Klarna potvrzuje svou sílu. Švédský fintech po další investici vyrostl na 46 miliard dolarů

Filip HouskaFilip Houska

klarna-1xx

Foto: Klarna

Sebastian Siemiatkowski, šéf fintechového startupu Klarna

0Zobrazit komentáře

Švédská Klarna opět potvrzuje svou obrovskou tržní sílu. Jen tři měsíce poté, co služba pro odložené platby, kdy zákazníci mohou „nakoupit hned, ale zaplatit později“, nabrala masivní investici ve výši jedné miliardy dolarů, uzavírá další tučné investiční kolo. Nabírá dodatečných 639 milionů dolarů a posiluje svou pozici na trhu.

V přepočtu zhruba 13,3 miliardy korun do ní posílá Vision Fund 2 pod hlavičkou japonského giganta SoftBank, k němuž se připojili i stávající investoři z Adit Ventures, Honeycomb Asset Management a WestCap Group. Právě díky nim tržní hodnota Klarny vyrostla na 45,6 miliardy dolarů, což je o zhruba 47 procent více než v březnu, kdy proběhla miliardová investice.

Oproti srpnu loňského roku, kdy švédský startup nabral 650 milionů dolarů, jde dokonce o 330procentní nárůst na hodnotě. Jde tak o důkaz, že odložené platby, které v Česku umožňuje například Twisto nebo Mall Pay, jsou velkým fenoménem, na který slyší nejen investoři, ale především zákazníci. Těch má Klarna přes 90 milionů napříč dvaceti státy světa.

Klarna_app

Foto: Klarna

Švédská Klarna je nejhodnotnější evropský fintech

O tom, jak se nejhodnotnějšímu startupu Evropy daří, svědčí i objem transakcí. Za uplynulé čtvrtletí Klarna dosáhla na hranici 18,1 miliardy dolarů, což je téměř jednou tolik než suma ve stejných měsících loňského roku. Za období 2020 pak zprocesovala platby na úrovni 53 miliard dolarů, znatelně více, než mají v plánu její konkurenti typu Affirm nebo Afterpay pro letošní rok.

Dobrým výsledkům dopomáhá i její přítomnost na trhu Spojených států. I když Klarna působí především v evropských zemích (zatím bez Česka), zákazníci v USA pro ni představují jednu ze zlatých žil. Dohromady má služeb švédského startupu využívat přes 18 milionů Američanů, což je o deset milionů více než na konci třetího čtvrtletí roku 2020. A podle slov svého šéfa nechce zpomalovat.

Klarnu vede její zakladatel Sebastian Siemiatkowski, který pro magazín TechCrunch zmínil, že peníze včetně nejnovější, 639milionové investice chtějí použít na růst nejen na americkém trhu, ale i na globálním. Cílem pro dravý startup, jehož tržby za loňský rok dělaly více než miliardu dolarů, je také vrátit se zpět do zisku, který generoval celých čtrnáct let od založení v roce 2005, ale v posledních dvou letech se misky vah vychýlily na opačnou stranu.

Ve hře je i vstup na burzu, o kterém se již delší dobu spekuluje. Podle Siemiatkowského ale tento krok zatím není na pořadu dne a pochopitelně se ani neví, zda Klarna při rozhodnutí stát se veřejně obchodovatelnou firmou zvolí klasické IPO, nebo méně tradiční, byť stále populárnější DPO, respektive přímou veřejnou nabídku, které dala přednost i kryptoměnová směnárna Coinbase nebo Spotify.

Odložené platby ovšem nejsou jen zahraničním fenoménem. Čím dál oblíbenější jsou také v Česku, přičemž jedním z nejdůležitějších hráčů je zde Twisto, přes které loni protekly více než tři miliardy korun. Před nedávnem navíc startup Michala Šmídy koupila velká australská společnost Zip. Za zmínku stojí i služba Mall Pay od Mall Group, která v roce 2020 zprostředkovala platby v řádu nižších stovek milionů korun.

Rubriku Investice podporujíxtb-retinajet-investment_logo_srgbjt-bankaamundi

Diskuze (0)

Novinka

Anonym