Nejstarší rum světa vznikl už před Napoleonem, teď ho český majitel prodává. Pozor ale na původ

Historie lahve se datuje k roku 1760, kdy se na Jamajce rozjížděly první destilérky. Expert na sbírání alkoholu ale doporučuje zevrubnější prověření.

Filip HouskaFilip Houska

rum-2

Foto: Rums.cz / CzechCrunch / Midjourney

Lahev jamajského rumu z roku 1760

0Zobrazit komentáře

Měla být vyrobena devět let před narozením Napoleona Bonaparteho. V dobách, kdy na Jamajce začaly vznikat první destilérky, které svým rumem podporovaly morálku otroků, námořníků a vojáků. Nikdy se však nevypila – už od konce devatenáctého století slouží hlavně jako sběratelský kousek, který nyní shodou okolností vlastní Čech. Ten se teď ale raritní lahve rumu vzdává a nabízí ji třeba i vám.

V neděli zamířila do dražby lahev rumu z roku 1760, která je o dvacet let starší než ta, kterou na začátku letošního roku za 700 tisíc korun vydražil neznámý sběratel ze Švýcarska. Nese prosté označení Jamaica 1760, má zeleně tónované sklo, měří okolo třiceti centimetrů a je oprýskaná tak, jak se na starou lahev sluší a patří. Ostatně měla také hodně cestovat, přičemž dlouhé desítky let na ni sedal prach v Barceloně.

„Podle všech dostupných zdrojů se jedná o nejstarší rum na světě,“ uvádí aukční portál Rums.cz, kde dražba běží. „Sahá až do dob, kdy na karibských ostrovech vrcholilo otrokářství a výrobci třtinového cukru zakládali první destilérky. Tehdy byly lahve s alkoholem určeny k rychlé spotřebě, dochovaný rum z jedné z prvních destilací v Karibiku je tak opravdový unikát,“ stojí dále v profilu.

Z Jamajky měla do Evropy přicestovat v roce 1878, kdy ji zakoupil francouzský obchodník Emile Martignole, tehdy žijící v Barceloně, aby se od něj v rámci rozprodeje rodinného bohatství před pár lety dostala do rukou neznámého sběratele z Česka. A pokud jde skutečně o nejstarší rum na světě, jeho hodnota se může šplhat až k vyšším stovkám tisíc korun. Tady je ale důležité slovíčko jestli – padělky se totiž vyskytují v každém oboru.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Své o tom ví Robert Vaněček z Prestige Portfolio, který se sběratelství destilátů věnuje přes dvacet let a na rumy z dávné historie má svůj názor. „Neznáme ani značku, ani místo, prakticky nic o původu destilátu,“ říká pro CzechCruch. „Měla by se tak provést analýza a zkouška stáří destilátu v laboratoři. Bez ní je to spíše koupě zajíce v pytli. Za mě je k tomu zkrátka potřeba více informací,“ dodává.

Stejně jako u sbírání umění nebo aut je také v případě alkoholu nutné ověřovat pravost daného produktu, a to hned několika způsoby. Jak Vaněček vysvětluje, může jít o odborné posudky, autentické fotky nebo životopisy. Spolu s tím by se měl sběratel zaměřovat na to, kdy skutečně proběhlo přelahvování, tedy metoda, kdy se destilát pro zachování kvality přelije do nové lahve.

rum-1

Foto: Rums.cz

Zašlá etiketa údajně nejstaršího rumu planety

V případě zmíněného jamajského rumu došlo k přelahvování v roce 1935, jak stojí v záznamech, Vaněček však doporučuje vybírat mnohem novější plnění starých destilátů, ideálně po roce 2008. „Tam už je nějak zaručena historie produktu – a lze ji lépe dohledat,“ vysvětluje. Sám si netroufá odhadnout, za kolik se taková lahev může vydražit, soustředí se ale zejména na skotské whisky a cognacy, jejichž minulost je transparentnější, a tudíž se dá lépe dohledat.

Přestože se hodnota historických rumů určuje hůře, jejich sbírání je oblíbené, a to i napříč Českem. Jedním z příkladů může být rum Shark Caroni 1989 od tuzemského stáčeče, který se na začátku letošního roku dostal do prodeje za patnáct tisíc korun – a za pár dní se vydražil za 45 500. „V posledních letech je růstově nejvýznamnější investicí právě rum,“ uvádí pro server iDNES.cz Petr Švadlenka, jeden z provozovatelů Rums.cz.

Vášní ovšem nemusí být jen lahve, ale třeba i etikety, jako to má Petr Hloušek, který rumové a jiné etikety destilátů sbírá už padesát let. Začal štítkem od vypitého tuzemáku, který sloupl během své kariéry programátora, ale postupně svému koníčku věnoval čím dál více úsilí, až skončil sbírkou okolo deseti tisíc etiket ze 114 států.

Rubriku Investice podporujíjet-investment_logo_srgb

Investice po kouskách. Česká Portu Gallery nabízí umění i whisky, upsala už předměty za čtvrt miliardy

Investiční galerie Portu Gallery zpřístupňuje sběratelství široké veřejnosti. Daří se uměleckým předmětům, roste ale také alkohol či hodinky.

portu-gallery-1

Foto: Portu Gallery

Portu Gallery se v letošním roce poprvé zapojila do kulturního programu v rámci Prague Art Weeku

0Zobrazit komentáře

Když někdo za poslední dekádu vhodně investoval do umění, pravděpodobně se mu to vyplatilo tato kategorie se podle analýzy společnosti Knight Frank zhodnotila o více než sto procent. Jednou z možností je online investiční galerie Portu Gallery, která letos v září oslavila čtyři roky. Během nich umožnila svým klientům podílet se formou úpisů na investicích do 130 sběratelských a uměleckých předmětů v celkové hodnotě 258,1 milionu korun. Obliba alternativních investic přitom v posledních letech roste. I proto Portu Gallery, která se na ně zaměřuje, nabídne na konci října možnost podílet se na investici do umělecké sbírky v hodnotě překračující hranici osmi nul.

„Výhodou sběratelských předmětů, jako je umění, investiční alkohol, hodinky, známky, veteráni nebo šperky, je fakt, že vývoj jejich hodnoty bývá nezávislý na cenách akcií a dluhopisů a také ekonomickém cyklu. Nabízejí tak ochranu ve složitých dobách, jak se ukázalo například v loňském roce, kdy klasická aktiva jako akcie padaly,“ říká Martin Jaroš, šéf Portu Gallery.

To potvrzuje i Index luxusních investic společnosti Knight Frank. Podle něj se za posledních deset let dařilo nejlépe zhodnotit kategorii vzácné whisky, a to o 322 procent. Dobře ale prospívaly i další segmenty jako víno (149 procent), hodinky (147 procent), veteráni (118 procent), umění (109 procent) nebo luxusní kabelky (60 procent). Uměleckým předmětům se nejlépe dařilo v meziročním srovnání – poskočily o 30 procent.

martin-jaros

Foto: Portu Gallery

Martin Jaroš, ředitel Portu Gallery

„Pro nadcházející roky mají slušný potenciál díla českého poválečného umění, ale i autoři českého současného umění. Stoupající zájem o umění dokládá i loňský rekordní obrat tuzemských aukčních síní v hodnotě 1,65 miliardy korun, což znamená desetiprocentní meziroční nárůst,“ doplňuje Michal Čejka, člen investiční komise Portu Gallery pro segment uměleckých předmětů.

Koupě díla v aukční síni je však přece jen dostupná hlavně pro movitou část populace. Portu Gallery proto funguje na principu investic do předmětů s historickou nebo sběratelskou hodnotou už od jedné koruny. Drobní investoři si přitom kupují jen část daného předmětu a podílejí se na výnosu položek, jež by pro ně byly jinak nedostupné.

Na Portu Gallery bylo od září 2019 upsáno celkem 130 sběratelských předmětů v hodnotě 258,1 milionu korun. Největší podíl na portfoliu mají umělecké předměty, kterých je 27 v celkové hodnotě 42,6 milionu korun. Hned za nimi byly úpisy do investičního alkoholu, tedy whisky, rumu nebo Metaxy. Zde bylo realizováno 22 úpisů v ještě vyšší celkové hodnotě 58,7 milionu korun.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

První zmíněný a také nejvíce zastoupený segment uměleckých děl nyní chystá Portu Gallery významně rozšířit. Ve sbírce má kusy od významných autorek a autorů jako Toyen, Andy Warhol, Banksy nebo František Kupka. „Grafické album od Františka Kupky s názvem Čtyři příběhy bílé a černé je naším dosud nejcennějším úpisem s hodnotou 3,19 milionu korun. Slovíčko ‚dosud‘ je důležité, protože pro investory připravujeme v nadcházejících dnech úpis, který doposud neměl obdoby a bude historicky největším, jaký jsme na platformě měli,“ dodává Jaroš.

Své aktivity galerie letos poprvé rozšířila také o kulturní program v rámci umělecké události Prague Art Week, která proběhla v druhé polovině září. V karlínské Hauch Gallery představila výběr obrazů, soch a skleněných plastik ze své sbírky pod názvem Phantoms of Portu Gallery. K vidění byla díla od Františka Drtikola, Jiřího Načeradského, Matyáše Chocholy, Jana Vytisky, Alessandra Mendiniho, Reného Roubíčka, Martina Janeckého nebo Radky Bodzewicz.

portu-gallery

Foto: Portu Gallery

Portu Gallery upsala předměty už za více než čtvrt miliardy korun

Portu Gallery založila jako první online investiční galerii česká digitální investiční platforma Portu. Ta umožňuje lidem investovat do globálně diverzifikovaných portfolií. Aktuálně se stará o finance více než 200 tisíc klientů v Česku, Slovensku i Polsku a pod správou má přes 23 miliard korun.

Letos v říjnu Česká národní banka schválila zařazení všech nových emisí na Portu Gallery pod Základní prospekt, který slouží k bližšímu popsání celé investiční mechaniky na online platformě a informuje o případných rizicích. Zároveň umožňuje veřejně nabízet investiční příležitosti přesahující objem 1 milionu eur.

Rubriku Investice podporujíjet-investment_logo_srgb