Největšímu slevovému serveru na světě klesají obraty. Po propouštění ruší čtyři další trhy

groupon2
0Zobrazit komentáře

Slevy, kupóny a speciální akce. Po prvních projektech v USA zavítal tento trend i do evropských končin a do České republiky, kde před několika lety zaznamenal takový boom, že se trh přesytil a většinu projektů zničil nadobro. Dnes už u nás v tomto segmentu zůstávají jen silní hráči jako Slevomat.cz, Slevydnes.cz nebo několik agregátorů.

V Americe a obecně na celém světě ale stále dominuje v roce 2008 založený Groupon, který si našel cestu na většinu zásadních trhů. Nicméně mnoho z nich byl tento rok nucen uzavřít, jako součást propuštění více než 1100 zaměstnanců, což mělo vést ke stabilizaci nákladů po tom, co firma nedokázala splnit finanční očekávání.

cuprfinal

Přečtěte si takéZakladatel Rohlik.cz, Tomáš Čupr: Ve špičkách děláme 1000 objednávek denně. Máme z toho radost.Zakladatel Rohlik.cz, Tomáš Čupr: Ve špičkách děláme 1000 objednávek denně. Máme z toho radost.

Nyní ohlásil Groupon další škrty, tentokrát se týkají zemí jako Švédsko, Dánsko, Norsko nebo Finsko. Tohle vše se událo jen za několik posledních měsíců a spolu s tím se na vedoucí pozici (CEO) vystřídalo několik tváří. Cílem je snížit náklady na minimum tak, aby se opět Groupon mohl posunout na hranici, kdy začne profitovat a stabilně progresivně růst.

Zároveň se zbavuje majoritního podílu v Groupon India, který odkoupila společnost Sequoia, nebo většinového podílu v TicketMonster na prodej vstupenek, za což Groupon inkasoval 360 milionů dolarů. Obecně se dá říct, že díky změnám na trhu se z této obrovské společnosti stává spíše komplexní pomocník pro lokální businessy, kterým nabízí služby v oblasti doručování zboží, potravin, rezervací do restaurací nebo mobilních plateb, informuje TechCrunch.

groupon

Za třetí kvartál, kde se objevilo v rámci restruktualizace i nejvíce změn dosáhl Groupon EBITDA lehce přes 56 milionů dolarů při obratu 713,6 milionů dolarů a celkových vyfakturovaných prodejích 1,47 miliardy dolarů. K dispozici má stále volných 227,8 milionů dolarů, což by ho mohlo v případě potíží udržet „naživu“ až na dalších 12 měsíců.

Jeden z největších konkurentů Spotify a Apple Music zkrachoval. Odkoupí ho Pandora

rdio
0Zobrazit komentáře

Streaming hudby a filmů je tvrdá hra – přesvědčil se o tom i obr jako Netflix, který musel díky zvyšujícím se nákladům nedávno zvýšit ceny svého měsíčního předplatného, stejně jako Spotify nebo Apple Music, které v záplavě konkurence musí neustále pumpovat další peníze do vývoje a do rozšiřování nabídky hudby. Jenže tihle hráči s takovým pumpováním problémy nemají.

Kdežto jedna z vůbec prvních opravdu uživatelsky příjemných streaming služeb s názvem Rdio, která přišla těsně po Spotify, takový nápor nezvládla. I přes 125 milionů dolarů od investorů nedokázala zastavit konec, který byl po letech stagnace očekáván. Nasvědčoval tomu i fakt, že prodloužila možnost poslechu zdarma na PC až na 6 měsíců a snížila nejlevnější měsíční plán na necelé 4 dolary, tedy ani ne 100 Kč.

chronos1

Přečtěte si takéTahle vychytávka udělá z vašich běžných hodinek za pár korun chytré zařízeníTahle vychytávka udělá z vašich běžných hodinek za pár korun chytré zařízení

V rámci chystaného uzavření, které bylo včera oficiálně oznámeno a naplánováno na budoucí týdny, byla zároveň ohlášena akvizice většiny technologií, které Rdio používalo, a které směřují do rukou dalšího streaming hráče Pandora za celkovou cenu 75 milionů dolarů v hotovosti, v přepočtu asi 1,9 miliard korun. Novinky by se měly ale prý projevit až v druhé polovině příštího roku.

Pandora se totiž dostala do potíží s licencováním obsahu, který nyní není dostupný ve většině států mimo USA a Kanadu, takže potřebovala získat zbraň, prostřednictvím které může s legislativou bojovat. Zároveň se bude snažit přetáhnout i klíčové talenty, kteří mají nebo měli Rdio na starosti. Částečný vývoj v Rdio bude ještě několik týdnů pokračovat a pak se služba plynule ukončí.

LILO & STITCH

Přečtěte si takéJe Lilo & Stitch remake, co má smysl? Film porazil i Toma CruiseDává remake Lilo & Stitch od Disneyho smysl? Film porazil i Toma Cruise a míří k miliardě dolarů

Je to už druhá větší akvizice, kterou Pandora v poslední době realizovala. V říjnu ohlásila nákup startupu Ticketfly, který si pořídila za 450 milionů dolarů, tedy 11,4 miliardy korun. Ticketfly slouží k jednoduchému nákupu lístků na živé koncerty.

Foto: Presskit