Nejstarší rum světa vznikl už před Napoleonem, teď ho český majitel prodává. Pozor ale na původ
Historie lahve se datuje k roku 1760, kdy se na Jamajce rozjížděly první destilérky. Expert na sbírání alkoholu ale doporučuje zevrubnější prověření.
Měla být vyrobena devět let před narozením Napoleona Bonaparteho. V dobách, kdy na Jamajce začaly vznikat první destilérky, které svým rumem podporovaly morálku otroků, námořníků a vojáků. Nikdy se však nevypila – už od konce devatenáctého století slouží hlavně jako sběratelský kousek, který nyní shodou okolností vlastní Čech. Ten se teď ale raritní lahve rumu vzdává a nabízí ji třeba i vám.
V neděli zamířila do dražby lahev rumu z roku 1760, která je o dvacet let starší než ta, kterou na začátku letošního roku za 700 tisíc korun vydražil neznámý sběratel ze Švýcarska. Nese prosté označení Jamaica 1760, má zeleně tónované sklo, měří okolo třiceti centimetrů a je oprýskaná tak, jak se na starou lahev sluší a patří. Ostatně měla také hodně cestovat, přičemž dlouhé desítky let na ni sedal prach v Barceloně.
„Podle všech dostupných zdrojů se jedná o nejstarší rum na světě,“ uvádí aukční portál Rums.cz, kde dražba běží. „Sahá až do dob, kdy na karibských ostrovech vrcholilo otrokářství a výrobci třtinového cukru zakládali první destilérky. Tehdy byly lahve s alkoholem určeny k rychlé spotřebě, dochovaný rum z jedné z prvních destilací v Karibiku je tak opravdový unikát,“ stojí dále v profilu.
Z Jamajky měla do Evropy přicestovat v roce 1878, kdy ji zakoupil francouzský obchodník Emile Martignole, tehdy žijící v Barceloně, aby se od něj v rámci rozprodeje rodinného bohatství před pár lety dostala do rukou neznámého sběratele z Česka. A pokud jde skutečně o nejstarší rum na světě, jeho hodnota se může šplhat až k vyšším stovkám tisíc korun. Tady je ale důležité slovíčko jestli – padělky se totiž vyskytují v každém oboru.