Největší dřevostavba v Česku. Lesy ČR chystají novou centrálu zasazenou mezi kmeny stromů
Lesy České republiky chystají realizaci své nové základy, která by u nás mohla rozhýbat přístup české legislativy k dřevostavbám velkých rozměrů.
Lesy České republiky získají novou centrálu, která se stane architektonickým unikátem v České republice i širším okolí. Studio Chybik + Kristof, které za návrhem projektu Lesy v lese stojí, jej koncipuje coby největší dřevostavbu u nás a vnímá coby zásadní mezník v přístupu k udržitelnému stavebnictví, signalizující posun směrem k ekologičtějším stavebním praktikám.
Návrh nové centrály poblíž Hradce Králové z pera studia Chybik + Kristof byl vybrán v anonymní dvoukolové soutěži s mezinárodní účastí už v roce 2017. Realizaci projektu však pozastavila kůrovcová kalamita a následná covidová krize, kvůli nimž se veškeré procesy vedoucí k zahájení výstavby obnovily až nyní.
Celá centrála byla navržena s co možná největším důrazem na harmonické propojení s okolní přírodou. Sídlo je tvořeno pěticí podélných částí, které vybíhají směrem k okolnímu lesu. Každé z těchto částí bylo přiřazeno jiné administrativní oddělení, vše ale propojuje centrální hala. V ní jsou nejrůznější zóny pro spolupráci, workshopy i soustředěnou práci.
Jednotlivé sekce od sebe oddělují zelená nádvoří, přes která se prostory kanceláří postupně rozptylují do přilehlého lesa. Ten se naopak organicky prolíná se samotnou strukturou budovy.
Dřevo platí za jeden z nejstarších stavebních materiálů, který opět získává díky svému trvale udržitelnému charakteru a nízké uhlíkové stopě na popularitě a stává se standardem současné architektury. To ukazuje současné Expo v Ósace, ale stavitelství ve Skandinávii či západní Evropě, kde jsou dřevostavby na značném vzestupu. Progrese výstavby velkých dřevěných objektů v České republice má však značně pomalejší tempo.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch Jobs„Dřevo je materiál budoucnosti – hluboce zakořeněný v naší tradici, přesto mimořádně všestranný a obnovitelný. Při navrhování budovy Lesů ČR jsme vnímali dřevo jako přirozenou volbu, která nejlépe vystihuje samotnou podstatu poslání podniku hospodařícího se státními lesy. Tento projekt má ambici otevřít v České republice cestu k realizaci velkých dřevostaveb a inspirovat k plnému využití potenciálu tohoto materiálu,“ vysvětluje Ondřej Chybík.
Projekt reflektuje filozofii „Lesy sobě“, která stojí na podpoře maximálního využití dřeva z domácích zdrojů prostřednictvím lokálního zpracování. Stavba také splňuje standardy pasivní budovy ke snížení energetické náročnosti a plně dřevěná konstrukce má zajistit vysoký komfort pro uživatele.
„Ekologická šetrnost návrhu je dosažena především díky použití dřevěné konstrukce, která zahrnuje všechny tři hlavní typy dřevěných systémů. Stěny jsou řešeny technologií two-by-four, stropy, horizontální desky, vestavby a zábradlí jsou vyrobeny z CLT panelů a pro velkorozponové konstrukce jsou použity lepené dřevěné nosníky,“ vysvětluje Jan Stolek, spoluautor projektu.
Ten má navíc potenciál pozitivním způsobem ovlivnit legislativní rámec, který dnes schvalování výstavby velkých dřevěných staveb v České republice spíše omezuje. Projekt Lesy v lese totiž chce demonstrovat jejich proveditelnost a také výhodnost.