Největší hotel v Česku má nového majitele. Hilton Prague kupuje skupina PPF rodiny Kellnerových

Pražský hotel Hilton na Rohanském nábřeží kupuje skupina PPF od společnost Quinn Hotels Praha. Jde o transakci v miliardách korun.

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

hilton-praha

Foto: Hilton Prague

Hotel Hilton Prague na Rohanském nábřeží

0Zobrazit komentáře

Byl dostavěn v roce 1991, jeho finální podobu navrhli architekti Stanislav Franc, Vladimír Fencl a Jan Nováček, kteří v něm zkombinovali brutalistní a moderní designové prvky, a měl sloužit hlavně pro ubytování zahraničních delegací a významných hostů. I po více než třiceti letech drží pražský hotel Hilton pozici největšího hotelu v Česku a nyní mění majitele. Jeho akvizici oznámila investiční skupina PPF, za kterou stojí rodina Kellnerových v čele s Renátou Kellnerovou. Kupuje ho od společnosti Quinn Group Luxembourg Hotels, zastoupenou Irish Bank Resolution Corporation. Transakci ještě musí schválit regulátor.

„Strategie PPF Real Estate se zaměřuje na komplexní přístup k investicím do nemovitostí a správě jejich portfolia ve všech segmentech, včetně cestovního ruchu a kongresové turistiky či pořádání koncertů. Investice do hotelu Hilton Prague perfektně zapadá do tohoto přístupu, který přispívá k vytváření dlouhodobé a udržitelné hodnoty díky aktivní správě nemovitostí,“ uvedl k transakci Robert Ševela, předseda představenstva a výkonný ředitel PPF Real Estate Holding, což je stále rostoucí realitní divize PPF spravující aktiva přesahující dvě miliardy eur (přes 50 miliard korun).

Skupina PPF svůj záměr potvrdila poté, co o transakci a jejím posuzování informoval Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Oficiální cena transakce nebyla zveřejněna. Hospodářské noviny ale píší, že podle odhadu vedoucího hotelových transakcí v Evropě poradenské společnosti Cushman & Wakefield Frédérica Le Fichouxe by se cena hotelu Hilton měla pohybovat mezi 6,25 až 8,25 miliardy korun. Hilton se v portfoliu PPF Real Estate zařadí po bok řady nemovitostí v Evropě i Spojených státech, kde má například kanceláře na Floridě a staví tam i byty.

Hotel Hilton Prague je největším u nás díky svým 791 pokojům na jedenácti patrech. Zároveň nabízí kongresovou část se zhruba pěti tisíci metry čtverečních pro pořádání konferencí. Původně se jmenoval hotel Atrium díky svému velkému skleněnému atriu ve středu budovy. Postavit si ho nechala státní společnost Čedok ve spolupráci s francouzskou CBC Paris.

Historicky hostil významné státníky včetně amerických prezidentů Billa Clintona, George W. Bushe či Baracka Obamy a také řadu filmových i hudebních hvězd. Součástí hotelu je i několik restaurací, střešní bar a fitness a wellness centrum.

Majitelkou investiční skupiny PPF je nejbohatší Češka Renáta Kellnerová s rodinou, která ji ovládá prostřednictvím nově vzniklého rodinného holdingu Amalar. Vedle nemovitostí investuje PPF do finančních služeb, telekomunikací, médií, biotechnologií či strojírenství a patří jí například Air Bank, telekomunikační firmy Cetin a O2, mediální společnost Central European Media Enterprises (CME), strojírenská Škoda Group nebo provozovatel mýta v Česku CzechToll. Skupina vlastní aktiva přesahující 44 miliard eur, což je v přepočtu zhruba 1,1 bilionu korun.

Rubriku Bydlení a reality podporujíhypox

Před pár lety pro sebe postavil prototyp. Dnes jeho firma dělá domy, které lze časem klidně i zvětšit

Domy od firmy Bayaya jsou převážně tvořeny v hale, podle potřeby je lze v průběhu života zvětšit či zmenšit a dají se i přesunout na jiný pozemek.

Eliška NováEliška Nová

navrh-bez-nazvu-9

Foto: Bayaya

Bayaya dělá rodinné domy i chaty

0Zobrazit komentáře

Začínali s malými přístřešky a posedy, které spojovalo to, že mají blízko k přírodě. Společnost Bayaya ale vyrostla a spolu s ní také její stavby. V portfoliu má tak nyní chaty i rodinné domy. Vyznačují se přírodními materiály a univerzálností. Domy lze totiž v případě potřeby stěhovat a zvětšovat nebo naopak zmenšovat.

Kubík je stavba, která představuje 2+kk s galerií. „Naší kostkou vzdáváme hold jak Rubikovi, tak novému stavebnímu zákonu,“ popisuje ji Bayaya. Naráží tak na dvě věci. První je její tvar, který skutečně připomíná kostku. Druhou je fakt, že za předpokladu, že domek bude vzdálen od sousedů alespoň dva a půl metru, tak na něj nebude potřeba stavební povolení. To znamená nejen ušetřený čas, ale i nervy. Kubík má přitom pět metrů na výšku a čtyřicet metrů čtverečních. Na nich lidé najdou prosvětlenou stavbu o velikosti průměrného pražského bytu.

Právě Kubík patří k nejprodávanějším domům. Spolu se Švihákem, což je jednoduchý kvádrový dům s rozlohou 75 metrů čtverečních, ve kterém se ukrývá 3+1. Oba se dají využívat jako chata i dům. Švihák je ve skutečnosti doladěnou verzí původního prototypu, který si pro sebe postavil jeden ze zakladatelů společnosti Bayaya Ladislav Trpák. „Větší stavby jsme chtěli dělat od samého začátku. První dům jsme vyrobili už před čtyřmi lety. Bydlí v něm kolega Láďa, který ho zkoušel jako testovací prototyp. Pracovali jsme na vývoji, mapovali trh a zaběhlé praktiky ve stavebnictví, hledali, co dělat lépe, a nyní nastal ten správný čas jít se vším ven a začít další etapu firmy,“ líčí spolumajitel společnosti Jiří Veselka.

Aktuálně je v nabídce sedmička domů, jejichž výhoda spočívá v tom, že vznikají převážně v hale. Zájem je o domy i chaty, byť právě prodej rekreačních zařízení mírně převažuje. Řada lidí je pak staví také pro krátkodobé pronájmy. Během příštího roku chce Bayaya prodat přes padesát svých staveb. V budoucnu je pak v plánu také expanze do Evropy. Letos dosáhla firma obratu 40 milionů korun.

Domy jsou sestavené ze speciálních zateplených panelů, které si Bayaya vyvinul sám. Vnitřní stěna panelu se vyrábí rovnou pohledová, venkovní fasáda pak s ohledem na přání klienta. Může být modřínová, může jít o skládané dřevěné prvky či kombinované s perforovanými plechy. Domy tak vznikají jinde a na samotném pozemku pak není potřeba trávit tolik času jako s tradiční stavbou.

„Stavba jako taková může být hotová za jeden týden, ale následně nastupují ještě další práce, jako jsou montáže klimatizací světel, chytré domácnosti, koupelen či nábytku na míru. S těmito pracemi se dostáváme na měsíc až dva, podle náročnosti a velikosti domu,“ komentuje spolumajitel společnosti Bayaya.

V případě domu do čtyřiceti metrů čtverečních, které má právě třeba Kubík, není potřeba stavební povolení. Může tedy fungovat jako doplňková stavba. Nad tuto hranici už stavební povolení nutné je, firma však nabízí, že ho za klienta vyřídí. Je ale potřeba, aby pro dům byl i stavební pozemek.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Nejlevnější stavba vyjde na dva a půl milionu, největší na sedm. Cena je odvislá právě od velikosti a od zvoleného vybavení. Každý dům je navržen architektem, tím se podle Veselky Bayaya odlišuje od konkurence. Firma tak nabízí stavby, které mohou být kompletně vybaveny od interiérových designérů. Od vestavěného nábytku až po polštáře na sedačce.

„Zamýšlíme se nad mnoha detaily. Nebaví nás pohled na prefabrikované stavby bez žádné koncepce, stylu, smyslu a vůbec smyslu využití interiéru, usazené do krajiny, jak se komu zachce. Stále hledáme nové vychytávky, jak lidem v našich domech zpříjemnit život,“ říká Veselka.

Bayaya používá na výstavbu domů jen přírodní materiály. Jsou tak tvořeny ze dřeva, železa, skla, dřevovláknitých nebo konopných izolací. Žádné sádrokartony ani plastové sprchové kouty v nabídce nejsou. Pocit z pohybu po takovém domě je prý úplně jiný. Aktuálně pak firma pracuje na vývoji stavby, která by byla ze slaměných panelů. Ta by měla být také levnější.

Další výhoda těchto domů spočívá i v tom, že u některých z nich je možné měnit velikost. Pokud někdo najednou čeká rodinu, může si objednat další modul. Pokud se naopak děti odstěhují a pro dva je v domě místa víc než dost, lze ho jednoduše zmenšit.

„Myšlenka je taková, že si lidé pořídí jeden modul a v případě potřeby z jedné stěny odebereme okna, napojíme další modul a osadíme jej původními okny, která tak využijeme. Vzhledem k tomu, že některé domy jsou naprojektovány už s tou možností, není to ani příliš složité,“ vysvětluje Veselka. A pokud by se někdo chtěl přestěhovat na jiné místo, může dům vzít s sebou. Je to o něco těžší, když se s tím na začátku nepočítá, ale i tak je to možné.