Nejhorší příšery jsou ty, které sami vytvoříme. Netflix láká na očekávaného Zaklínače prvním oficiálním trailerem

Filip HouskaFilip Houska

witcher

Foto: Katalin Vermes/Netflix

Henry Cavill v seriálu Zaklínač od Netflixu

0Zobrazit komentáře

Jakmile má nějaký seriál vyhlídky od kritiků na to, že by mohl převzít žezlo úspěchu na poli epických fantasy děl po megahitu Hra o trůny, rozhodně to nelze brát na lehkou váhu. Automaticky se totiž počítá se zvýšeným zájmem divácké veřejnosti, která nedočkavě sleduje jeho každičký krok. Přesně to je případ chystaného díla Zaklínač od Netflixu, jež nově dostává svůj první teaser.

O příchodu adaptace jedné z nejslavnějších herních a knižních fantasy sérií, se ví již od roku 2017. Tehdy Netflix oznámil, že na seriálovém Zaklínači pracuje spolu s výkonnou producentkou Lauren Schmidt Hissrich (DaredevilThe Defenders). A vzhledem k tomu, že Hissrich o celém produkčním procesu často tweetovala, začalo se na povrch dostávat poměrně dost zajímavých informací.

Tou nejzásadnější bylo nepochybně obsazení britského herce Henryho Cavilla, známého jako filmového Supermana, do role zaklínače Geralta z Rivie, který je ústřední postavou celé ságy. I přes prvotní negativní názory na to, že Cavill kvůli své svalnaté stavbě těla a „hezkému“ obličeji nebude roli interpretovat věrohodně, protože v knihách je Geralt z Rivie starý zohyzdněný můž, se nakonec ukazuje, že může být dobrou volbou.

Netflix totiž do světa vypustil první oficiální teaser k Zaklínači (v angličtině The Witcher), který ve dvou minutách ukazuje našlapané záběry evokující, že půjde o vyšperkovanou zábavu plnou zvratů, dramatických podnětů, bitev, příšer a pořádné fantasy středověké atmosféry. Po boku Geralta z Rivie se bude mimo jiné objevovat i Ciri (Freya Allan), Yennefer (Anya Chalotra), Triss (Anna Shaffer) a další.

Co se týče vydání, první série o osmi dílech by se na Netflixu měla objevit ještě letos, byť se přesné datum zatím neví.

Praha zažije start Apolla 11. Při příležitosti 50. výročí prvního přistání na Měsíci vzletí ze Žižkovské věže

Jiří SvobodaJiří Svoboda

apollo11_zizkov

Foto: Moon50.cz

Raketa Saturn V zobrazená na Žižkovské věži

0Zobrazit komentáře

Již v sobotu tomu bude padesát let, co Neil Armstrong a Buzz Aldrin vstoupili jako první lidé na povrch Měsíce. Do oslav tohoto významného výročí se zapojí i Praha díky unikátní videoprojekci na Žižkovské věži, ze které v sobotu večer „odstartuje“ raketa Saturn V, nedílná součást mise Apolla 11.

Program akce nazvané Moon 50 začne v sobotu v 17.45 v Mahlerových sadech a zájemce čeká projekce filmu, panelová diskuze, hudba od Pražského filmového orchestru a ve 22.17 i samotný start rakety Saturn V, který bude doprovázen simulací burácejících motorů a kouřem. Ve stejné časy je v plánu program i na na neděli. Celým programem bude provádět Jakub  Kohák.

Projekt vznikl spontánně z nadšení několika přátel, kteří chtěli toto významné výročí oslavit i v české metropoli. Výhodou je, že tubusy Žižkovské věže mají takřka stejné rozměry jako skutečná raketa, a tak bude videomapping promítán v poměru 1:1. Kromě toho budou lidé moci sledovat „start“ i z vyznačených míst v Praze, odkud je výhled na Žižkovskou věž.

d_r8tt3xuaakktl

Foto: Moon50.cz

Raketa Saturn V zobrazená na Žižkovské věži

Hlavním účelem akce je podle jejího iniciátora Ondřeje Boháče zažít raketu v plné velikosti, což je možnost, kterou neměli ani lidé pozorující start v roce 1969, protože byli vzdáleni několik kilometrů. Lidé se také během programu dozví o českých stopách na Apollu 11. Neil Armstrong s sebou například měl kazetu s Dvořákovou Novosvětskou symfonií.

Podobná projekce je k vidění v pátek a v sobotu i ve Spojených státech, na slavném Washingtonově monumentu. Tamní sedmnáctiminutová show již ukázala nejenom start, ale i přistání rakety Saturn V.

horizn_studios51

Přečtěte si takéOsmnáctiletá astronautka NASA navrhla zavazadla pro cestování budoucnosti. Podívejte se, jak vypadajíOsmnáctiletá astronautka NASA navrhla zavazadla pro cestování budoucnosti. Podívejte se, jak vypadají

Na akci spolupracují desítky partnerů, včetně městské části Praha 3, skupiny ČEZ a vládních organizací. Osobně se zapojil i zakladatel internetového supermarketu Rohlik.cz Tomáš Čupr. „Fandím inovacím a kolem letů do vesmíru v šedesátých letech jich vznikla spousta. Lidé se budou bavit a taky jsem žižkovák,“ popsal Čupr pro CzechCrunch důvody, proč se zapojil.

Žižkovská raketa

Žižkovská věž má ostatně spojeného s raketou mnohem více. Díky své světově unikátní ocelobetonové konstrukci se třemi sloupy se jí už za socialismu přezdívalo „raketa“ nebo Bajkonur, odkazující na kosmodrom v Kazachstánu.

Raketa Saturn V byla 110 metrů vysoká a v průměru měla deset metrů. Během programů Apollo a Skylab startovalo celkem třináct jejích exemplářů, pak byla vyřazena pro svou vysokou cenu. Dvě rakety byly vyrobeny, ale kvůli zrušení programu Apollo do vesmíru nikdy neletěly – ty lze v plné velikosti vidět v Johnsonově vesmírném středisku v Texasu a Kennedyho vesmírném středisku na Floridě.

https://www.facebook.com/zpatkynaMesic/videos/873281636360747/UzpfSTM1MDMyMDU4MjMyMzgwMjpWSzozOTIxODMwNzgwODkyMjQ/?acontext=%7B%22action_history%22%3A[%7B%22mechanism%22%3A%22recent_posts_card%22%2C%22surface%22%3A%22permalink%22%2C%22extra_data%22%3A%22[]%22%7D%2C%7B%22surface%22%3A%22permalink%22%2C%22mechanism%22%3A%22recent_posts_card%22%2C%22extra_data%22%3A%22[]%22%7D]%7D