatku čisté vody a špatné hygieny asi 300 tisíc dětí ve věku do pěti let. Nedostatek vody však může mít i následky, které nám nemusí přímo docházet.
Nedávná studie dokazuje, že nedostatek vody byl jedním z hlavních spouštěčů situace, která v současné době panuje v Sýrii. V roce 2006 zastihlo tuto blízkovýchodní oblast sucho, při kterém uhynulo téměř 85 % domácího dobytka. To přinutilo přibližně 1,5 milionu zemědělců opustit pastviny a sestěhovat se do měst, což vedlo ke vzniku sociálních nepokojů, které prohloubily občanskou válku a ta vedla k uprchlické krizi.
I náš problém
Mohlo by se zdát, že nedostatek vody se týká především oblastí rovníku a Blízkého východu, popřípadě rozvojových zemí, ovšem jak je vidět, nedostatek vody může vyvolat i další krize spojené s migrujícími osobami. A v konečnému důsledku tak může ovlivnit i situace v České republice.
Sucho už ostatně naši zemi výrazně trýzní. Půdní sucho trápilo v létě minulého roku až 42 % českého území. Přicházíme o zásoby podzemní vody a jak informoval iRozhlas, momentálně nám chybí přibližně 200 až 300 litrů vody na jeden metr čtvereční. Nedostatek vody v Česku se projevuje především v oblasti průmyslu a v konečném důsledku i na kvalitě života místních obyvatel, nikoliv na dostupnosti pitné vody.