Největší a nejsložitější akvizice v historii ČMN. Čeští investoři kupují za 5 miliard balík 16 nemovitostí

Realitní skupina Českomoravská Nemovitostní je před koncem roku při chuti. Po náročném procesu akvíruje portfolio fondu Nova Real Estate.

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

cmn-stacha-eim

Foto: ČMN

Radek Stacha a Josef Eim, zakladatelé ČMN

0Zobrazit komentáře

Ke štědrovečerní večeři budou moci Radek Stacha a Josef Eim příští týden usednout s pocitem dobře odvedené práce. V závěru roku jejich realitní skupina Českomoravská Nemovitostní, známá pod zkratkou ČMN, uzavřela hned dva velké dealy, které ji výrazně zvětšily. Investoři nyní oznámili, že po velmi náročném vyjednávání dotáhli akvizici velkého balíku šestnácti nemovitostí z celého Česka, které dosud patřily do nemovitostního fondu Nova Real Estate. Ten se rozhodla prodat společnost Redside kvůli krachu skupiny Arca Investments, jež patřila k největším akcionářům fondu. ČMN balík nemovitostí nakoupila za zhruba pět miliard korun.

„Celá transakce byla největší, nejkomplexnější a nejsložitější akvizicí, jakou ČMN dosud realizovala. Portfolio zahrnovalo celkem šestnáct nemovitostí s úvěry u různých bank. Nakonec se nám podařilo zajistit financování všech těchto nemovitostí od německého bankovního giganta Helaba,“ komentuje pro CzechCrunch Radek Stacha, spoluzakladatel ČMN. Transakci dal nedávno zelenou antimonopolní úřad a právě Českomoravská Nemovitostní podala v tendru, který pořádala společnost Savills, nejlepší nabídku. „Byla lehce pod stávající valuací fondu Nova Real Estate,“ potvrzuje Stacha. Valuace se měla pohybovat kolem 5,7 miliardy korun.

Výsledkem je, že ČMN získala celkem pět kancelářských budov s celkovou pronajímatelnou plochou přesahující 37 tisíc metrů čtverečních a dalších jedenáct retailových parků o rozloze 72 tisíc metrů čtverečních. Čtyři pražské kancelářské budovy, Smíchov Gate, Anděl 17, Idea Office building a Victoria Vyšehrad, od prodávajícího odkoupil napřímo fond Nemo patřící do skupiny ČMN, v němž je přes jedenáct tisíc retailových investorů a hodnota jeho portfolia nyní vyrostla na 5,1 miliardy korun. Pátou budovu, Panorama Business Centre u Národního muzea, zařadila do svého portfolia sama ČMN.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Jelikož bylo podmínkou nakoupit celé portfolio Nova Real Estate, vstupují Radek Stacha a Josef Eim poprvé také do segmentu retailových parků. Jde o celkem jedenáct komerčních nemovitostí, které jsou rozesety po celém Česku a mají diverzifikovanou základnu nájemců, mezi něž patří například Ahold, Penny Market, Obi nebo Tesco. Hodnota portfolia skupiny ČMN díky jejich akvizici vyrostla na 13 miliard korun, ale Radek Stacha neočekává, že si ponechají všechny objekty. „Část retailového parku pravděpodobně prodáme a zbývající část si ČMN nechá,“ doplňuje pro CzechCrunch předseda představenstva skupiny.

Portfolio narostlo také díky jiné nedávné akvizici, v rámci které ČMN ve zhruba miliardové transakci ovládla zbylou část administrativního komplexu Churchill Square v Praze. Při obou obchodech asistovala zmíněná německá banka Helaba Landesbank Hessen-Thüringen. „S bankou Helaba udržujeme již čtyři roky vynikající spolupráci. Specializuje se na financování komerčních nemovitostí v podobném objemu, jako je naše transakce. Pro financování takto rozsáhlé transakce bychom v případě českých bank museli jednat se dvěma institucemi,“ vysvětluje Josef Eim, který je místopředsedou představenstva ČMN.

smichov-gate

Foto: Smíchov Gate

Kancelářská budova Smíchov Gate v Praze

Transakce, která se připravovala několik měsíců, je vyústěním krachu investiční skupiny Arca Investments, která držela – sama či prostřednictvím některých svých dalších entit – významný podíl ve fondu Nova Real Estate. Investiční společnost Redside, která fond spravovala, se proto rozhodla jeho aktivity uzavřít, aby mohla uspokojit věřitele. Jak letos v září informovaly Hospodářské noviny, velká část výnosu z prodeje by měla skončit u zajištěného věřitele, skupiny Natland Tomáše Rašky. Akciový podíl Arca Investments v Nova Real Estate byl totiž zatížen zástavním právem, které z J&T Banky přešlo právě na Natland.

„Portfolio nemovitostního fondu jsme pečlivě budovali a obhospodařovali od roku 2016, a když se většina našich investorů rozhodla svou pozici ve fondu zlikvidnit, bylo naším úkolem nemovitosti co nejlépe prodat. Gratuluji společnosti Českomoravská Nemovitostní k této akvizici a upřímně děkuji jejich týmu i všem poradcům na obou stranách za skvěle zvládnutý transakční proces. Dokončit tak rozsáhlou transakci dle plánu během půl roku byla pro všechny skutečná výzva,“ uvedl Rudolf Vřešťál, zakladatel a předseda představenstva společnosti Redside.

Investiční skupina Českomoravská Nemovitostní vznikla v roce 2016 a specializuje se na dlouhodobé investice a správu prémiových komerčních nemovitostí v atraktivních lokalitách. S celkovou hodnotou spravovaného majetku přes 18 miliard korun a pronajímatelnou plochou komerčních nemovitostí bezmála 250 tisíc metrů čtverečních dnes patří mezi tři největší pronajímatele prémiových kancelářských ploch v Česku. Akviziční apetit má ČMN mimo jiné díky tomu, že se skupině úspěšně daří prodávat své dluhopisy. „Letos máme historicky nejlepší rok ve fundraisingu,“ říkal v listopadu Radek Stacha.

Naposledy schválila Česká národní banka osmý dluhopisový prospekt ČMN letos v červenci, jak informovala e15. V rámci něj může skupina získat až pět miliard korun. V roce 2024 byly splatné emise za 750 milionů a všechny již byly podle vyjádření ČMN vyplaceny. Sama ČMN zároveň uvádí, že na účtu aktuálně drží 1,5 miliardy korun. „V posledních letech panovala na trhu nízká transakční aktivita. Ze strany ČMN sice byla chuť rozšířit portfolio, ale nenašli jsme akvizici, která by za to skutečně stála. O to více jsme rádi, že se nám vyplatilo počkat na tuto transakci. Tato významná akvizice je plně v souladu s naší strategií růstu a umožní nám diverzifikovat portfolio o kvalitní a výnosné nemovitosti,“ dodává Radek Stacha.

Rubriku Bydlení a reality podporujíhypox