Nejhodnotnější startup světa ByteDance stojící za aplikací TikTok spouští miliardový investiční fond

bytedance-office
0Zobrazit komentáře

Dlouho platilo, že na pozici nejhodnotnějšího startupu světa stál Uber, který měl na všechny konkurenty solidní náskok. Taková situace již ovšem neplatí a na první příčce se aktuálně po poslední třímiliardové investici v dolarech drží čínský startup ByteDance, který má pod sebou mimo jiné jednu z nejrychleji rostoucích aplikací a sociálních sítí současnosti s názvem TikTok (dříve Musical.ly). Ta funguje v celkem 34 jazycích po celém světě a měsíčně má přes 500 milionů aktivních uživatelů.

To vše dokázal TikTok za pouhé dva roky a jeho rychlý růst dopomohl ByteDance k ohromné valuaci, kterou se nyní chystá patřičně využít. Podle magazínu The Information totiž čínský startup chystá vlastní investiční fond do technologií týkajících se umělé inteligence a zábavního obsahu. Fond by měl disponovat částkou ve výši 10 miliard čínský jüanů, což je v přepočtu kolem 33 miliard korun.

tiktokapp

Foto: TikTok

TikTok

Zhruba pětina peněz by do fondu měla putovat přímo z prostředků startupu, zbývající část chce ByteDance vybrat od externích investorů. Možné je i zapojení vlády, které by mohlo v budoucnu otevřít cestu k dalším financím. ByteDance nicméně zatím celou situaci odmítá komentovat. I když by se to tak na první pohled mohlo zdát, ByteDance neprovozuje pouze službu TikTok, ale také zhruba 10 dalších byznysů, včetně čínské aplikace na personalizované novinky Jinri Toutiao nebo video aplikace Douyin.

Úspěšné startupy v roli investorů

Pro startupy jako ByteDance se navíc postupně stává trendem, že nejenže se věnují vlastnímu byznysu, ale také investují do dalších společností. Ať už se jedná o akvizice kvůli technologiím a novým talentům, nebo jen investice pro diverzifikaci portfolia a rizika. ByteDance k tomu postupně vytvořil kompletní investiční tým, který v posledních letech investoval menší prostředky do nejrůznějších firem. Ostatně největší investicí pekingského startupu v hodnotě 1 miliardy dolarů byl právě nákup původem americké služby Musical.ly, která se později přejmenovala na TikTok.

tesla-service2

Přečtěte si takéTesla se v Česku chystá otevřít své oficiální servisní centrum. Už hledá první zaměstnanceTesla se v Česku chystá otevřít své oficiální servisní centrum. Už hledá první zaměstnance

Výhodou pro ByteDance v tomto ohledu byl fakt, že se nemusela čínská firma složitě dostávat na americký trh, koupila si totiž službu, která na něm již v té době měla miliony či dokonce desítky milionů aktivních uživatelů. Později pod ByteDance spadla i populární služba Flipagram, která umožňovala z fotografií tvořit krátké video sekvence. To vše pomohlo k aktuální valuaci čínského startupu ve výši 75 miliard dolarů, tedy bezmála 1,7 bilionu korun, což je o 3 miliardy více než hodnota Uberu po jeho posledním investičním kole.

tiktok

Deník The Wall Street Journal zároveň tvrdí, že se schyluje k dalšímu možnému kolu financování ByteDance, které by mimo klasických investorů putovalo z rukou bankovních institucí. Celkem by se mohlo jednat o až 1,5 miliardy dolarů od bank Goldman Sachs či Citigroup