Nedržet peníze na běžných účtech a diverzifikovat. Odborníci radí, jak investovat volné peníze

Andrea Lauren a Vladimír Bezděk na naší konferenci Money Maker nabídli rady běžným a malým investorům, jak naložit s větším obnosem peněz.

Peter BrejčákPeter Brejčák

037-jakubhrab-3321-min

Foto: Jakub Hrabal/CzechCrunch

Investiční partnerka Rockaway Capital Andrea Lauren

0Zobrazit komentáře

Někdy získáte větší obnos peněz právě během Vánoc, jindy při dědictví či výplatách pracovních bonusů. K tomu, abyste je investovali a zhodnocovali, není třeba nastřádat miliony korun, principy investičních strategií jsou totiž stejné s malými i velkými částkami. Jak se tedy do investování pustit, pokud máte volné finance? Jaké jsou vhodné strategie? A jak by měli investoři přizpůsobit své kroky současné nejisté době?

Na tyto otázky odpovídali investiční partnerka Rockaway Capital Andrea Lauren a Vladimír Bezděk, ředitel investiční společnosti Avant, kteří vystoupili v panelové diskusi na konferenci Money Maker, kterou CzechCrunch uspořádal koncem listopadu. „Základní úhel pohledu na investování je trojúhelník mezi výnosem, rizikem a likviditou. Co konkrétně preferuje, se musí rozhodnout každý z investorů,“ popisuje Bezděk.

„Druhá základní poučka je diverzifikace. Běžný retailový investor by měl investovat průběžně a pravidelně, to je nejbezpečnější strategie,“ doplňuje Lauren s tím, že malí investoři by se moc neměli ani snažit načasovat vstup na trh – a jednoduše začít. „Teď ovšem platí, že když někdo dostane větší obnos peněz například z dědictví, asi by je neměl dávat na trh hned. Začít ale může postupně menšími částkami,“ radí zkušená investorka, která dříve působila i v bankách JPMorgan a HSBC.

Ostatně i ti, kdo začali investovat na začátku poslední velké recese roku 2008 z dlouhodobého pohledu vydělali, protože fondy tehdy mohly nakupovat „ve výprodejích“. Současná situace je na trzích ovšem ještě nejistější než ta před čtrnácti lety. Těm, kteří spoří, značnou část kupní síly požírá nejvyšší míra inflace za poslední desítky let, čímž se snižuje jejich koupěschopnost.

033-jakubhrab-3273-min

Foto: Jakub Hrabal/CzechCrunch

Vladimír Bezděk, ředitel investiční společnosti Avant

„Historicky v posledních desítkách let platilo, že v recesi lidé šetřili, což ekonomický propad ještě více prohlubovalo. Během této doby ale recese nebyla spojená s tak vysokou inflací. Prohlubují se tím nerovnosti ve společnosti, ale kvůli těmto důvodům neočekávám, že budou úspory moc růst,“ komentuje aktuální dění Bezděk.

„Rada je nenechávat volné peníze na běžných ani spořicích účtech,“ říká Lauren. Jak podle ní tedy v současnosti vypadá ideální portfolio pro běžného investora? „Říkalo se, že portfolio by mělo být rozdělené 60 procent na akcie a 40 procent dluhopisy, postupně to už ale přestává platit. Investoři více alokují své prostředky do alternativních příležitostí, kde se snaží hledat vyšší výnosy,“ odpovídá.

Jako konkrétní příklady pak jmenuje nemovitosti, venture kapitál, private equity nebo i umění. „Rozhodně bych ale nedoporučovala investice do českých korporátních dluhopisů,“ zdůrazňuje Lauren. S tím, že zásadní je diverzifikace, souhlasí také Bezděk: „Hlavně pro dlouhodobé investory je opravdu důležitá, to platí pro všechny. Naopak ideální složení portfolia neumím definovat, každý z nás má jiné preference.“

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Podle Bezděka se v aktuální situaci na trhu lidé více obrací na fondy a obory, které jsou proticyklické k hospodářskému vývoji – třeba instituce, jež provádějí operace s pohledávkami. „Pohledávky budou kvůli krizi růst a firmy, které je vykupují a umí s nimi pracovat, na tom mohou vydělat,“ zmiňuje příklad a doplňuje další segmenty jako statky základní potřeby, potraviny, neluxusní zboží, v současnosti také energetický sektor.

Lauren jako potenciálně zajímavé oblasti kromě statků základní potřeby vnímá také farmaceutický průmysl, finanční instituce s rezervami, které pak mohou půjčovat, nebo také energetiku. Naopak jako aktuálně nepříliš perspektivní sektor označuje technologie.

„Pokud má někdo peníze na investování, tak je investovat musí bez ohledu na to, co se děje na trzích. Protože i teď je nejhorší možnost nechat peníze jen tak ležet,“ uzavřela diskuzi Lauren.

032-jakubhrab-0839-min

Foto: Jakub Hrabal/CzechCrunch

Vladimír Bezděk a Andrea Lauren jako hosté na konferenci Money Maker

***

Zajímá vás víc? Už teď připravujeme další vydání akce Money Maker – velké konference o tom, kdy, kam a jak vložit peníze a vydělat. Druhý ročník se uskuteční v listopadu 2023. Zatím na CzechCrunchi můžete číst sérii článků o tom právě skončeném.

Za ročník 2022 děkujeme partnerům, jmenovitě generálnímu partnerovi Progresus, hlavním partnerům 2Bminer.com, J&T Bance a XTB Online Trading i partnerům eventu, firmám Avant, Cyrrus, Ideální nájemce, Natland, Portu, Roger a Wood & Company.

Rubriku Investice podporujíjet-investment_logo_srgb

Český kryptofond RockawayX přežil těžký rok. Návratnost drží přes 200 % a již vyplatil investory

„Byť svět tradičních financí již zažil skandály podobné událostem kolem FTX, chápeme, že obnova důvěry v kryptotrh potrvá,“ říká Viktor Fischer.

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

fischer

Foto: Nguyen Lavin/CzechCrunch

Viktor Fischer, zakladatel RockawayX

0Zobrazit komentáře

Před rokem stál jeden bitcoin 46 tisíc dolarů. Dnes je k mání za 16,5 tisíce dolarů. V přepočtu je to zhruba 1 milion vs. 400 tisíc korun. Kryptosvět sice není zdaleka jen bitcoin, ale právě nejpopulárnější a největší kryptoměna stále velmi dobře ilustruje, jaká nálada v něm panuje. Těžký rok za sebou mají také investoři z tuzemského fondu RockawayX (dříve Rockaway Blockchain Fund), kteří sice přímo do bitcoinu vůbec neinvestují, ale i oni se museli potýkat s propadem některých zainvestovaných projektů či tokenů. A přestože už není návratnost tak vysoká jako na startu, zakladatel RockawayX Viktor Fischer hlásí, že stále činí více než 200 procent.

Investice do kryptoprojektů rozjel Fischer pod hlavičkou skupiny Rockaway Capital Jakuba Havrlanta v roce 2018. První oficiální fond zvaný Rockaway Blockchain Fund I spustil v roce 2020 a aktuálně z celkových 123 milionů dolarů rozinvestoval více než 80 procent, což představuje zhruba dvě a půl miliardy korun. Podpořil tím téměř čtyři desítky různých projektů a necelých třicet investičních fondů. Start měl fond skutečně rychlý a necelý rok po svém otevření v dubnu 2021 hlásil zhodnocení v rámci celého portfolia přes 800 procent. Tak vysoko se ho do současnosti sice udržet nepodařilo, pořád je ale nemalé.

„Hodnota portfolia v roce 2022 sice klesla, což odráží volatilitu likvidních tokenů a opisuje výkonnost některých technologických akcií, nicméně návratnost investovaného kapitálu je více než 200 procent,“ hodnotí pro CzechCrunch právě končící rok Viktor Fischer. Zároveň upozorňuje, že na pokles výnosnosti investovaného kapitálu mělo vliv také výrazné zvýšení procenta investovaného portfolia. Zatímco na začátku loňského roku byla z fondu investovaná zhruba pětina prostředků, teď už to jsou zmíněné více než čtyři pětiny.

„Kromě toho je důležité zmínit, že mnohé z nedávných investic se v portfoliu stále odrážejí v pořizovací ceně. RockawayX je dlouhodobý investor podporující projekty v rané fázi, které potřebují čas na vybudování a využití svého potenciálu,“ doplňuje Viktor Fischer. I tak se již podařilo fondu vrátit jeho investorům veškeré vstupní investice. Podle informací CzechCrunche vracelo RockawayX peníze v hotovosti poté, co v první polovině letošního roku vystoupilo z krachujícího projektu Terra. Tuzemský fond včas vyhodnotil značná rizika a odnesl si závratné zhodnocení své investice o více než 18 tisíc procent.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Spolu se všemi ostatními pak sledovali ve druhé polovině roku také ještě zásadnější krach velké kryptoburzy FTX. V rámci něj řada investorů přišla o peníze a celý kryptosvět se kvůli tomu pořád ještě třese a zakladatel FTX Sam Bankman-Fried čeká ve Spojených státech na soud. Padlá burza byla jako jedna z největších navázaná na mnoho oblastí v celém kryptu, tentokrát však prý bez účasti RockawayX. „Vůči FTX ani jejím přidruženým společnostem jsme neměli žádnou expozici,“ uvádí Viktor Fischer. Sám si však uvědomuje, že takové zprávy dobrou reklamu kryptosvětu nedělají.

„Přestože svět tradičních financí zažil již dříve skandály podobné nedávným událostem kolem FTX, chápeme, že obnova důvěry v kryptotrh nějakou dobu potrvá. Vývojářská aktivita však stále pokračuje, což představuje podobnou příležitost jako během kryptozimy roku 2018, kdy vznikly například Uniswap, Solana nebo Compound,“ doplňuje šéf RockawayX. Právě tři zmíněné projekty má dnes v portfoliu – celkem jich je třicet osm plus dvacet sedm investičních fondů. RockawayX nakupuje přímé podíly, investuje do tokenů nebo vkládá peníze do jiných podobně zaměřených fondů z celého světa.

Letos navíc vedle svých venture kapitálových aktivit spustilo také Credit Fund, který generuje investorům výnosy skrze poskytování likvidity protokolům a tvůrcům trhu. „Navzdory turbulentnímu vývoji v uplynulém roce dosáhl kladného výnosu a překonal většinu podobných produktů,“ dodává bez dalších podrobností Fischer. Jeho kolegové se vedle samotného venture kapitálového investování a poskytování likvidity také soustředí na vývoj softwaru a provozování IT infrastruktury v rámci vybraných blockchainových projektů. I proto se firma nedávno přejmenovala právě na RockawayX.